تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
روش های از بین بردن بقایای گیاهی و ساماندهی بقایای گیاهی و غیرگیاهی

روش های از بین بردن بقایای گیاهی و ساماندهی بقایای گیاهی و غیرگیاهی

 • روش های از بین بردن بقایای گیاهی و ساماندهی بقایای گیاهی و غیرگیاهی

  مواد آلی نقش زیادی در حاصلخیزی خاک دارند و از طرفی به ویژگیهای خوب خاک می افزاید. از بقایای گیاهی میتوان برای حاصلخیزی خاک که یکی از مهمترین عامل های مؤثر در بالا بردن عملکرد محصولات کشاورزی است، استفاده نمود. مواد آلی از بقایای گیاهان و یا جانوران به وجود می آید. که در دل خاک به مرور زمان پوسیده شده و تجزیه میگردند و در نهایت مورد استفاده مجدد گیاه قرار میگیرند. در این مقاله از دی مگ به مواردی چون روش های از بین بردن بقایای گیاهی و ساماندهی بقایای گیاهی و غیرگیاهی و جمع آوری آنها می پردازیم.

  روش های از بین بردن بقایای گیاهی و ساماندهی بقایای گیاهی و غیرگیاهی

  روش های از بین بردن بقایای گیاهی و ساماندهی بقایای گیاهی و غیرگیاهی

  روش های از بین بردن بقایای گیاهی

  ۱- خرد کردن و زیر خاک نمودن

  ۲- بریدن و جمع کردن

  ۳- سوزاندن بقایای گیاهی

  خرد کردن و زیر خاک نمودن

  خرد کردن یا تکه تکه کردن بقایای گیاهان به قطعات کوچک تر با وسایل دستی و یا ماشینی برای تجزیه آسان است. یک هکتار سبزی و صیفی معمولاً بین ۱۰ تا ۴۰ تن بقایای شاخ و برگ و ریشه گیاهی تازه به جا گذارد. که معادل ۵ تا ۲۰ تن کود حیوانی است و میتواند تقریباً یک تا دو تن هوموس (ماده آلی تیره رنگ که از تجزیه گیاهان و جانوران به وجود می آید) به خاک اضافه کند. افزایش بقایای گیاهی باعث تشدید فعالیت میکروبهای مفید خاک میشود. هرچه مقدار این مواد بیشتر باشد، فعالیت آنها نیز بیشتر خواهد بود. خرد کردن و زیر خاک نمودن بقایای گیاهی را میتوان برای تمام خاکها توصیه کرد.

   بریدن و جمع کردن

  با بریدن و جمع آوری بقایای گیاهی و انتقال آنها به خارج از مزرعه و سپس عمل آوری آنها ماده آلی کمپوست حاصل میشود. تهیه کمپوست یک فرایند بیولوژیک است که در طی آن موادی که منشأ آلی دارند. در طبیعت بر اثر فعالیت این میکروارگانیزمها تجزیه شده و به حالت کمپوست در می آید. با ایجاد شرایط مناسب رطوبت، دما و اکسیژن فعالیت میکروارگانیزمها افزایش یافته و در نتیجه تجزیه مواد با سرعت بیشتری انجام می گردد. به دلیل جلوگیری از تخریب خاک و کاهش حاصلخیزی آن لازم است که برگها پس از پوسیده شدن دوباره به خاک بازگردانده شوند. برگها سرشار از مواد آلی هستند که باید به روش صحیح پوسیده شده و مجددا مورد استفاده قرار گیرند.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  سوزاندن بقایای گیاهی برای از بین بردن بقایای گیاهی

  چرا کشاورزان مبادرت به آتش زدن مزرعه خود میکنند؟ هرگز از این روش استفاده نکنید. سوزاندن بقایای گیاهی منجر به نابودی مواد آلی خاک میشود. متأسفانه این رویه غلط بین کشاورزان رایج شده و بسیاری از کشاورزان به جای برگرداندن بقایای گیاهی به خاک اقدام به سوزاندن بقایای گیاهی در مزرعه می کنند. این اقدام یکی از عوامل آسیب رسان به طبیعت و محیط زیست به شمار میرود که موجب نابودی میلیونها موجود زنده در خاک نیز می شود.

  ساماندهی بقایای گیاهی و غیرگیاهی

  برای ساماندهی بقایای غیر گیاهی میتوان آنها را جمع آوری جداسازی و از زمین خارج نمود. در رابطه با بقایای گیاهی روشهای مختلفی وجود دارد:

  1. چرانیدن مزرعه با دام
  2. خرد کردن با ادوات
  3. زیر خاک نمودن
  4. جمع آوری و خارج نمودن از مزرعه

  جمع آوری بقایای غیرگیاهی

  وسایل مورد نیاز:

  • فرغون
  • بیل و کلنگ
  • چهار شاخ
  • تریلی
  • تراکتور
  1. لباس کار پوشیده و تجهیزات ایمنی و بهداشتی را از انبار هنرستان تحویل بگیرید.
  2. همراه هنر آموز وارد زمین شوید.
  3. بین اعضای گروه مساحت زمین را تقسیم بندی کنید.
  4. در صورت کوچک بودن مساحت زمین و کم بودن بقایای غیرگیاهی از فرقون و در سطوح وسیع که دارای مواد زاید زیاد است از تراکتور و یدک کش استفاده نمایید.
  5. از نقطه شروع تا نقطه پایان طوری حرکت کنید که جایی از دید شما پنهان نماند.
  6. هر نوع ماده زاید غیرگیاهی را جمع آوری و از مزرعه خارج و ساماندهی نمایید.

  منبع: کتاب تولید و پرورش سبزی و صیفی، شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی ایران «سهامی خاص»، ۱۳۹۶٫

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.