تاریخ :۹ مهر ۱۴۰۲

مفهوم ارواح و قوا در طب سنتی ایران

 •  ارواح و قوا در طب سنتی ایران

  طب ‌سنّتی ایرانی همانند طب ‌یونانی بر‌ پایه‌ی نظریه‌ی وجود اخلاط در بدن بنا شده است. بنابراین واضح است که نحوه‌ی تشکیل اعضای مختلف بدن از این نظریّه نشأت گرفته باشد.

  بر ‌اساس آموزه‌های طب ‌سنّتی ایرانی، اعضای بدن از اخلاط و اخلاط از غذا به وجود می‌آیند. چگونگی تشکیل اعضای مختلف و رابطه‌ی بین اعضاء از نکات قابل ‌تأمّل دیگر در طب ‌سنّتی است. اعضای بدن در طب سنّتی بر ‌اساس منشاء عملکرد و رابطه‌ی عضو با اعضای دیگر به‌ روش‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند.

  ارواح و قوا در طب سنتی ایران

  بررسی روابط میان اعضاء، قوا، ارواح و افعال صادره‌ی از آن‌ها در طب ‌سنّتی به طرز شگفت‌آوری دارای منطقی نمودارگرا و قوی است که در همه‌ی قسمت‌ها به ‌دقّت از آن تبعیّت شده است و از این‌ جهت تا حدود زیادی از تعالیم جالینوسی متفاوت است.

  در نظام طب ‌سنّتی قوّت‌ها و روح‌ها را می‌توان دارای جنبه‌ی مادّی دانست، چرا که از اعضای رئیسه سرچشمه می‌گیرند و انتقال آن‌ها نیز از‌ طریق وریدها، شریان‌ها و اعصاب است. نقش وریدها در این‌ نظام سنگین‌تر است، چرا که علاوه بر انتقال اخلاط ناقل روح طبیعی و روح حیوانی (به میزان ناچیز) هستند.

  ارواح و قوا:

  ارواح جمع روح است و منظور از آن ها اجسام لطیفی هستند که از بخار های اخلاط به وجود می آیند. روح دارای لطافت، سیالیت و حرکت است. (مفهوم و معنای ارواح و قوا در طب سنتی ایران)

  قوا جمع قوه است و به معنی نیروهایی است که موجب فعل و انفعالات در بدن می شوند. روح و قوا در بدن انسان به سه دسته تقسیم می شوند: طبیعی، حیوانی، نفسانی.

  افعال:

  به نتیجه حاصل از عملکرد قوا، افعال می گویند.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  (مفهوم و معنای ارواح و قوا در طب سنتی ایران)

  منابع:

  ۱- مقاله تخصصی مروری بر اعضاء، ارواح، قوا و افعال در طب نظری، ۱۳۹۶. نشریه طب سنتی اسلام و ایران، جلد ۱، شماره ۴.

  ۲- کتاب مقدمه ای بر مبانی گیاهان دارویی، ادویه ای و معطر، انتشارات دانشگاه شاهرود، ۱۳۹۳.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.