تاریخ :۱۹ خرداد ۱۴۰۲
گیاه-کالاته آ-تکثیر

گیاه کالاته آ و نحوه مراقبت و تکثیر + مبارزه با آفات و بیماری

 • گیاه کالاته آ و نحوه مراقبت و تکثیر + مبارزه با آفات و بیماری

  آیا می خواهید در مورد مراقبت از گیاه کالاته آ اطلاعات بیشتری کسب کنید؟ اگر چنین است، برای یادگیری هر آنچه که در مورد گیاه کالاته آ و نحوه مراقبت و تکثیر + مبارزه با آفات و بیماری نیاز دارید، ادامه مطلب را بخوانید. اطلاعات زیر جنبه های مختلف مراقبت از این گیاه آپارتمانی خیره کننده را برای زیبا و سالم نگه داشتن آن پوشش می دهد.

  معرفی گیاه کالاته آ

  نام علمی: Calathea

  نام انگلیسی: Peacock plant

  گیاه کالاته آ و نحوه مراقبت و تکثیر

  گیاه کالاته آ و نحوه مراقبت و تکثیر

  گیاه کالاته آ که با نام Calathea makoyana نیز شناخته می‌ شود، یک گیاه آپارتمانی استوایی است که به خاطر برگ‌های زیبا، متضاد سبز و قرمز مایل به ارغوانی‌اش معروف است.  کالاته آ بومی مناطق گرم و مرطوب امریکا و آفریقاست که به خاطر داشتن برگ های جالب و متنوع، جلوه فوق العاده زیبایی دارد. گونه یا گونه هایی از آن با برگ های همیشه سبز و با آرایش و رگه های گوناگون به عنوان گیاهی گلدانی در منازل و گل فروشیها دیده می شود. در داخل منازل گیاه پر توقعی است و عمر کوتاهی دارد. مگر اینکه دما و رطوبت به اندازه نیاز آن وجود داشته باشد.

  گیاهشناسی کالاته آ

  جنس کالاته آ دارای ۳۰۰ گونه همیشه سبز و ریزوم دار است که در منطقه جنگلی و مرطوب و یا حاشیه جنگلها، در منطقه گرمسیری مرکزی، آمریکای جنوبی و غرب هندوستان یافت می شود. برگها، بیضی شکل، براق، سبز کمرنگ تا سبز تیره اند و گاهی با طرح های جذاب و رنگ قرمز روی لبه های برگ مشاهده می شوند.

  نیاز ها و مراقبتها

  در گلخانه در خاک لومی و کمپوست گلدانی با شرایط نور زیاد و ترجیحا غیر مستقیم و رطوبت بالا نیاز دارد. در فضای باز نیاز به زهکشی مناسب و دارای هوموس زیاد و کمی سایه نیاز دارد. برای آبیاری در زمستان هفته ای یکبار و در تابستان هفته ای سه بار نیاز به آبیاری دارد. استفاده از کود های شیمیایی در دوران رشد به مدت هر دو هفته یکبار توصیه می شود.

  تکثیر گیاه کالاته آ

  این گیاه را می توان به آسانی از طریق تقسیم بوته ای که رشد خوب و کامل کرده، تکثیر نمود. اواسط بهار تا اوایل تابستان زمانیکه گیاه بالغ در مقابل آسیب های احتمالی مقاوم تر بوده و رطوبت را بیشتر در خود نگاه می دارد، می توان گیاه را از گلدان بیرون آورد و بهترین زمان برای تکثیر گیاه خواهد بود.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  به آرامی و با دقت گیاه را از هم باز کرده و با استفاده از یک چاقوی تیز، گیاه را به قسمت هایی با چند برگ تقسیم کنید که هر قسمت ریشه هایی را نیز همراه داشته باشد. با دقت بافتهای آسیبب دیده و مرده را جدا کنید و هر قسمت را به تنهایی در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتی متر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت قراردهید.

  پس از کاشت گیاه در گلدان، ان را با پلاستیک شفاف بپوشانید تا رطوبت مورد نیاز گیاه حفظ شود. گلدان را دور در شرایط نور غیر مستقیم قراردهید. پس از ۶ تا ۸ هفته که گیاه ریشه می دهد، کیسه پلاستیکی بردارید تا گیاه در محیط طبیعی رشد کند.

  هنگامی که گیاه در زیر پلاستیک قرار دارد، بازرسی گیاه اهمیت خاصی دارد. زیرا بعضی از برگ ها دچار فساد می شوند و در این صورت برگ های فاسد و پوسیده را بچیند تا آلودگی به قسمت های دیگر سرایت نکند. دمای محیط گیاه در تمام مدت باید ۲۰ درجه سانتی گراد باشد.

  آفات و بیماری های گیاه کالاته آ

  گاهی شته ها و کنه تار عنکبوتی قرمز مشکل آفرین هستند. بوسیله آبشویی برگ ها و در نهایت با استفاده از سموم شیمیایی می توان این آفات را کنترل کرد. اگر گیاه رشد کمی داشت استفاده از کود های نیتروژنه توصیه می شود.

  اگر حاشیه برگ ها قهوه ای و لوله شوند، گلدان را به محل گرمتری منتقل نمود و آبیاری را تنظیم کنید. اگر برگ ها به طرف پایین خم شوند، درجه حرارت بالا و هوا خشک است. گلدان را به محل خنک تر منتقل کنید و غبار پاشی گیاه را فراموش نکنید.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.