تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲
پروتئومیکس-مطالعه-پروتیین

پروتئومیکس مطالعه پروتیین ها

 • پروتئومیکس مطالعه پروتیین ها

  پروتئومیکس

  پروتئومیکس proteomic مطالعه و تعیین خصوصیات پروتئین های موجودات زنده ( در بدن انسان یا سایر ارگانیزم ها) می باشد. در سال ۱۹۷۵  با معرفی الکتروفورز دو بعدی به وسیله Farrell و Klosej به منظور نقشه‌یابی پروتئین‌های باکتری ای کولای و سپس موش و خوکچه هندی شروع شد، واژه پروتئومیکس تا سال ۱۹۹۵ معرفی نشده بود. پروتئومیکس مطالعه پروتیین ها می باشد.

   روشی برای ایجاد ارتباط بین اطلاعات در توالی نوکلئوتیدی و عملکرد یک سلول می باشد. در تجزیه و تحلیل تنوع ژنتیکی، توصیف موتانت ها، شناسایی و توصیف اثر عوامل غیر زنده موثر است.

   وجود پروتئین را اثبات می کند و اندازه گیری مستقیمی از مقدار موجود آن به دست می دهد. از روش های مهم در مطالعات بیان ژن ها و ژنومیکس عملکردی محسوب می شوند.

  پروتئومیکس

  پروتئومیکس

  هدف پروتئومیکس مطالعه پروتیین ها

  تعداد زیادی از پروتئین‌ها را می توان هم زمان در محتویات یک سلول لیز شده مورد بررسی قرارداد. آنالیز جامع پروتئین‌ها با هدف بررسی تنوع ژنتیکی، مطالعه تفاوت‌ها و مطالعه پاسخ به تنش‌ها موضوع اصلی علم بین رشته‌ای پروتئومیکس است. هدف آن شناسایی پروتئین‌های جدید بر اساس نقش، وظیفه و مطالعه نحوه بیان آنها در سیستم‌های تنظیمی است.

  کاربرد پروتئومیکس مطالعه پروتیین ها

  پروتئومیکس با بهره گیری از علوم شیمی پروتئین‌ها، بیو انفورماتیک و زیست‌شناسی به شناسایی، کمیت سنجی، مطالعه تغییرات پس از ترجمه و برهمکنش‌های پروتئین‌ها می‌پردازد. در تجزیه و تحلیل تنوع ژنتیکی، توصیف موتانت ها، شناسایی کاربرد دارد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  پروتئومیکس ساختمانی و کاربردی

  در ساختمانی هدف جدا کردن، شناسایی پروتیین ها و مشاهده بیشترین تعداد پروتیین با استفاده از روش های رنگ آمیزی.

  در عملکردی تغییرات پروتیین ها را از نظر عوامل بیرونی و درونی بررسی می کنند.

  پایگاه‌ آنلاین آنالیز داده‌های پروتئومیکس

  ProFound ابزاری برای جست ‌و جوی نتایج طیف ‌سنجی جرمی می‌باشد. پایگاه‌های اطلاعاتی PeptIdent و MassCot از جمله پایگاه‌هایی می‌باشند که پژوهشگران می‌توانند جرم‌های پپتیدی حاصل اسپکترومتری جرمی را در آن‌ها جست‌ و جو کنند.  MassCot به دلیل خدمات منظم، این پایگاه مورد مراجعه بیش‌تری بوده است.

  منبع :

  پروتئومیکس گیاهی، مقاله آموزشی ژنتیک در هزاره سوم، نویسندگان جواد قره چاهی، هوشنگ علیزاده، منصور امیدی، ۱۳۸۶

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.