تاریخ :۲ مهر ۱۴۰۲
معرفی و طبقه بندی اندام گل در گیاهان

معرفی و طبقه بندی اندام گل در گیاهان

 • بخش های تولید مثل گیاهان:

  ساختارهای خارجی گیاه مانند برگ، ساقه، ریشه، گل، میوه و دانه به عنوان اندام گیاه شناخته می شوند. هر اندام گروهی از بافت های سازمان یافته است که برای انجام یک عملکرد خاص با هم کار می کنند. (معرفی و طبقه بندی اندام گل در گیاهان)

  این ساختارها را می توان به دو گروه تقسیم کرد: تولید مثل جنسی و رویشی. اجزای تولید مثل جنسی بذر تولید می کنند. آنها شامل جوانه گل، گل ، میوه و دانه هستند.

  گل ها:

  معرفی و طبقه بندی اندام گل در گیاهان

  تولید مثل جنسی تنها عملکرد گل ها است که اغلب نمایان ترین قسمت یک گیاه است. زیبایی و عطر گلها نه برای جلب رضایت انسان بلکه برای جذب گرده افشان (حشرات یا پرندگان) ، که در فرآیند تولید مثل نقش اساسی دارند، شکل گرفت.

  باید بدانیم که قسمت اعظم مواد غذایی مورد احتیاج برای هر گل از برگ های نزدیک به آن گل تعمین می شود. پس گل هایی که در قسمت پایین تر گیاه قرار دارند از دانه های کوچکتری برخوردار هستند، چون برگ های آنها کمتر در معرض نور قرار دارد و فتوسنتز کمتری انجام می دهند. هرچه میزان گل ها کمتر باشد، حساسیت گیاه به عوامل نامساعد بیشتر می شود.

  گل ها همچنین به طبقه بندی گیاهان کمک می کنند:

  اندام گل در گیاهان

  سیستم نامگذاری گیاهان که امروزه از آن استفاده می کنیم توسط Carl von Linné (Linnaeus) توسعه یافته است و بر اساس گل ها، قسمت های زایشی گیاهان یا هر دو است. یکی از دلایلی که سیستم او موفق است این است که گلها جزء گیاهانی هستند که کمتر تحت تأثیر تغییرات محیطی قرار گرفته اند. بنابراین، آگاهی از گلها و قطعات آنها برای هر کسی که علاقمند به شناسایی گیاه است ضروری است.

  ساختار گل:

  به عنوان قسمت زایشی گیاه، یک گل حاوی پرچم (قسمت نر گل) یا تخمدان(قسمت مادگی گل)، یا هر دو، به علاوه قطعات جانبی مانند کاسبرگ ، گلبرگ و غدد شهد است.

  پرچم اندام تولیدمثل نر گل می باشد که شامل یک کیسه گرده و یک رشته پشتیبانی کننده بلند است. این رشته ، پرچم را در موقعیت خود نگه می دارد و گرده را برای پراکندگی توسط باد، حشرات یا پرندگان در دسترس قرار می دهد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  انواع گل:

  اگر گلی دارای پرچم، مادگی، گلبرگ و کاسبرگ باشد ، به آن گل کامل می گویند. گل رز نمونه ای از گل کامل است. اگر یکی از این قسمت ها نباشد، گل ناقص نامیده می شود.

  تفاوت بین گل های کامل و ناقص:

  پرچم و مادگی قسمت های اساسی گل هستند و در تولید بذر نقش دارند. اگر یک گل هم دارای پرچم های کاربردی و هم مادگی باشد، آن را گل کامل می نامند، حتی اگر گلبرگ و کاسبرگ نداشته باشد.

  اگر فاقد پرچم یا مادگی باشد ، گل را ناقص می نامند. گل های ماده دارای اندام مادگی یعنی تخمدان گل هستند اما فاقد پرچم هستند. گل های استامینات یا نر دارای پرچم هستند، اما فاقد مادگی هستند.

  گیاهان دارای گل های ناقص بیشتر به عنوان یک پایه (Monoecious) یا دوپایه (Dioecious) طبقه بندی می شوند.

  گیاهان یک پایه دارای گل های نر و ماده جداگانه در یک گیاه (به عنوان مثال ، ذرت و اسپند) هستند. برخی از گیاهان یکپارچه در آغاز فصل رشد فقط گل های نر دارند، اما بعداً هر دو جنس (مثلاً خیار و کدو) را پرورش می دهند.

  (معرفی و طبقه بندی اندام گل در گیاهان)

  منبع: سایت دانشگاه ایالتی اورگن

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.