تاریخ :۲۱ خرداد ۱۴۰۲
آشنایی با فناوری های نوین کشاورزی

آشنایی با فناوری های نوین کشاورزی

 • ۱- اینترنت اشیاء (IoT)

  اینترنتِ اشیاء مفهومی جدید در دنیای فناوری و ارتباطات به‌شمار می‌آید. اینترنت اشیاء با توانایی جاسازی CPU و حافظه و منابع انرژی می‌تواند تقریباً همه چیز را با استفاده از برنامه‌ها به شبکه متصل کند. این سیستم‌ها وظیفه جمع‌آوری اطلاعات، تنظیمات اکوسیستم‌های طبیعی را دارند. پاول ولبیگ، مدیر توسعه تجارت در کشاورزی Senet، می گوید: “این فناوری های جدید می توانند به بهبود برنامه ریزی عملیاتی و تسریع تصمیم گیری در مزارع بزرگ و کوچک کمک کنند. همانطور که راه حل های بیشتری ساخته و استفاده می شود، بدون شک شاهد پیشرفت بیشتر مزایای اینترنت اشیاء در کشاورزی خواهیم بود. اکنون با ظهور شبکه های کم مصرف، مساحت گسترده، ماژول های کم هزینه و عمر باتری بیشتر، می توانیم خاک، آب، گیاهان، حیوانات، ماشین آلات و سایر اشیاء دیگری را که می توانند اطلاعات ارزشمندی در اختیار ما قرار دهند، به هم متصل کنیم.

   

  ۲- کنترل آبیاری

  سیستم هایی که گزارش وضعیت مربوط به عملکرد محوری، رطوبت سنجی خاک، آب و هوا و سایر داده های میدانی را به تلفن های همراه و رایانه ارائه می دهند، امری عادی است و ابزارهای فعال در اختیار کاربران نهایی برای تصمیم گیری و اجرای مدیریت آبیاری قرار می دهد. تولیدکنندگانی مانند ولی و لیندسی در حال کار بر روی ایجاد ارتباط با انواع دیگر سنسورهای مزرعه ای هستند تا به کاربران نهایی در تصمیم گیری های گسترده تر زراعی کمک کند.

   

  ۳- مدل سازی نیتروژن

  کود همچنان بزرگترین درآمدزایی ارائه دهندگان خدمات خرده فروشی است و در سال های اخیر مسلماً بیشترین بررسی دقیق در زمینه کشاورزی در این حوزه انجام شده است. همراه با ابتکارات گوناگون در زمینه برنامه های تجاری برای نظارت و بهبود بهره وری ازت، سیستم هایی، ارائه شده اند. ساخته شدن سیستم هایی مانند Yield Center 360 و Adapt-N در حال جلب توجه هستند و راهی روشن برای بازده بهتر مواد مغذی را فراهم می کنند.

   

  ۴- سنجش هدایت الکتریکی

  اندازه گیری ظرفیت هدایت الکتریکی (EC) خاک در حال تبدیل شدن به یک عنصر فزاینده مهم در هر برنامه آبیاری دقیق است. ارائه دهندگان خدمات با ترکیب خروجی داده های محصولات سنجش EC موجود در حال حاضر مانندGeonics EM38-MK2  (که بیشتر در باغات زراعی دائمی استفاده می شود) یا سنسور EC خاک با لایه های دیگر مانند رطوبت و pH خاک برای بهینه سازی مصرف آب، می توان سطح بالاتری از خدمات را با استفاده از داده ها برای تصمیم گیری آگاهانه تر در مورد آبیاری نشان داد، هم از نظر زمان و هم از نظر کمی.

   

  Planting’s Smart Firmer -5

  نکته ای که سال ها بسیاری با دقت درگیر آن بوده اند، چگونگی جمع آوری اطلاعات در مورد آنچه در بستر بذر اتفاق می افتد است. روشی که بسیاری از افراد در سال های گذشته از آن استفاده می کردند، به سادگی گرفتن چراغ قوه و دفترچه یادداشت، قرار گرفتن روی دست ها و زانوها و یادداشت برداری بصری در مورد چگونگی مرطوب شدن بستر بذر یا میزان مواد آلی خاک توسط چشم انسان بود. یک روند ناقص که مطمئناً از تفسیر ذهنی (یعنی خطای انسانی) از شرایط فعلی رنج خواهد برد.

  Planting’s Smart Firmer  جمع آوری داده های زراعی سالم از درون بستر بذر را به واقعیت تبدیل می کند، بدون اینکه مجبور شوید روی دست و زانو قرار بگیرید، یا حتی یک سفر دیگر به مزرعه انجام دهید. طبق وب سایت Precision Planting، این قابلیت امکان سنجش بی سابقه را به کشاورزان می دهد که علاوه بر نقشه برداری از مواد آلی ردیف به ردیف، رطوبت خاک و بقایای شیار، کنترل بر روی کاشت جمعیتی بذر یا ترکیبی را نیز بر اساس اندازه گیری مواد آلی را داشته باشند.

   

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  New Leader NL5000 G5- 6

  NL5000 G5 به کاربران اجازه می دهد تا “دقت کاربرد را با یک اسپینر پخش کننده” بدست آورند، و همچنین دارای یک جنبه پایداری از این جهت است که به شما کمک می کند تا گرانول های کود، پراکنده پخش نشوند و از هدف خارج نشوند، بخصوص در ردیف های انتهایی و لبه مناطقی از مزرعه که فقط یک طرف چرخنده نیاز به کار دارد. NL5000 G5 سطح بی سابقه ای از قرارگیری دقیق را برای اپراتورها به ارمغان می آورد و به آنها اطمینان می دهد که بدانند مواد مغذی در جایی که لازم است قرار می گیرند.

   

  ۷- رباتیک

  در مورد اینکه چگونه رباتیک می تواند بر تولید غذا، به ویژه محصولات با ارزش بالا که برای مراقبت و برداشت نیاز به نیروی کار شدید دارند، حدس و گمان کم نیست. کریستینا هریک، سردبیر مجله American Fruit Grower می گوید: امروز، با در دسترس بودن نیروی کار که به یک نگرانی بزرگ در صنعت میوه های تجاری درخت تبدیل شده است، علاقه به رباتیک موج جدیدی از علاقه و فوریت را به سمت توسعه رباتیک سوق می دهد. همان طور که ماشین های مخصوص دروی خودکار موجب متحول شدن صنعت کاشت غلات شده اند، ربات ها نیز به زودی صنعت باغ داری را دچار دگرگونی و پیشرفت همه جانبه خواهند کرد.

  امروزه یک کشاورز که در اتاقک مجهز به سیستم تهویه هوای مطبوع کمباین نشسته است، می تواند کاری را انجام دهد که در صنعت قدیم کشاورزی چند صد نفر انجام می دادند. هم اکنون کمباین هایی ساخته شده اند که به وسیله ماهواره ها هدایت شده و قادر به برداشت، تفکیک، دسته بندی و بسته بندی محصولات کشاورزی مختلف هستند.

   

  مترجم: فاطمه سکه چی

  منبع : سایت PrecisionAg اوهایو آمریکا 

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.