تاریخ :۱۹ خرداد ۱۴۰۲
 • پوشش گلخانه

  مهمترین ویژگی پوشش گلخانه توانایی عبور نور آن است. پوشش گلخانه باید بتواند بیشینه مقدار نور موجود را به گیاه برساند. بنابراین، درصد عبور نور از پوشش گلخانه عامل مهمی در انتخاب آن است. عبور نور به صورت مقدار نوری که از سطح عبور می‌کند تعریف می‌شود. هیچ ماده‌ای نمی‌تواند صد در صد نور را عبور دهد.

  وقتی نور به سطحی برخورد می‌کند، قسمتی از آن منعکس می‌شود، قسمتی از آن جذب و بقیه از آن عبور می‌کند. این مقادیر بسته به نوع پوشش متفاوت است. مثلا وقتی نور به یک سطح سیاه برخورد می‌کند، مقدار کمی از نور منعکس می‌شود مقدار زیادی جذب و مقدار بسیار کم، یا هیچ، از آن عبور می‌کند. بیشترین میزان عبور نور توسط شیشه شفاف حاصل می‌شود. به علاوه مقدار بسیار کمی از نور جذب و منعکس می‌شود.

  پوشش شیشه ای گلخانه

  1. هزینه اولیه آن نسبت به پلاستیک زیادتر است، اما عبور نور از آن مطلوب است (۹۰ درصد). چون فضای بین قطعات شیشه اجازه ورود هوا را به داخل گلخانه می‌دهد، اصطلاحا گفته می‌شود که شیشه نفس می‌کشد و باعث جلوگیری از رطوبت اضافی در گلخانه می‌شود.
  2. شیشه نه نور ماورای بنفش (۴۰۰-۲۰۰ نانومتر) را عبور می‌دهد نه نور مادون قرمز (۷۰۰-۲۵۰ نانومتر).
  3. شیشه حرارت را به سرعت از دست می‌دهد و هزینه متوسط گرم کردن گلخانه شیشه‌ای به دلیل مصرف سوخت زیاد، بیشتر از گلخانه‌های پلاستیکی است شیشه به راحتی توسط تگرگ می‌شکند.
  4. شیشه معمولی نور را به طور یکنواخت پخش نمی‌کند، اما شیشه مشجر (دارای سطح زمخت و ناهموار) نور را به صورت یکنواخت در تمام فضای گلخانه پخش می‌کند و باعث رشد یکنواخت گیاهان می‌شود. به دلیل تلفات زیاد در حین جابجایی، این نوع شیشه کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  شیشه در اندازه‌ها و وزن‌های مختلف ساخته می‌شود:

  انواع مرسوم شیشه شامل:

  ۱- درجه یک

  ۲- درجه دو

  ۳- صفحه سنگین (Heavy Sheet)

  ۴- صفحه براق شده (Polished Plate) (که صفحه کریستال هم نامیده می‌شود)

  ۵- صفحه سنگین (Heavy Plate) هستند.

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید

  جهت پوشش گلخانه، شیشه درجه دو با کیفیت AA ،A یا B مورد استفاده قرار می‌گیرند. شیشه AA و A نسبت به B کیفیت بهتری دارند، اما خیلی گران هستند. شیشه درجه B از نظر عبور نور قابل قبول است و زیاد گران نیست.

  شیشه دو جداره (Thermopane Glass):

  دارای دو لایه شیشه است که با لایه‌ای از هوا از هم جدا شده است. ضخامت هوا بین دو لایه شیشه ۱/۲– ۰/۶ سانتی‌متر است. نصب شیشه مشکل‌تر از سایر پوشش‌هاست، چون در مقابل ضربات احتمالی مقاوم نیست بهتر است قطعات شیشه کوچک‌تر در نظر گرفته شوند. شکاف‌های بین آنها باید کاملا مسدود شوند تا از نفوذ سرما و آب به داخل گلخانه جلوگیری و هزینه گرم کردن کاهش یابد.

  منابع:

  ۱- کتاب مدیریت گلخانه (جلد اول)، انتشارت سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تهران.

  ۲- کتاب مدیریت گلخانه، تکنولوژی تولید محصولات گلخانه ای، انتشارات سلسبیل.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.