تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
دستگاه-هرس-نشاکار

معرفی انواع دستگاه هرس و نشاکار

 • معرفی انواع دستگاه هرس و نشاکار در صنعت کشاورزی

  در این مطلب از دی مگ به معرفی انواع دستگاه هرس و نشاکار در صنعت کشاورزی و عملکرد آنها می پردازیم. با ماه همراه باشید.

  معرفی انواع دستگاه هرس و نشاکار

  معرفی انواع دستگاه هرس و نشاکار

  معرفی انواع دستگاه هرس در بازار

  • سرزن گیاهان پرچینی

  از دستگاه هرس برای زدن سرشاخه ها و همچنین شاخسارهای زاید درختان استفاده می شود. انواع متنوعی از دستگاه هرس با اندازه هایی متفاوت جهت اهداف گوناگون به بازار عرضه شده است. نوع کوچک آن که سرزن گیاهان پرچینی نام دارد، در هرس و سرزدن گیاهان حاشیه ای مانند شمشاد با حداکثر قطر شاخه ای ۱۲ میلیمتر کاربرد دارد. قدرت این دستگاه ۲۰۰ وات و معادل یک چهارم اسب بخار است. این دستگاه دارای تیغه هایی است که به وسیله یک موتور برقی بایک موتور احتراقی به حرکت درمی آید.

  • اره های هیدرولیکی از انواع دستگاه هرس

  نوع قوی تر دستگاه هرس با داشتن قدرت نیم کیلووات معادل پنج هشتم اسب بخار را می توان برای قطع شاخه هایی به قطر ۲۰ میلیمتر به کار برد. با کمک تیغه های این دستگاه در هنگام عبور از میان انگشتی ها شاخه هایی که بین لبه تیغ و شکاف انگشتی قرار می گیرند، بریده می شوند. نیروی محرکه این اره ها توسط تراکتور تامین می شود. اکثر این اره ها هیدرولیکی بوده و با فشار روغن کار می کنند. در اره های هیدرولیکی طول ریل گاهی به بیش از ۱ متر می رسد. تعیین ارتفاع ریل از سطح زمین و تنظیم زاویه آن با خط افق در این اره ها معمولا به کمک دست صورت می گیرد.

  • اره های موتوری

  کاربرد شاخص این اره ها برای هرس سالانه درختان مرکبات و همچنین درختان پهن داربستی است. نوع دیگری از اره های موتوری نیز ساخته شده است که ریلی مستطیل شکل با زاویه های محدب دارد. بر روی محیط ریل این اره ها تیغه های کوچکی قرار دارند که به زنجیر متصل بوده و توسط یک موتور کوچک احتراقی یا الکتریکی به شکل چرخشی به حرکت در می آیند. این اره ها برای قطع شاخه های ضخیم مورد استفاده قرار می گیرند.

  • قیچی هیدرولیکی باغبانی

  نوعی قیچی هیدرولیکی باغبانی نیز طراحی و ساخته شده است که برای هرس درختان مورد استفاده قرار می گیرد. این قیچی بر انتهای لوله بلندی نصب می شود و با فشار روغن باز و بسته می شود. کاربرد این قیچی ها برای قطع شاخه های قطور و دور از دسترس است.

  فروش ویژه ادوات و تجهیزات کشاورزی
  فرصت استثنایی به مدت محدود، فروش انواع ادوات و تجهیزات خاص به قیمت قبل کد تخفیف ۱۰ درصدی برای تمام محصولات  : BLACK-INSTRUMENT
  همین الآن خرید کنید

  دستگاه نشاکار کشاورزی

  دستگاه نشاکار یکی دیگر از ماشینهای کاشت هستند که به وسیله آنها می توان گیاهانی مانند گوجه فرنگی، برنج، بادمجان و .. که در خزانه کاشته شده اند را بیرون آورده و در زمین اصلی کاشت. ماشینهای نشاکار به دو گروه دستی و خودکار تقسیم می شوند:

  ۱- دستگاه نشاکار دستی

  در دستگاه نشاکار دستی کارگری که در پشت آنها می نشیند یک نشاء را به درون جوی کوچکی که توسط ماشین با عمق و پهنای متناسب ایجاد شده است، می اندازد و پس از آن یک جفت چرخ فشار گیاه را در زمین مستقر کرده و خاک اطراف آن را محکم می کند. در این حالت دو کارگر هر کدام یک خط را می کارند و کارگری که در وسط نشسته است نشاء را به دست آنها می دهد. سرعت این ماشین ها بین یک تا ۲ کیلومتر در ساعت است.

  ۲- دستگاه نشاکار خودکار (Automatic Seeding Machine)

  در دستگاه نشاکار خودکار، کارگر نشاء را روی یک سینی و یا میان دیسک های پلاستیکی قرار می دهد تا نشاء ها به شکل خودکار کاشته شوند. سرعت نشاء کاری در این ماشینها بیشتر از ماشین های دستی است و با استفاده از آنها میتوان برای هر ردیف نشاء کاری از چند کارگر استفاده کرد. این دستگاه نشاکار خودکار قابلیت نصب وسیله هایی را دارد که به کمک آنها می توان قبل از فشرده شدن خاک اطراف گیاه به آن مقداری آب افزود.

  دستگاه نشاکار خودکار

  دستگاه نشاکار خودکار

  • ساختمان یک دستگاه نشاکار از قسمت های زیر تشکیل می شود:
  1. پخش کردن یا قرار دادن کود مایع یا جامد در سطح و یا زیر خاک توسط دستگاه نشاکار
  2. تزریق مایع یا گاز حاصلخیز کننده در خاک قبل از کاشت
  3. افزودن کود جامد به خاک در زمان کاشت. کود در مجاورت بذر و یا در تماس با بذر قرار می گیرد.
  4. افزودن کود به خاک در زمان داشت یا رشد گیاه

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.