تاریخ :۹ مهر ۱۴۰۲
کاشت-سبزه-گندم

آموزش کاشت سبزه گندم در خانه

 • چگونه سبزه گندم را در خانه پرورش دهیم؟

  آموزش کاشت سبزه گندم در خانه، سبزه گندم مملو از ویتامین‌ها و مواد مغذی ضروری است که ذهن و بدن شما را سالم و سرزنده نگه می‌دارد. مصرف یک شات از علف گندم آبدار به عنوان بخشی از برنامه صبحانه‌تان، راهی سالم برای شروع روز در نظر گرفته می‌شود، اما می‌تواند بسیار گران تمام شود. اگر می‌خواهید سبزه گندم را به بخشی منظم از رژیم غذایی خود تبدیل کنید، سعی کنید آن را خودتان در خانه پرورش دهید.

  آموزش کاشت سبزه گندم در خانه

  • مواد مورد نیاز کاشت سبزه گندم در خانه:

  ۱- بذر گندم ارگانیک
  ۲- آب
  ۳- ظرف جوانه زدن یا شیشه شیشه ای
  ۴- سینی
  ۵- خاک (در صورت استفاده از روش کاشت بذر گندم با خاک)

  مراحل کاشت سبزه گندم در خانه

  ۱- خیساندن و جوانه زدن بذر گندم

  خیساندن و جوانه زدن بذر گندم- آموزش کاشت سبزه گندم در خانه

  خیساندن و جوانه زدن بذر گندم- آموزش کاشت سبزه گندم در خانه

  یک کیسه بذر گندم را به صورت آنلاین یا از فروشگاه لوازم کشاورزی بخرید. به دنبال بذرهای ارگانیک از یک منبع معتبر باشید تا مطمئن شوید که بذر‌ها با آفت کش‌ها تیمار نشده‌اند و به سبزه سالم تبدیل می‌شوند.

  • بذرها را برای خیساندن آماده کنید:

  قبل از اینکه بذرها خیس شوند و جوانه بزنند، باید اندازه گیری و آبکشی شوند. بذرها را به اندازه کافی اندازه بگیرید تا یک لایه سبک روی سینی که برای رشد گندم استفاده می‌کنید، ایجاد کنید. برای یک سینی ۱۶*۱۶ اینچی، از حدود دو فنجان بذر گندم استفاده کنید. بذرها را در آب خنک و تمیز با استفاده از یک آبکش با سوراخ‌های بسیار کوچک یا یک صافی بشویید. آن‌ها را خوب آبکش کنید و در ظرفی بریزید.

  • بذر ها را خیس کنید:
  بذر ها را خیس کنید- آموزش کاشت سبزه گندم در خانه

  بذر ها را خیس کنید- آموزش کاشت سبزه گندم در خانه

  با خیساندن، بذرها شروع به جوانه زدن می‌کند. در پایان فرآیند، بذرها ریشه‌های کوچکی خواهند داشت. آب سرد ترجیحاً تصفیه شده را داخل کاسه دانه‌ها بریزید. تقریباً سه برابر بذرها آب اضافه کنید. روی کاسه را با درب یا پلاستیک بپوشانید و روی پیشخوان بگذارید تا حدود ۱۰ ساعت یا یک شب خیس بخورد.
  آب را از بذرها تخلیه کنید و آن را با آب سرد و تصفیه شده بیشتری جایگزین کنید. دوباره، بذرها را با آب پر کنید. تقریبا ۳ برابر بیشتر از حجم قبلی. بگذارید ۱۰ ساعت دیگر خیس بخورد. این فرآیند را یک بار دیگر تکرار کنید. تا پایان آخرین خیساندن، بذرها باید جوانه بزنند. این بدان معنی است که آن‌ها آماده کاشت هستند. آن‌ها را آبکش کنید و کنار بگذارید تا زمانی که برای کاشت آماده شوید.

  ۲- آموزش کاشت بذر گندم

  • سینی بذر و خاک را برای کاشت آماده کنید

  سینی بذر و خاک را برای کاشت آماده کنید

  سینی بذر و خاک را برای کاشت آماده کنید

  سینی بذر را با دستمال کاغذی بپوشانید تا از رشد ریشه‌های گندم از سوراخ‌های کف سینی جلوگیری کنید. یک لایه حتی یک اینچی از کمپوست ارگانیک یا خاک گلدان را در سینی بذر پخش کنید. در صورت امکان، از دستمال کاغذی استفاده کنید که در آن‌ها مواد شیمیایی یا رنگ بکار نرفته است. حوله‌های کاغذی بازیافتی و بدون مواد شیمیایی در فروشگاه‌های مواد غذایی سالم موجود است.
  از کمپوست از قبل مرطوب شده یا خاک گلدان بدون آفتکش یا سایر مواد شیمیایی استفاده کنید. مهم است که از خاک ارگانیک استفاده کنید، تا بیشترین سود را از سبزه گندم خود ببرید.

  سینی بذر را با دستمال کاغذی بپوشانید

  سینی بذر را با دستمال کاغذی بپوشانید

  • بذرها را بکارید

  بذرها را بکارید

  بذرها را بکارید

  بذرها را در یک لایه یکنواخت در بالای کمپوست یا خاک گلدان پخش کنید. بذرها را به آرامی در خاک فشار دهید، اما آن‌ها را کاملاً دفن نکنید. اگر بذرها با یکدیگر تماس داشته باشند، مشکلی ندارد. اما مطمئن شوید که در یک منطقه توده‌ای از بذرها وجود ندارد. هر بذر گندم برای رشد به فضای کمی نیاز دارد. سینی را به آرامی آبیاری کنید. مطمئن شوید که به هر بذر، آب پاشیده شده است. سینی را با چند ورق روزنامه مرطوب شده بپوشانید تا از بذرها محافظت شود.

  • بذرها را مرطوب نگه دارید

  مهم است که مطمئن شوید بذرها در چند روز اول پس از کاشت آن‌ها خشک نمی‌شوند. آن‌ها را مرطوب نگه دارید، زیرا بذرها در سینی ریشه زده اند. روزنامه را بردارید و صبح سینی را کاملاً آبیاری کنید تا خاک خیس شود. اما کاملاً غرق در آب نباشد.
  عصرها قبل از رفتن به رختخواب، خاک را با آب بخوبی اسپری کنید تا بذرهای ریشه دار یک شبه خشک نشوند. روزنامه را نیز اسپری کنید تا آن‌ها را مرطوب نگه دارد. روز چهارم پس از کاشت، روزنامه را بردارید تا بذرها زیر آن جوانه نزنند. آبیاری بذرهای جوانه زده گندم را یک بار در روز ادامه دهید.

  بذرها را مرطوب نگه دارید

  بذرها را مرطوب نگه دارید

  • سبزه گندم را در نور جزئی آفتاب نگهداری کنید

  آفتاب مستقیم به سبزه گندم آسیب می رساند، بنابراین مطمئن شوید که همیشه در یک مکان سایه دار در خانه شما قرار دارد.

  سبزه گندم را در نور جزئی آفتاب نگهداری کنید

  سبزه گندم را در نور جزئی آفتاب نگهداری کنید

  منابع:

  ۱- www.alphafoodie.com

  ۲- www.wikihow.com

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.