تاریخ :۲۱ خرداد ۱۴۰۲

شرایط آب و هوایی مناسب جهت احداث نهالستان

 • ۱- آب
  محل ایده آل برای احداث نهالستان از لحاظ آب جایی است که در فصل رشد دارای بارندگی خوب و در فصل کندن و حمل نهال بارندگی کم داشته باشد ولی در عمل این مقدور نمی باشد . بهرحال زمینی را باید انتخاب نمود که آب مطمئن و با کیفیت خوب در دسترس باشد.
  آب را می توان از شبکه آب مشروب ، از نهرها، رودخانه ها، دریاچه و چاه برداشت نمود. لازم است از آب مورد استفاده نیز نمونه ای به اندازه یک لیتر تهیه و به آزمایشگاه آب و خاک ارسال و مورد تجزیه قرار گیرد بعد از آماده شدن نتایج تجزیه آب ، با کارشناسان و مروجین کشاورزی مشورت شود اگر آب فاقد املاح غیر مجاز و پساب کارگاه های صنعتی باشد و هیچگونه شوری نداشته باشد، در نهالستان استفاده شود. چون وجود املاح غیر مجاز برای رشد گیاهان زیان آور می باشد.
  در مورد آب و کیفیت آن با کارشناسان و مروجین کشاورزی مشورت و از آنها راهنمایی بگیرید.
  آبی که پیش از ۵۰۰ قسمت در میلیون کلسیم داشته باشد موجب بالا رفتن شوری خاک شده و برای رشد گیاهان زیان آور خواهد شد. در بعضی مناطق ممکن است زیادی سدیم وبر مشکلاتی را در تکثیر و رشد گیاهان جوان بوجود آورد.
  علاوه بر تهیه و تامین آب برای آبیاری نهالستان ، یک منبع آب بهداشتی و سالم نیز جهت استفاده کارگران نهالستان مورد نیاز می باشد. پیشنهاد می گردد قبل از تصمیم نهایی برای احداث نهالستان ، حتما با کارشناسان خاک شناسی و آبیاری در مورد قوانین مربوط به آب مشورت شود .

  ۲- هوا
  آلودگی هوا یک مشکل اساسی در انتخاب محل نهالستان می باشد. در محلهایی که هوای آن بوسیله دود و سایر گاز های سمی مثل دی اکسید کربن ، فلورید، اوزون و آلاینده های شیمیایی آلوده می باشد از احداث نهالستان خودداری گردد. این آلودگیها عمدتا بوسیله صنایع، حمل ونقل موتوری و مراکز تولید برق ایجاد می گردد.
  بهر حال ، مکان هایی که در مسیر وزش باد قرار گرفته و هوای آلوده صنایع و کارخانجات را دریافت می نمایند و یا محلهایی که تراکم دود های سمی بعلت سکون هوا در آنجا زیاد است برای احداث نهالستان مناسب نمی باشند.

  منبع: کتاب آموزشی راهنمای انتخاب محل مناسب برای احداث نهالستان، انتشارات جهاد کشاورزی

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.