تاریخ :۱۱ مهر ۱۴۰۲
زمان مناسب برداشت گردو

زمان مناسب برداشت گردو

 • برداشت گردو

  ١- زمان مناسب برداشت گردو:

  زمان برداشت گردو به عواملی مانند واریته گردو و شرایط آب و هوایی منطقه ای که در آن کشت شده است، بستگی دارد. در زمان مناسب برداشت، پوست و مغز خوراکی آن هر دو رسیده و پوست نازک اطراف مغزها و غشای بین آنها به رنگ قهوه ای تغییر می یابند. در این زمان مغز روشن ترین رنگ و بالاترین کیفیت را دارد. (زمان مناسب برداشت گردو)

  برای برداشت، باید منتظر بود تا پوسته سبز بیرونی به آسانی از پوست چوبی که به رنگ قهوه ای در آمده جدا شود. این زمان گاهی با ترک خوردن پوست سبز همراه است. به طور معمول رسیدن پوسته یک تا چهار هفته پس از رسیدن مغز گردو اتفاق می افتد.

  در قسمت های بالایی درخت گردو، پوسته ها دیرتر ترک برداشته و شل می شوند، بنابراین برای تعیین زمان مناسب برداشت، باید از گردوهای آن قسمت نمونه برداری کرد. درخت گردو در زمان برداشت باید به خوبی آبیاری شود تا شکستگی پوسته ها افزایش یابد زیرا پوسته های بیرونی در استرس آبی به آسانی شکسته نمی شود.

  برداشت گردو زمانی شروع می شود که جدا کردن بیش از ۸۵ درصد گردوها از درخت امکان پذیر باشد و پوسته بیش از ۹۵ درصد گردوهای برداشت شده به آسانی جدا شود.

  ۲- ضایعات ناشی از برداشت گردو در زمان نامناسب:

  اگر گردوهای کاشته شده آمیخته و ناخالص باشند، از نظر زمان رسیدن نیز متفاوت اند و بخشی از ضایعات محصول در این مرحله به علت برداشت نارس گردو یا تأخیر در برداشت آن است. اگر گردو نارس برداشت شود، پس از خشک شدن پوک و چروکیده می شود و تأخیر در برداشت گردو سبب کاهش حجم محصول، تیره شدن رنگ مغز گردو، افزایش خسارت ناشی از آفات، جداشدن گردو از شاخه ها، زخمی شدن پوست بر اثر برخورد با زمین و فعالیت کپک ها بر اثر برخورد با خاک و سیاه شدن مغز گردو می شود.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  (زمان مناسب برداشت گردو)

  منبع: نشریه برداشت، خشک کردن و نگهداری گردو، مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی، ۱۳۸۸.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.