تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
نحوه تشخیص زعفران اصل از تقلبی

نحوه تشخیص زعفران اصل از تقلبی

 • نحوه تشخیص زعفران اصل از تقلبی

  تفاوت زعفران اصلی با زعفران تقلبی چیست؟ در این مطلب از دی مگ به تشریح نحوه تشخیص زعفران اصل از تقلبی، همچنین آشنایی با مزه زعفران اصل و نحوه تشخیص زعفران اصل را از روی طعم آن می‌پردازیم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

  تشخیص تفاوت زعفران اصل از غیر اصل با ویژگی‌های زعفران تقلبی

  برای تشخیص تفاوت زعفران اصل از غیر اصل با ویژگی‌های زعفران تقلبی آشنا شوید که عبارت‌اند از:

  1. زعفران تقلبی می‌تواند از خامه‌های کلاله زعفران، رشته‌های نارگیل، گیاه گلرنگ و موارد مشابه درست شده باشد. که با رنگ‌های مصنوعی به شکل زعفران در می‌آیند.
  2. مزه زعفران تقلبی به دلیل مواد شیرینی مانند عسل و شکر که به آن افزوده می‌شود، شیرین است.
  3. شکل ظاهری رشته‌های زعفران تقلبی نامشخص، شکسته شده و درهم است. در حالی که رشته‌های زعفران خالص و با کیفیت، شیپوری شکل هستند.
  4. رشته‌های خشک زعفران تقلبی، براق هستند.
  5. برای افزایش وزن زعفران تقلبی، به آن روغن اضافه می‌کنند. بنابراین اگر زعفران تقلبی را لای یک تکه دستمال با کاغذ فشار دهید، کمی چربی از خود به جا می‌گذارد.
  6. سرعت رنگ دهی زعفران تقلبی بسیار بیشتر از زعفران خالص است. به طوریکه اگر چند رشته زعفران خالص و باکیفیت را در آب بریزید، انتشار رنگ آن تا یک ساعت طول می‌کشد. همچنین رنگ آب را به آرامی زرد یا طلایی می‌کند. در حالی که زعفران تقلبی به سرعت رنگ آب را قرمز می‌کند.
  تشخیص تفاوت زعفران اصل از غیر اصل با ویژگی‌های زعفران تقلبی

  تشخیص تفاوت زعفران اصل از غیر اصل با ویژگی‌های زعفران تقلبی

  مزه زعفران اصل چه طعمی دارد؟

  همان طور که گفتیم، طعم مشخص زعفران (Saffron) از ترکیبات شیمیایی موجود در آن مانند پیکر و کروسین و سافرانال حاصل شده که باعث تلخی آن می‌شوند. ماده پیکرو کروسین با فرمول شیمیایی C۱۶H۲۶۰۷، گلیکوزیدی بی‌رنگ، تلخ و قابل تبلور است. و از طریق فرایند هیدرولیز اسید، گلوکز و آلدئیدی به نام سافرانال تولید می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت طعم و مزه زعفران اصل و خالص یک راز واقعی است. چرا که به نظر می‌رسد هرکسی تجربه متفاوتی از چشیدن مزه زعفران داشته باشد. در واقع، زعفران دارای چندین نت طعم مختلف شامل گل، مشک، قارچ، تند و تیز، تازه مانند دریا و تلخ است.

  چگونه می‌توان زعفران اصل را از روی طعم آن تشخیص داد؟

  برای تشخیص زعفران خالص از تقلبی می‌توانید آزمایش مزه زعفران خالص را انجام دهید. به این صورت که یک رشته زعفران را روی زبان خود قرار دهید و چند ثانیه در دهان خود نگه دارید تا متوجه طعم آن شوید. اگر طعم تلخ و کسی حس کردید، این زعفران اصل است. اما اگر طعم شیرینی حس کردید، زعفران دارای افزودنی‌های شیرین کننده بوده و تقلبی است.

  تشخیص زعفران اصل با آب سرد

  یکی از روش های نحوه تشخیص زعفران اصل از تقلبی، تست آن در آب سرد است. یک کاسه را با آب سرد پر کنید و چند نخ زعفران را در آب قرار دهید. تارهای زعفران در آب شروع به پخش‌کردن رنگ می‌کنند. زعفران خالص رنگ خود را به‌آرامی در حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آزاد می‌کند. درحالی‌که زعفران تقلبی، بلافاصله رنگ زیادی آزاد می‌کند.

  نحوه تشخیص زعفران اصل از تقلبی

  نحوه تشخیص زعفران اصل از تقلبی

  علاوه‌بر این، نخ‌های زعفران اصل باید رنگ زرد یا نارنجی روشنی را آزاد کنند که با افزایش غلظت، کمی پررنگ‌تر می‌شود. از طرف دیگر، اگر رنگ زرشکی یا قرمز تیره‌ای در آب مشاهده کردید، احتمال تغییر رنگ زعفران وجود دارد. در این صورت، متوجه می شویم که محصول را استفاده نکنیم. زیرا ممکن است حاوی مواد شیمیایی مضر و مواد رنگی باشد.

  تشخیص زعفران اصل با جوش شیرین

  راه دیگری که می‌تواند نحوه تشخیص زعفران اصل از تقلبی باشد، استفاده از جوش شیرین است. با مخلوط‌ کردن زعفران و جوش شیرین در یک فنجان کوچک پر از آب، کیفیت زعفران خالص را بررسی کنید. اگر رنگ مخلوط زرد شد، زعفران خالص و اصل است.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  کلام آخر

  با وجود دخالت‌های افراد سودجو در تجارت زعفران و وجود زعفران تقلبی در بازار، شما باید به عنوان مصرف کننده توانایی تشخیص زعفران تقلبی را از خالص داشته باشید. همچنین تا جای ممکن از برندهای شناخته شده، زعفران بخرید تا زعفران خالص و با کیفیت به دستتان برسد. اما یک راه ساده برای مشاهده تفاوت زعفران تقلبی و خالص، از روی مزه آن بوده و همان طور که گفتیم، مزه زعفران خالص تلخ مانند است.

  نکات مهم کشت و پرورش زعفران

  برای گیاه زعفران مهم است که خاک مناسب برای گیاه خود انتخاب کنید، زیرا این جدایی ناپذیرترین بخش رشد «طلای قرمز» است. شما به یک نوع خاک همه کاره نیاز دارید که امکان زهکشی و تهویه را فراهم کند. برای پرورش زعفران خود از خاک غنی و خاکی استفاده کنید. این گیاه همچنین نیاز به نگهداری کمی دارد، زیرا در این صورت فقط باید هر چند هفته یک بار آن را آبیاری کنید.

  نکات مهم کشت و پرورش زعفران

  نکات مهم کشت و پرورش زعفران

  کاشت زعفران باید پیاز را در عمق ۴-۵ اینچ در خاک بکارید و مطمئن شوید که ۶ اینچ از یکدیگر فاصله دارند. ۵۰-۶۵ گل روی یک قاشق غذاخوری زعفران برای شما تولید می‌کند. متوجه خواهید شد که فصل پاییز شکوفه‌های زیبایی از زعفران شما را به ارمغان می‌آورد. شما فقط خواهید دید که نیمی از بنه‌های شما یک گل تولید می‌کنند اما این بهره وری تا سال آینده دو برابر می‌شود.

  منبع: اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی باغبانی ایران

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.