تاریخ :۱۰ مهر ۱۴۰۲
افزایش-تولید-گندم

افزایش تولید گندم با راهکارهای کلیدی

 • افزایش تولید گندم با راهکارهای کلیدی

  گندم از اولین گیاهانی است که به وسیله انسان کشت شده و مهمترین گیاه زراعی به حساب می آید. در ایران از نظر سطح زیرکشت و مقدار تولید مهمترین محصول کشاورزی است و در تمام نقاط ایران کشت آن رواج دارد. گندم از نظر اقتصادی و نقش آن در تامین غذای اصلی مردم کشور اهمیت بسیار زیادی دارد. لذا به منظور تامین مواد غذایی جمعیت رو به رشد کشور و دست یافتن به امنیت غذایی می بایست افزایش تولید گندم با راهکارهای کلیدی مورد توجه قرار گیرد.

  افزایش تولید گندم از دو راه امکان پذیر است

  ۱- افزایش سطح زیرکشت

  بالابردن سطح زیر کشت بستگی به در اختیار داشتن آب کافی، اراضی حاصلخیز و مناسب، تجهیز و نوسازی اراضی، ماشین آلات و ادوات کشاورزی و به طور کلی سرمایه گذاری عظیم و اعمال مدیریت صحیح دارد. در حال حاضر به لحاظ محدودیت آب و زمین این شرایط به سادگی مهیا نمی گردد. خصوصا در استان یزد که محدودیت اصلی مربوط به تامین آب می باشد. بنابر این گسترش سطح زیر کشت و تولید بیشتر از این راه امکان پذیر نمی باشد. لذا راه دوم یعنی بالابردن تولید گندم در اراضی موجود بهترین، اقتصادی ترین و منطقی ترین راه ممکن می باشد.

  ۲- افزایش تولید در واحد سطح

  برای رسیدن به هدف افزایش تولید در واحد سطح و نهایتا تولید گندم بیشتر در کشور، استفاده صحیح از آب و زمین موجود، مصرف صحیح نهاده های کشاورزی شامل انواع بذور اصلاح شده، انواع کودهای شیمیایی، استفاده از ماشین آلات و ادوات کشاورزی در مزارع گندم و بکارگیری روش های مناسب در آماده سازی زمین، بهبود عملیات خاک ورزی و روش های صحیح کاشت، داشت، برداشت و تغذیه صحیح مزارع می بایست مورد توجه قرار گیرد.

  به طور کلی برای افزایش عملکرد در واحد سطح ضرورت دارد به سه موضوع زیر پرداخته شود:
  1. تعداد خوشه در هر متر مربع، هر قدر تعداد خوشه در متر مربع بیشتر باشد، تولید بیشتر خواهد شد.
  2. تعداد دانه در هر خوشه، بالا رفتن تعداد دانه در هر خوشه، نشانه تولید بیشتر است.
  3. وزن هزار دانه گندم، هرچه وزن هزار دانه گندم بیشتر باشد، حاکی از تولید بیشتر و هرچه وزن هزار دانه گندم کمتر از نرمال باشد، نشانه تولید کمتر می باشد.

  بنابراین برای دست یافتن به عوامل فوق لازم است با بهره گیری از نظرات کارشناسی و دست آوردهای تحقیقاتی و برخورداری از اطلاعات آب و هوایی و تجربیات کشاورزان موانع و محدودیت های موجود را کاهش داده و حداکثر استفاده از آب و زمین برای تولید بیشتر بعمل آید.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  منبع: نشریه روش های مبارزه با علف های هرز مزارع گندم. معاونت تحقیقات، آموزش و ترویج سازمان کشاورزی استان اصفهان، شماره ۵۴.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۳ از ۵

  یک نظر

   1. دکتر فاطمه سکه چی نویسنده پاسخ

    سلام خدمت شما دوست گرامی، تشکر از حسن توجه شما🙏🙏🙏، دوست گرامی طی آخرین اخبار کشت و کار گندم در منطقه آذربایجان، ۳ رقم پر محصول جدید گندم به نام های ریژوا ، میهن و کریم معرفی شده که بازده خوبی در این استان دارد

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.