تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
گیاه-تصفیه-هوا

گیاهانی که هوای خانه را تصفیه می کنند

 • گیاهانی که هوای خانه را تصفیه می کنند

  جالب است بدانید، برخی از گیاهان علاوه بر زیبایی، هوای خانه شما را نیز تمیز و تصفیه می کنند. پروژه هایی همچون نصب کفپوش یا نقاشی دیوارهای خانه منجر به انتشار مواد شیمیایی مضر و آلودگی هوای خانه می شوند. خوشبختانه، برخی از گیاهان آپارتمانی در پاکیزه کردن هوای خانه نقش موثری دارند. برای نتیجه بهتر، خوب است با توجه به فضای خانه و توان نگهداری، از چندین گلدان مختلف استفاده کنید. یا دست کم دو گلدان را داخل خانه داشته باشید. در این مطلب ۱۰ گیاهی را انتخاب کرده ایم که نقش پررنگی در پاکیزگی و تصفیه هوای داخل آپارتمان ها دارند.

  گیاهانی که هوای خانه را تصفیه می کنند

  گیاهانی که هوای خانه را تصفیه می کنند

  تصفیه هوای خانه با عشقه

  عشقه را با نام های «پاپیتال»، «پیچک انگلیسی» و «داردوست» نیز می شناسند. این گیاه، با ساقه های نرم و بالارونده، برگهای کوچک و قلبی شکل دارد و به درخت، دیوار یا هر داربست دیگری می چسبد و بالا می رود. در غیر اینصورت روی زمین می خزد. بهترین شرایط برای رشد این گیاه، در کنار پنجره و در معرض نور خورشید است. شاخ و برگ های متراکم و به هم فشرده این گیاه در جذب فرمالدئید نقش موثری دارند. فرمالدئید، یکی از رایج ترین آلوده کننده های داخلی خانه است که از رنگهای ترکیبی یا رزین های کفپوش ها متصاعد میشود.

  اسپاتی فیلوم گیاه پاک کننده هوای داخل خانه

  اسپاتی فیلوم نیز یکی از گیاهان پاک کننده هوای داخل خانه است. این گیاه زیبا با گلهای سفید، برگهای همیشه سبز دارد و می تواند در نور کم نیز به زندگی خود ادامه دهد. البته باید هفته ای یکبار آن را آبیاری کرد. همه قسمت های این گیاه سمی هستند و باید مراقب بود. گل های این گیاه اصولا در اواخر زمستان شکل می گیرند و گاهی تا ۱۰ هفته نیز باقی می مانند. این گیاه که تقریبا در بیشتر روزهای سال گلدار است، هوا را از مواد سمی VOC بنزن، مواد سرطان زای موجود در رنگها، واکسهای مبلمان و چوب و پولیشها تمیز می کند. این گیاه زیبا همچنین استون را نیز که توسط چسبها، پاک کننده ها و وسایل الکترونیک متصاعد می شود را نیز جذب می کند.

  تصفیه هوای خانه با نخل راپیس

  نخل راپیس، شبیه درخت است و پرورش آسانی دارد. این گیاه زمانی طول می کشد تا به سمت بالا رشد کند اما به محض آغاز رشد، خیلی سریع بالا می رود و برگهای آن زینت بخش محیط هستند. این گیاه به نور و رطوبت کم نیاز دارد به همین دلیل، یک گیاه آپارتمانی به شمار می رود. این گیاه زیبا، آمونیاک موجود در هوا را که برای دستگاه تنفسی انسان بسیار مضر است را جذب و از بین می برد. همچنین، عناصر مضر موجود در پاک کننده ها، منسوجات و رنگها را نیز از بین می برد.

  سرخس بوستون از گیاهانی که هوای خانه را تصفیه می کنند

  سرخس بوستون نخستین بار در دوران ویکتوریا در انگلستان رواج پیدا کرد. این سرخس با برگهای پر مانند و شمشیری بسیار زیبا است و برای نگهداری در داخل آپارتمان بسیار مناسب است. بیشتر افراد برای برگهای نیمه آویخته و انحنادار این گیاه، معمولا آن را در سبدهای آویزان قرار می دهند. این گیاه جزو یکی از بهترین تمیز کننده های هوای داخل آپارتمان است. البته از آنجا که این گیاه به رطوبت و آب مداوم نیاز دارد شاید کمی نگهداری آن دشوار باشد. این گیاه در از بین بردن ماده شیمیایی فرمالدئید بسیار موثر است. این ماده در چسب ها، چوب های فشرده همچون کابینت ها، چوبهای چند لایه و اسباب و مبلمان خانه یافت می شود. هچنین می تواند مواد سمی همچون جیوه و آرسنیک را نیز در خاک از بین ببرد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  گیاه شمشیری

  گیاه شمشیری که با نام سانسویریا نیز شناخته میشود را زبان مادر شوهر هم می گویند. این گیاه در نور کم رشد می کند. هنگام شب، این گیاه | درست برعکس دیگر گیاهان، دی اکسید کربن را جذب و اکسیژن متصاعد می کند. این گیاه را داخل اتاق خود قرار دهید تا شب، هنگامی که خواب هستید، اکسیژن متصاعد کند و شما استنشاق کنید. این گیاه شمشیری به کم شدن میزان دی اکسید کربن موجود در هوا کمک می کند. همچنین فرمالدئید و بنزن هوا را نیز از بین می برد.

