تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
 • کدو تنبل گرد نارنجی با نام علمی CUCURBITA MOSCHATA، سبزی فصل گرم و گیاهی یک ساله است که دارای ساقه های استوانه ای به ضخامت ۴-۵ سانتی متر با کرکی ظریف می باشد و این ساقه ها به صورت گسترده روی زمین رشد می کنند و سطحی به طول بیش از سه متر را اشغال می کنند.

  در آمریکای شمالی، کدو تنبل علاوه بر مصرف خوراکی، کاربردِ تفریحی و فرهنگی هم دارد. در جشن هالووین، بسیاری از مردم کدو تنبل را به شکل‌های مختلف کنده کاری می‌کنند، بیشتر کدوهای کنده کاری شده به شکل‌های ترسناک درآورده می‌شوند.

  کاشتن بذر

  بذرهای کدو تنبل را می توان بین فروردین تا خرداد ماه در گلدان کاشت. گلدانی که این بذر را در آن می کارید باید دارای ۷٫۵ سانتی متر عمق باشد. داخل گلدان مقداری خاک ریخته و بذر را به پهلو ودر عمق ۲٫۵ سانتی متری قرار دهید و سپس روی آن را با خاک بپوشانید. آن را آبیاری کرده و روی طاقچه ی جلوی پنجره قرار دهید. هنگامی که ریشه های آن از زیر گلدان بیرون زد، آن را به گلدانی به عمق ۱۲ سانتی متر منتقل کنید. زمانی که نشاء آن تثبیت شد، آن را در خاک باغچه و زمین بکارید.

  اگر تعداد نشاها بیش از یکی بود، آن ها را در فاصله های ۲ تا ۳ متر از هم قرار دهید. همچنین اگر بذر را در اوایل خرداد تا اوایل تیر بکارید، می توانید آن را مستقیماً در خاک باغچه قرار دهید. مکانی را برای کاشت کدو انتخاب کنید که آفتاب گیر باشد و یا زمان کمی از روز سایه داشته باشد. اگر بذر را مستقیم در خاک زمین می کارید، پس از کاشت بذر، خاک را خوب شخم زده و به آن کمی کود اضافه کنید. هنگام کاشت بذرها در زمین، دو بذر را در عمق ۲٫۵ سانتی متر و در کنار هم بکارید. هنگامی که جوانه زدند، آنکه ضعیف تر است را از خاک خارج کنید .

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید

  نگهداری

  در فصل رشد و نمو گیاه، به آن کود و یا مواد تقویتی بدهید. برای این منظور می توانید از کود تقویتی گوجه فرنگی نیز استفاده کنید. اگر قصد کاشت نژادهای دیگر را دارید، می توانید برای هدایت گیاه از سیم استفاده کنید. زمانی که میوه ها ظاهر شدند، تنها دو یا سه عدد از آن ها را حفظ کرده و باقی را بچینید. به این ترتیب، گیاه میوه های باقی مانده را بزرگتر و بهتر خواهد کرد. زمانی که میوه های باقی مانده بزرگ تر شدند، زیر آن ها تخته یا آجر قرار دهید تا از فاسد شدن آنها جلوگیری شود. هر برگی که روی میوه ها سایه ایجاد می کند را بچینید. زیرا میوه برای رشد و رسیدن، به نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. اگر احتمال یخ زدگی زود هنگام وجود دارد، آن را با کارتن و کاه بپوشانید.

  برداشت و نگهداری

  تا جایی که ممکن است و هوا سرد نشده، میوه را نچینید و بگذارید روی گیاه باقی بماند تا کاملاً برسد. هنگامی که ساقه ی آن ترک خورده و پوست آن زمخت شد، میوه آماده چیدن است. پیش از یخ زدگی زمین، کدو را با ساقه ی بلند بچینید. کدو را      می توان بین چهار تا شش ماه نگهداری کرد. کدو را به مدت ۱۰ روز در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید و یا اگر آن را داخل می برید، در دمای ۲۷ درجه تا ۳۲ درجه سانتی گراد به مدت چهار روز نگهداری کنید. پس از آن کدوها را در جایی که هوای آن تازه است و دمای آن حدود ۱۰ درجه سانتی گراد است، نگهداری کنید.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.