تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲
 • احداث نهالستان

  • انتخاب نهال مناسب:

  نهال سالم، اصیل و با کیفیت، سنگ زیر بنای تولید و توسعه باغداری و عاملی تعیین کننده برای بهره وری مناسب و مطلوب از منابع تولید و نیل به امنیت غذایی و استقلال اقتصادی کشور می باشد. دستیابی بهره برداران به نهال سالم و با کیفیت، باعث افزایش محصول و در غیر این صورت باعث فقدان انگیزه تولید و دوری آنها از بخش کشاورزی خواهد شد. (احداث نهالستان)

  احداث نهالستان

  تجربه نشان داده است که نهال های سالم و با کیفیت، فقط در نهالستان های خوب و مناسب تولید می شود و در نهایت احداث باغ های سالم، یکنواخت و اقتصادی، زمانی مسیر می شود که زمینه های لازم برای تولید نهال سالم و دارای اصالت ژنتیکی و مطابق با استانداردهای مصوب فراهم گردد. از طرف دیگر در دنیای امروزی کلیه فعالیت های تولیدی و اقتصادی به صورت رقابتی بوده و کسانی موفق می باشند که بتوانند محصول با کیفیت خوب و در عین حال ارزان تولید و عرضه نمایند.

  در بخش باغبانی نیز برای احداث یک باغ مدرن و اقتصادی که بتواند در کمترین زمان ممکن سرمایه هزینه شده را برگشت داده و به سوددهی قابل قبول برسد. به عوامل تولید از قبیل زمین و آب مناسب، نهال اصلاح شده، سالم و با کیفیت و… نیاز میباشد.

  نهالستان چیست؟

  نهالستان به مکانی گفته می شود که با توجه به منابع آب و خاک و شرایط آب و هوایی برای تولید و تکثیر نهال و اندام های تکثیری سالم و اصیل و منطبق با ضوابط قرنطینه ای مورد استفاده و بهره برداری قرار گیرد.

  نهال:

  نهال یک درخت کوچکی است که از رشد بذر (جنسی)، قلمه و یا قسمت های دیگری از گیاه (غیر جنسی) بدست آمده و اگر نهال بذری باشد بر روی آن یک رقم خوب و مورد پسند بازار پیوند خورده و بصورت نهال یکساله یا دو ساله توسط نهال کاران موفق عرضه می شود. بدیهی است که موفقیت نهال کار و تبحر آن در کارهای اجرایی بستگی به آشنایی آن با محیط، زمین و شرایط رشد گیاه دارد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  احداث نهالستان

  انتخاب محل مناسب احداث نهالستان

  انتخاب محل نهالستان باید با دقت و مطالعه کافی صورت گیرد زیرا انتخاب اولیه در موفقیت یا عدم موفقیت نهال کار تاثیر بسزایی دارد. در هنگام انتخاب محل احداث نهالستان، فاکتورهای آب و خاک، اقلیم، آداب و رسوم اجتماعی، تراکم جمعیت و حمل و نقل باید مورد توجه قرار گرفته و ارزیابی شوند.

  منبع: کتاب آموزشی راهنمای انتخاب محل مناسب برای احداث نهالستان، انتشارات جهاد کشاورزی

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.