تاریخ :۲ مهر ۱۴۰۲
کاشت-گیاه-آووکادو

کاشت گیاه آووکادو

 • کاشت گیاه آووکادو

  گیاه شناسی آووکادو

  کاشت گیاه آووکادو از حدود ده هزار سال پیش به عنوان میوه ای خوراکی در کشور مکزیک مورد استفاده بوده است.

  آووکادو Persea americana از خانواده برگ بو می باشد. درختان همیشه سبز، بومی نواحی گرمسیر و نیمه گرمسیر هستند. دلیل بالا بودن گسترش جغرافیایی و سازش پذیری این محصول به شرایط اقلیمی تنوع گسترده ژنتیکی آن است.

  تفاوت های نژادهای آووکادو در تحمل شرایط محیطی در خصوصیات محصول تولیدی آن ها اثرات بارزی داشته باشد. نژادهای نیمه گرمسیری (مانند نژاد مکزیکی) به دلیل بالاتر بودن تحمل سرما درصد روغن بیشتر (۹ تا ۳۰درصد)، قند کمتر و عطر بیشتری نسبت به نژادهای گرمسیری دارند.

  خاک مناسب گیاه آووکادو

  کاشت آووکادو در انواع مختلف خاک با منشا آتشفشانی، لومی شنی و یا آهکی رشد و باردهی خوبی دارد. مقدار PH  مناسب کشت آووکادو حدود ۵ تا ۷ است. اغلب ارقام به تنش آبی و زیادی رطوبت ناشی از زهکشی ضعیف خاک حساس هستند. بارندگی زیاد با داشتن زهکشی مناسب مشکلی ایجاد نمی کند.

  کاشت آووکادو۱

  گیاه آووکادو

  شرایط خشکی گیاه آووکادو

  آووکادو خشک بودن بستر را در دوران گلدهی ترجیح می دهد ولی وقوع بارندگی های ملایم و کوتاه مدت نیز در این مرحله  نمی تواند سبب بروز لطمه به گل آذین ها شود.

  درجه حرارت 

  بهترین دما برای رشد ۲۵ تا ۲۸ درجه سانتی گراد است. گرمای  بیش از این حد باعث کاهش فتوسنتز  و عملکرد می شود. مناسب ترین دما برای نمو گل ها، رشد لوله گرده و نمو جنین در طول روز ۲۰ تا ۳۵ درجه سانتی گراد و در هنگام شب ۲۰ درجه سانتی گراد تعیین شده است.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  باد 

  شاخه های آووکادو ترد و شکننده است وزش باد می تواند خسارت زیادی به این درخت وارد کند، بنابراین حضور بادشکن از ضروریات پرورش تجاری این محصول است.

  مناطق مناسب برای کشت گیاه آووکادو

  در ایران مناطق شمالی کشور (به خصوص مازندران) برای کشت آووکادو مساعد است. درختان ۴ تا ۶ سال پس از کشت شروع به باردهی می کنند و در سن ۱۲ تا ۱۴  سالگی به حداکثر باروری می رسند. تراکم کشت از ۲۰۰ اصله در هکتار در باغداری سنتی تا ۲۵۰۰ اصله در هکتار در باغداری متراکم متغیر است. عمر اقتصادی درختان آووکادو ۲۵ تا ۳۰سال است با مدیریت مناسب تغذیه و آبیاری و هرس سالیانه قابل افزایش است. در باغ آووکادو باید هر دو گروه A و B وجود باشد تا در گرده افشانی به هم کمک کنند.

  منبع :

  کشت و پرورش آووکادو، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری، نویسندگان عنایت حیاتبخش و مالک قاسمی، ۱۳۹۵

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.