  پوتوس طلایی تصفیه کننده هوای خانه

  پوتوس طلایی از خانواده گل شیپوریان است. زیبایی این گیاه برای رنگ های ابلق طلایی و سفید مایل به کرم، برگهای آن در ترکیب با رنگ سبز است. این گیاه بالارونده است و ساقه های انعطاف پذیری دارد. می توانید در گلدان شاخه ای قرار دهید تا گیاه را سر پا نگه دارد. یا می تواند آن را داخل گلدانی از بلندی آویزان کنید یا برگهای آن را با نخ شکل دهید. این گیاه نیز فرمالدئید و همچنین مونوکسید کربن و بنزن موجود در هوا را از بین می برد. سعی کنید یکی از این گلدانها را در ورودی یا بالای جا کفشی جلوی در خانه قرار دهید. در این مکان دود اگزوز ماشینها تجمع بیشتری دارند و ممکن است وارد فضای داخل خانه شود.

  بگونیا وکس

  بگونیا وکس زیبا را باید زیر نور مستقیم آفتاب قرار دهید و این گیاه چوبی مانند در طول تابستان گل های بسیار زیبای سفید، صورتی یا قرمز می دهد. گیاه بگونیا در جذب و از بین بردن بنزن و مواد شیمیایی متصاعد از تولوئن که در بسیاری از چسب های مایع و برخی واکسها موجود هستند، نقش بسیار موثری دارد.

  دراسینا تصفیه کننده های طبیعی هوا

  دراسینا با لبه های قرمز و درختچه مانند بسیار دیر رشد می کند و دیر قد می کشد. برای رشد بهتر آن بهتر است آن را در اتاقی با سقف بلند و نور متعادل آفتاب قرار دهید و چند بار در هفته آبیاری کنید. لبه های قرمز رنگ برگ های این گیاه رنگ بسیار جالب توجهی دارند. دراسینا با برگ های لبه قرمز، گازهای منتشره از زیلن، تری کلرواتیلن و فرمالدئید را کنترل می کند که از لاک و جلادهنده ها، سیلر و روغن جلا متصاعد میشوند.

  کلوروفیتوم یا برگ گندمی  Chlorophytum

  این گیاه برای افرادی که خیلی در مورد باغبانی اطلاعات ندارند گزینه مناسبی است. این گیاه برگ های پوشش دهنده علف مانند و آویزان دارد و بسیار سریع رشد می کند. این گیاه با برگ های بلند سبز و سفید در تابستان گل های ستاره ای سفید و زیبا می دهد. اگر این گیاه دور از نور باشد برگ هایش سریع بلند می شوند و زیبایی آن را از بین می برند. این گیاه را روی ستون یا پایه قرار دهید یا در کنار پنجره آفتاب گیر آویزان کنید. این گیاه باعث از بین رفتن مولکول های بنزن و فرمالدئید هوا می شوند.

  دیفن باخیا و تصفیه هوا

  دیفن باخیا یکی از آن گیاهانی است که برای خانه ها و ادارات بسیار مناسب است. علاوه بر ارائه مزایای بسیاری به غیر از زیبا به نظر رسیدن روی میز شما، به نگهداری کمی نیاز دارد. نی نی گنگ یا دیفن باخیا گیاهی است با شاخ و برگ زیبا که بومی هند غربی، مکزیک و جنوب آرژانتین است.

  دیفن باخیا یکی از گیاهانی است که هوا را تمیز و تصفیه می کند. ثابت شده است که دیفن باخیا هوای داخل خانه را از ترکیبات سمی مانند بنزن، تولوئن و زایلن تصفیه می کند. این سموم اثرات منفی بر سلامتی شما مانند ضعف، خستگی و حتی بی خوابی دارند. آنها همچنین می توانند باعث برخی مشکلات سلامتی جدی مانند آسیب کلیه و کبد شوند. فقط با داشتن این گیاه زیبا در خانه می توانید میزان این سموم را در هوا کاهش دهید و در عین حال سطح CO2 را نیز کاهش دهید.

  حتی ناسا در سال ۲۰۱۳ مطالعه ای انجام داد که تایید کرد دیفن باخیا یک تصفیه کننده هوا است. ثابت شد که این گیاه مقادیر زیادی از آلاینده های هوا مانند دود سیگار، رادون و حلال ها را جذب می کند. دیفن باخیا نه تنها این آلاینده ها را جذب می کند، بلکه آنها را از بین می برد و به بافت های گیاهی جدید تبدیل می کند. برای استفاده از دیفن باخیا در تصفیه هوای خانه، توصیه می شود این گیاه را در پربازدیدترین مناطق خانه خود قرار دهید.

  منابع:
  1. کتاب گیاهشناسی، تشریح و فیزیولوژی گیاهی، ویرایش سوم، نشر موسسه فرهنگی هنری دیباگران تهران، ۱۳۹۵.
  2. www.thepracticalplanter.com

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.