تاریخ :۱۹ خرداد ۱۴۰۲
مراحل کاشت نهال در باغ میوه

هرس نهال های تازه کاشت و مراقبت های لازم

 • هرس درختان تازه کاشت

  بعد از کاشت، نهال را از فاصله نود سانتی متری از سطح زمین نزدیک به یک جوانه قوی سر برداری می کنند. این کار باعث می شود جوانه هایی که در زیر محل قطع شده قرار گرفته اند شروع به رشد کنند. در نتیجه ، شاخه های جانبی را تشکیل می دهند. (هرس نهال های تازه کاشت و مراقبت های لازم) به علاوه، لازم است شاخه های فرعی که پایین تر از فاصله پنجاه سانتی متری سطح خاک قرار دارند، قطع شوند. 

  پس از قطع ساقه یا شاخه های فرعی ، محل زخم باید به وسیله چسب باغبانی پوشیده شود. به این ترتیب از تبخیر آب و ورود برخی بیماری ها و امراض به درون درخت جلوگیری میشود. از ابتدای فروردین ماه ، کم کم شاخه های فرعی از زیر پایه قطع شده شروع به رشد می کنند. از بین این شاخه ها در سال بعد، می توان شاخه های اصلی را انتخاب کرد. به این ترتیب ، اسکلت و شاخه بندی مناسبی برای درختان تشکیل می دهیم.

  بسته بندی و حمل و نقل نهال به جاهای دور

  بسته بندی نهال ها به معنی جلو گیری از تبخیر سریع آب ریشه ها و دیگر قسمت های نهال است. برای بسته بندی نهال از موادی مانند کلش، ساقه گندم و جو و دیگر گیاهان علوفه ای و حتی خاک اره استفاده می کنند. برای بسته بندی بهتر است ابتدا نهال ها را در دسته های معین ، برای مثال ، پنجاه تایی ببندیم . سپس در داخل گونی طوری قرار دهیم که فضای کافی برای گذاشتن کاه و کلش در اطراف ریشه ها وجود داشته باشد.

  در این هنگام، گونی باید طوری دوخته شود که هیچ روزنه ای برای ورود هوا به داخل آن وجود نداشته باشد. بهتر است کاه و کلشی که اطراف ریشه ها می گذاریم، ابتدا با آب مرطوب شوند. زیرا نتیجه بهتری به دست می آید. اگر بسته بندی نهال ها به این روش انجام شود، می توان آنها را با اطمینان به جاهای دور دست حمل کرد. بدون آن که آسیبی به ریشه ها و قسمت های دیگر نهال وارد شود.

  • نوع ، رقم و پایه نهالی که تهیه می شود باید مشخص باشد. به همین دلیل باید روی آنها برچسب زده شود و به صورت دسته های جداگانه مشخص گردند.
  • مدت زمان نگهداری نهال ها درون بسته ، نباید بیشتر از یک هفته شود .
  • از قرار دادن دسته های نهال در محیط گرم یا در جریان شدید هوا باید خودداری کنید.
  • به علاوه، وسیله حمل و نقل نهال ها باید چادر یا پوشش مناسبی برای حمل داشته باشد.

  همچنین نهال ها پس از رسیدن به محل اصلی باید فوری کاشته شوند. اگر هم این کار ممکن نبود باید نهال ها را در محیط مناسبی نگهداری کرد. برای این کار ، جوی یا گودال شیب داری حفر می کنیم . سپس ریشه و قسمتی از ساقه را درون آن می گذاریم . بعد هم روی آن، خاک نم دار می ریزیم.

  وقتی روی ریشه ها به طور کامل پوشیده شد، روی آن را با پا محکم می کنیم . این کار برای اطمینان از خارج شدن هوای اطراف ریشه ها و جلوگیری از ورود هوای بیرون انجام می شود. در این حالت ، لازم است که خاک اطراف ریشه ها در تمام دوره نگهداری نهالها رطوبت ثابتی داشته باشد همچنین درجه حرارت محیط در این مدت از اندازه مشخصی بیشتر نشود.

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید

  مراقبت های لازم از نهال تازه کاشت

  هنگام حمل ، کاشت و هرس نهال باید دقت کرد که جوانه های روی تنه اصلی و شاخه ها آسیب نبینند. زیرا همین جوانه ها هستند که شاخه های جانبی را به وجود می آورند. اگر یک یا چند جوانه به دلیل بی توجهی از بین برود، ممکن است یک طرف نهال ، بدون شاخه شود.
  در باغ هایی که دیوار ندارند ، هنگام زمستان باید تنه نهال به وسیله گونی بسته شود. این کار برای جلوگیری از خسارت هایی است که حیوانی مثل خر گوش به نهال وارد می کند.

  (هرس نهال های تازه کاشت و مراقبت های لازم)

  منبع: نشریه ایجاد باغ میوه، وزارت جهاد کشاورزی، و معاونت ترویج و نظام بهره برداری، چاپ اول.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.