تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
اسید-امگا-بیماری

اسیدهای چرب امگا و جلوگیری از بیماری

 • اسیدهای چرب امگا و جلوگیری از بیماری

  واحدهای ساختمانی چربی ها

  واحدهای ساختمانی چربی ها عمدتا ترکیباتی به نام تری گلیسریدها هستند. تری گلیسیریدها از سه مولکول اسید چرب که به یک الکل سه ظرفیتی به نام گلیسرول متصل شده اند، تشکیل شده اند. عمده خواص روغن های خوراکی بستگی به نوع اسیدهای چرب غالب آنها دارد. مطلب اسیدهای چرب امگا و جلوگیری از بیماری را مطالعه کنید.

  اسید چرب امگا چیست

  نوع نامگذاری اسیدهای چرب به دلیل روش شماره گذاری زنجیره کربنی است. در صورتی که اولین پیوند دوگانه بر روی اتم کربن شماره ۳ قرار گرفته باشد، به آن اسید چرب امگا ۳ می گویند مانند اسید لینولنیک. اگر اولین پیوند دوگانه روی کربن شماره ۶ باشد به آن اسید چرب امگا ۶ می گویند مانند اسید لینولئیک.

   چربی های امگا۶ و جلوگیری از بیماری

  چربی های امگا ۶ (Omega-6) در مواد غذایی گیاهی وجود داشته و آب می شوند. این چربی ها در مواد غذایی از قبیل روغن آفتابگردان، روغن ذرت، برخی از آجیل ها مثل بادام و … تخم آفتابگردان و کنجد وجود دارند. این اسیدهای چرب برای بدن ضروری اند و باید از تأمین شوند.

  اسیدهای چرب امگا و جلوگیری از بیماری2

   اسید چرب امگا۶

  اسیدهای چرب امگا۳ و جلوگیری از بیماری های قلبی

  اسیدهای چرب امگا ۳ برای عملکرد طبیعی بدن ضروری هستند. بخشی از فعالیت آنها در کنترل انعقاد خون، ساختار سلولی و ساخت غشای سلول های مغزی موثر بوده و آثار مفیدی در جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی، سکته ها، بیماری های پوستی مانند سپتوریازیس، افسردگی، آسم و…

   مصرف اسید چرب امگا۳ برای بیماران کلیوی

  مصرف اسید چرب امگا ۳ برای بیماران مبتلا به مشکلات کلیوی، لوپوس (نوعی بیماری پوستی)، حساسیت (البته اگر حساسیت ناشی از مصرف ماهی نباشد)، بیماری آرتریت روماتوئید و افراد مبتلا یا در معرض بروز حملات قلبی عروقی و مغزی ضروری است.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  اسیدهای چرب امگا و جلوگیری از بیماری1

  اسید چرب امگا۳

  منبع :

  کتاب بدانید و سالم بمانید، هفت گام برای سلامتی، نشر اندیشمندان جوان، ۱۳۹۳

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.