تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
تکنولوژی-کشاورزی-مدرن

تکنولوژی های مدرن کشاورزی

 • با تکنولوژی های مدرن کشاورزی آشنا شوید

  تکنولوژی های مدرن کشاورزی، نوآوری در کشاورزی مدرن بیش از هر زمان دیگری مهم است. به طور کلی این صنعت با چالش‌های بزرگی روبرو است. از افزایش هزینه‌های تأمین، کمبود نیروی کار و تغییر در ترجیحات مصرف کننده. فناوری کشاورزی با سرمایه‌گذاری ۶/۷ میلیارد دلار در ۵ سال گذشته و ۱/۹ میلیارد دلار تنها در سال گذشته، رشد چشمگیری در سرمایه‌گذاری داشته است. نوآوری‌های عمده فناوری در کشاورزی به حوزه‌های زیر متمرکز شده است:

  • سیستم کشاورزی عمودی در محیط بسته و کنترل شده
  • اتوماسیون و رباتیک
  • فناوری دام
  • شیوه های مدرن گلخانه ای
  • کشاورزی دقیق
  • هوش مصنوعی 
  • بلاکچین

  تکنولوژی های مدرن کشاورزی

  ۱- تکنولوژی کشاورزی عمودی

  کشاورزی عمودی در محیط بسته می‌تواند با کاهش مسافت طی شده در زنجیره تأمین، محصول را افزایش دهد. سطح محدود زمین را پشت سر بگذارد و حتی تأثیر کشاورزی بر محیط را کاهش دهد. کشاورزی عمودی در محیط بسته را می‌توان به عنوان روشی برای پرورش محصولاتی که در یک محیط بسته و کنترل شده روی هم چیده شده اند، تعریف کرد. با استفاده از قفسه‌های در حال رشد که بصورت عمودی نصب می‌شوند، میزان زمین مورد نیاز برای رشد گیاهان در مقایسه با روش‌های سنتی کشاورزی به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

  مزارع عمودی از این نظر منحصر به فرد هستند که برخی از گیاهان برای رشد به خاک نیاز ندارند. بیشتر آن‌ها هیدروپونیک هستند. جایی که سبزیجات در یک کاسه غنی از مواد مغذی آب پرورش می‌یابند. یا آئروپونیک، که آب و مواد مغذی به طور سیستماتیک به ریشه‌های گیاه اسپری می‌شوند. به جای نور طبیعی خورشید، از چراغ‌های رشد مصنوعی استفاده می‌شود.

  تکنولوژی-کشاورزی-عمودی

  تکنولوژی-کشاورزی-عمودی

  کشاورزی عمودی می‌تواند متغیرهایی مانند نور، رطوبت و آب را برای اندازه گیری دقیق در تمام طول سال کنترل کند و تولید مواد غذایی را با برداشت قابل اعتماد افزایش دهد. کاهش مصرف آب و انرژی، صرفه جویی در مصرف انرژی را بهینه می‌کند. مزارع عمودی تا ۷۰٪ آب کمتری نسبت به مزارع سنتی مصرف می‌کنند. همچنین با استفاده از روبات‌ها برای مدیریت کاشت، برداشت و تدارکات، نیروی کار بسیار کاهش می‌یابد.

  ۲- اتوماسیون مزرعه در تکنولوژی های مدرن کشاورزی

  اتوماسیون مزرعه اغلب با کشاورزی هوشمند در ارتباط است. اتوماسیون مزرعه فناوری است که مزارع را کارآمدتر می‌کند و چرخه تولید محصول یا دام را اتوماتیک می‌کند. تعداد فزاینده‌ای از شرکت‌ها در حال کار بر روی نوآوری رباتیک برای تولید هواپیماهای بدون سرنشین، تراکتورهای خودمختار، ماشین‌های رباتیک، آبیاری خودکار و ربات‌های بارور هستند. در حال حاضر تعداد بیشتری از شرکت‌های کشاورزی سنتی، اتوماسیون مزرعه را در فرآیندهای خود در پیش می‌گیرند.

  فناوری اتوماسیون مزرعه به موضوعات عمده‌ای از جمله افزایش جمعیت جهانی، کمبود نیروی کار در مزرعه و تغییر ترجیحات مصرف کننده می‌پردازد. اتوماسیون مزرعه با پیشرفت‌های جدید در فناوری‌های مختلف از رباتیک و هواپیماهای بدون سرنشین گرفته تا نرم‌افزار دید کامپیوتر، کشاورزی مدرن را کاملاً متحول کرده است. هدف اصلی فناوری اتوماسیون مزرعه، پوشش دادن کارهای ساده‌تر و پیش پا افتاده است.

