تاریخ :۱۰ مهر ۱۴۰۲
زعفران و دانستنی های ارزشمند آن

زعفران و دانستنی های ارزشمند آن

 • زعفران و دانستنی های ارزشمند آن

  زعفران و دانستنی های ارزشمند آن، زعفران یا زَرپَران (نام علمی: Crocus sativus) گیاهی است از تیرهٔ زنبقیان، سردهٔ زعفران. ریشه تاریخی این گیاه ایران می‌باشد و در قرن ۲۱ ایران بیش از ۹۰٪ زعفران جهان را تولید می‌کند. ایران بزرگترین صادر کننده زعفران و چین بزرگترین واردکننده زعفران جهان می‌باشد. زعفران ایرانی شهرت جهانی دارد و جای تعجب نیست که در همه جای دنیا طرفداران و پیروان زیادی داشته باشد. زعفران به عطر، طعم و مزه معنی می دهد و رنگ قرمز آتشین آن قابل تحسین است.

  از زمان سلسله هخامنشی تاکنون، زعفران به عنوان یک ادویه لوکس شناخته می شد. گفته می شود که مردم برای استقبال از ورود پادشاهان، گل زعفران می انداختند. زعفران (طلای سرخ) به طور مداوم در خوراک و غذاهای ایرانی استفاده  می شود و نقش اصلی را در غذاهای خوشمزه ایرانی و دستور العمل های شیرین بازی می کند. از نخ گران قیمت زعفران به عنوان نخ بافندگی در بافت فرش­ های ایرانی استفاده می شود.

  زعفران

  ادویه زعفران

  خصوصیات گیاهشناسی زعفران

  گیاهی کوچک و چندساله به ارتفاع ۱۰ تا ۳۰ سانتی‌متر است. از وسط پیاز یا قاعده‌یِ ساقه، تعدادی برگ باریک و دراز خارج می‌شوند. از وسط برگ‌ها، ساقه‌ای گلدار بیرون‌ می‌آید که به یک تا سه گل منتهی می‌شود. گل‌ها دارای ۶ گلبرگ بنفش‌رنگ هستند که ممکن است در بعضی واریته‌ها به رنگ گلی یا ارغوانی باشند. گل‌ها دارای ۳ پرچم و یک مادگی منتهی به کلالهٔ سه‌شاخه به رنگ قرمز متمایل به نارنجی هستند.

  هر بنه چندین گل تولید می کند. برگ ها باریک و کمی قبل از گلدهی ظاهر می شوند. بنه ها باید به فاصله ۴ اینچ از هم و در عمق ۴ اینچ در خاکی با زهکشی خوب در آفتاب کامل کاشته شوند. بنه ها هر سال تکثیر می شوند و می توان آنها را برای تولید گیاهان بیشتر تقسیم کرد. برای برداشت زعفران، کلاله های قرمز روشن را جدا کرده و از آن به صورت تازه یا خشک استفاده کنید و برای استفاده بعدی در ظروف در بسته نگهداری کنید.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  زعفران در کدام منطقه ایران کشت می شود؟

  کشت زعفران در برخی دیگر از استان‌های کشور از جمله خراسان شمالی، یزد، گلستان، همدان، فارس و اصفهان نیز انجام می‌گیرد که سهم این استان‌ها از تولید زعفران به‌طور کلی کمتر از ۱۰ درصد است. از دیدگاه کمّی شهرستان تربت حیدریه در استان خراسان رضوی با سطح زیر کشتی بالغ بر ۷۵۰۰ هکتار زعفران در بین تمامی تولیدکنندگان این محصول، رتبه نخست تولید در کشور را دارد.

  • سوال اصلی این است: “بهترین زعفران در ایران کجاست؟” می توانید بالاترین کیفیت زعفران را در قائنات (استان خراسان) و همچنین استهبان را در استان فارس پیدا کنید.

  چه تفاوتی بین زعفران غائنات و زعفران استهبان وجود دارد؟

  به طور کلی زعفران هر دو مکان یکسان است، اما با نگاهی عمیق تر، زعفرانی که در استان خراسان کشت می شود رنگ بیشتری آزاد می کند و زعفران استهبان بو و طعم بیشتری دارد.

  مشکلات کاشت زعفران

  اگر دوره گلدهی همزمان با شرایط هوایی مرطوب باشد، در معرض بیماری قارچی یا اگر در مکانی مرطوب کاشته شود، پوسیدگی ریشه را حاصل می کند. سنجاب ها، موش ها و سایر جوندگان ممکن است بنه ها را بخورند.

  منبع: www.plants.ces.ncsu.edu

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.