تاریخ :۱۰ مهر ۱۴۰۲
شرایط و ضوابط احداث نهالستان

آماده سازی زمین برای کاشت نهال در باغ میوه


 • آماده سازی زمین

  قبل از کاشت نهال ها، ابتدا لازم است زمین مورد نظر تسطیح و شیب لازم برای آبیاری منظور گردد، اگر آبیاری به روش تحت فشار (بارانی با قطره ای) صورت گیرد احتیاجی به تسطیح زمین نیست. برای آماده کردن زمین در اوایل پاییز حدود ۳۰ تن کود دامی پوسیده در سطح مزرعه پخش می کنیم. (آماده سازی زمین برای کاشت نهال در باغ میوه)

  با شخم توسط گاو آهن برگردان دار کود را با خاک مخلوط میکنیم، کلوخه ها در اثر بارش باران و برف متلاشی می شده و زمین پوک های اداری و نرم و نهایتا تقویت می گردد. سپس زمین را به قطعات مربع یا مستطیل تقسیم میکنیم. ضمنا برای عبور و مرور با توجه سطح باغ می توان چندین خیابان اصلی و فرعی در نظر گرفت.

  ۱- گونیا کردن زمین:

  قبل از تعیین فاصله و کندن چاله های کاشت، باید زمین مورد نظر را گونیا کرد. برای این کار ابتدا دو میخ چوبی در دو انتهای زمین میکوبیم (نقاط الف) سپس از .نقطه الف با متر سه متر جدا میکنیم (نقطه ب) و مجددا از نقطه الف به طول ۴ متر روی خط اصلی جدا و نهایتا نقاط ب و ج را طوری به هم وصل میکنیم که طول آن ۵ متر باشد، سپس خط (الف) تا (ج) را به طور مستقیم روی خط اصلی ادامه می دهیم و به همین ترتیب چهار گوشه زمین را گونیا می کنیم.

  ۲- میخ کوبی و فواصل چاله کنی:

  بعد از گونیا نمودن زمین و مشخص شدن طول و عرض آن تعیین محل چاله ها امری مهم ولی ساده است. روی طول و عرض زمین فاصله ها را با میخ چوبی مشخص و سپس با متریا ریسمان محل اتصال و امتداد مسیرهای طول و عرض را با گچ مشخص میکنیم.

  ۳- هرس و ضدعفونی کردن ریشه:

  قبل از کاشت نهال رعایت نکات ذیل امری ضروری است:

  الف) هرس ریشه:

  قبل از کاشت نهال لازم است که وضعیت ریشه را بررسی نماییم، زیرا هنگامی که نهال از نهالستان جدا می گردد تعدادی از ریشه ها آسیب می بینند، بنابراین برای جلوگیری از شیوع بیماری و پوسیدگی ریشه ها با قیچی باغبانی اقدام به هرس ریشه های آسیب دیده می نماییم.

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید
  ب) ضدعفونی:
  پس از هرس ریشه، ضدعفونی ریشه های آسیب دیده را به شرح زیر انجام می دهیم:

  در یک بشکه ۱۰۰ لیتری پر از آب ۵ کیلوگرم خاک آرایش ریشه -رس، ۵ کیلوگرم کود تازه دامی (پین) و ۲ کیلوگرم سم قارچ کش بنومیل یا مانکوزب می ریزیم. سپس با بیل یا چوب کاملا به هم می زنیم تا خوب مخلوط شوند. سپس ریشه ها را چند ثانیه داخل مخلوط قرار داده، با این عمل ضمن ضدعفونی ریشه نهال ها پوشش مناسبی برای زخم های ریشه به وجود می آید و مقداری مواد غذایی و رطوبت در دسترس نهال قرار می گیرد.

  (آماده سازی زمین برای کاشت نهال در باغ میوه)

  منبع: نشریه ایجاد باغ میوه، وزارت جهاد کشاورزی، و معاونت ترویج و نظام بهره برداری، چاپ اول.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.