  برخی از فناوری های اصلی که معمولاً توسط مزارع مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

  ۱- اتوماسیون برداشت

  ۲- تراکتورهای خودمختار بذر و علف های هرز

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  ۴- هواپیماهای بدون سرنشین.

  اتوماسیون-مزرعه-تکنولوژی

  اتوماسیون-مزرعه-تکنولوژی

  ۳- تکنولوژی پرورش دام

  صنعت دامپروری سنتی بخشی است که به طور گسترده‌ای نادیده گرفته می‌شود و از خدمات کمتری برخوردار است. اگرچه میتوان گفت حیاتی‌ترین صنعت آن است. مدیریت دام به طور سنتی به عنوان اداره تجارت مزارع مرغداری، گاوداری‌های لبنی، گاوداری‌ها یا سایر تجارت‌های کشاورزی مرتبط با دام معروف بوده است. روندهای اخیر ثابت کرده است که فناوری، انقلابی در دنیای مدیریت دام ایجاد کرده است. تحولات جدید در ۸ الی ۱۰ سال گذشته باعث پیشرفت چشمگیری در صنعت شده است که ردیابی و مدیریت دام را بسیار راحت‌تر و مبتنی بر داده‌ها می‌کند. این فناوری می‌تواند به شکل فناوری‌های تغذیه ای، ژنتیک، فناوری دیجیتال و موارد دیگر باشد.

  تکنولوژی-مدرن-دام

  تکنولوژی-مدرن-دام

  فناوری دام می‌تواند ظرفیت بهره وری، رفاه یا مدیریت حیوانات و دام‌ها را افزایش یا بهبود بخشد. مفهوم «گاو متصل» نتیجه بیشتر و بیشتر مجهز شدن گله‌های شیری به سنسورها برای نظارت بر سلامتی و افزایش بهره وری است. قرار دادن حسگرهای پوشیدنی مجزا بر روی گاوها می‌تواند فعالیت روزانه و مسائل مربوط به سلامتی را حفظ کند. فناوری‌های حسگر و داده مزایای زیادی برای صنعت دامداری فعلی دارند. این می‌تواند با شناسایی حیوانات بیمار و شناخت هوشمندانه، زمینه پیشرفت، بهره وری و رفاه دام را بهبود بخشد.

  بینش رایانه‌ای به ما امکان می‌دهد انواع داده‌های بی‌طرفانه را داشته باشیم که در بینش‌های قابل درک و عملی خلاصه می‌شوند. تصمیم گیری مبتنی بر داده منجر به تصمیم گیری بهتر، کارآمدتر و به موقع می‌شود که باعث افزایش بهره وری گله‌های دام می‌شود.

  ۴- گلخانه های مدرن

  در دهه‌های اخیر، صنعت گلخانه که عمدتاً برای اهداف تحقیقاتی و شناختی استفاده می‌شود، در حال تبدیل شدن از امکانات با مقیاس کوچک هستند. همچنین به تأسیسات در مقیاس وسیع‌تری تبدیل شده‌اند که مستقیماً با تولید مواد غذایی مرسوم در زمین رقابت می‌کنند. در مجموع، کل بازار جهانی گلخانه در حال حاضر سالانه تقریباً ۳۵۰ میلیارد دلار سبزیجات تولید می‌کند که تولیدات ایالات متحده کمتر از ۱ درصد است.

  تکنولوژی-گلخانه-مدرن

  تکنولوژی-گلخانه-مدرن

  امروزه، به طور عمده به دلیل پیشرفت‌های چشمگیر اخیر در رشد فناوری، صنعت گلخانه‌های مدرن به طور فزاینده‌ای در مقیاس بزرگ، سرمایه دار و شهر محور ظاهر می‌شوند. و با رشد چشمگیر بازار، در سال‌های اخیر روندهای روشنی را نیز تجربه کرده است. گلخانه های مدرن با استفاده از چراغ‌های LED و سیستم‌های کنترل خودکار، محیط رشد را کاملاً مناسب و مطلوب می‌کنند.

  شرکت‌های گلخانه‌ای موفق، مقیاس قابل توجهی را در نظر گرفته و امکانات در حال رشد خود را در نزدیکی مراکز شهری قرار داده‌اند تا از تقاضای روزافزون غذای محلی، بدون توجه به فصل استفاده کنند. برای دستیابی به این اهداف، صنعت گلخانه‌ای نیز با استفاده از سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز و منابع دیگر برای ایجاد زیرساخت‌های لازم برای رقابت در بازار فعلی، به طور فزاینده‌ای در حال تزریق سرمایه است.

  گلخانه-مدرن

  گلخانه-مدرن

  منبع : www.plugandplaytechcenter.com

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.