تاریخ :۲۱ خرداد ۱۴۰۲
کاربرد اینترنت اشیاء در کشاورزی

کاربرد اینترنت اشیاء در کشاورزی

 • کشاورزی هوشمند عمدتا به اینترنت اشیاء بستگی دارد و بنابراین نیاز به کار فیزیکی کشاورزان و تولیدکنندگان را برطرف می کند و در نتیجه بهره وری را به هر شکل ممکن افزایش می دهد. با توجه به روند کشاورزی اخیر، اینترنت اشیاء مزایای زیادی مانند استفاده کارآمد از آب، بهینه سازی ورودی ها و موارد دیگر را به همراه داشته است. کشاورزی مبتنی بر اینترنت اشیا، کل سیستم کشاورزی را با نظارت در زمان واقعی بهبود می بخشد. اینترنت اشیا در کشاورزی نه تنها موجب صرفه جویی در وقت کشاورزان شده است، بلکه باعث کاهش استفاده بی رویه از منابعی مانند آب و برق شده است.

  مزایای استفاده از فناوری اینترنت اشیاء در کشاورزی:

  ۱- شرایط آب و هوایی:

  آب و هوا برای کشاورزی بسیار حیاتی است و داشتن دانش نادرست در مورد اقلیم، کمیت و کیفیت تولید محصول را به شدت خراب می کند. اما راه حل های اینترنت اشیا به شما امکان می دهد از شرایط آب و هوایی در زمان واقعی مطلع شوید. حسگرها در داخل و خارج از مزارع کشاورزی قرار می گیرند. آنها داده ها را از محیطی که برای انتخاب محصولات مناسب استفاده می شود و می توانند در شرایط خاص آب و هوایی رشد و نگهداری کنند، جمع آوری می کنند، که در نهایت باعث افزایش بهره وری می شود و به کشاورزان کمک می کند تا مزایای بیشتری برای کشاورزی داشته باشند.

  شرایط آب و هوایی

  ۲- کشاورزی دقیق:

  کشاورزی دقیق یکی از معروف ترین کاربردهای اینترنت اشیا در کشاورزی است. این امر با تحقق بخشیدن به کاربردهای هوشمند کشاورزی مانند نظارت بر دام، ردیابی وسایل نقلیه، مشاهده میدانی و نظارت بر موجودی، کار کشاورزی را دقیق تر و کنترل می کند. هدف از تولید دقیق، تجزیه و تحلیل داده های تولید شده از طریق حسگرها برای واکنش مناسب است. کشاورزی دقیق به کشاورزان کمک می کند تا داده ها را با کمک حسگرها تولید کرده و آن اطلاعات را برای تصمیم گیری سریع و هوشمند تجزیه و تحلیل کنند. بسیاری از تکنیک های کشاورزی دقیق مانند مدیریت آبیاری، مدیریت دام، ردیابی وسیله نقلیه و بسیاری دیگر وجود دارد که نقشی حیاتی در افزایش کارایی و اثربخشی دارند. با کمک کشاورزی دقیق، می توانید شرایط خاک و سایر پارامترهای مرتبط را برای افزایش کارایی عملیاتی تجزیه و تحلیل کنید.

  کشاورزی دقیق

  ۳- گلخانه هوشمند:

  اینترنت اشیا برای هوشمند سازی گلخانه ها، ایستگاه های هواشناسی را قادر ساخته است تا شرایط اقلیمی را به طور خودکار مطابق با مجموعه خاصی از دستورالعمل ها تنظیم کنند. پذیرش IoT در گلخانه ها مداخلات انسانی را از بین برده است، بنابراین کل فرآیند را مقرون به صرفه کرده و همزمان دقت را افزایش می دهد. به عنوان مثال، استفاده از حسگرهای IoT با انرژی خورشیدی باعث ایجاد گلخانه های مدرن و ارزان قیمت می شود. این سنسورها داده های زمان واقعی را جمع آوری و انتقال می دهند که به نظارت دقیق وضعیت گلخانه در زمان واقعی کمک می کند. با کمک سنسورها می توان از طریق ایمیل یا هشدارهای پیامکی میزان مصرف آب و وضعیت گلخانه را کنترل کرد. آبیاری اتوماتیک و هوشمند با کمک اینترنت اشیا انجام می شود. این سنسورها به ارائه اطلاعات در مورد فشار، رطوبت، دما و سطح نور کمک می کنند.

  گلخانه هوشمند

  ۴- تجزیه و تحلیل داده ها:

  در دنیای اینترنت اشیا، حسگرها منبع اصلی جمع آوری داده ها در مقیاس بزرگ هستند. تجزیه و تحلیل داده ها به تجزیه و تحلیل شرایط آب و هوایی، شرایط دام و شرایط محصول کمک می کند. داده های جمع آوری شده از نوآوری های فنآوری بهره می برد و بنابراین تصمیمات بهتری می گیرد. با کمک دستگاه های اینترنت اشیا می توانید با گرفتن داده ها از حسگرها، از وضعیت محصولات در زمان واقعی مطلع شوید و تصمیمات بهتری راجع به برداشت محصول تصمیم بگیرید. تجزیه و تحلیل به کشاورزان کمک می کند تا شرایط آب و هوایی آینده و برداشت محصولات را بشناسند. همچنین به کشاورزان کمک کرده است تا کیفیت محصولات و حاصلخیزی زمین را حفظ کنند و در نتیجه حجم و کیفیت محصول را افزایش دهند.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  کشاورزی هوشمند

  ۵- هواپیماهای بدون سرنشین کشاورزی:

  هواپیماهای بدون سرنشین Ground و Aerial برای ارزیابی سلامت محصولات، نظارت بر محصولات، کاشت، سمپاشی محصولات و تجزیه و تحلیل مزارع استفاده می شوند. با استفاده از استراتژی و برنامه ریزی مناسب بر اساس داده های زمان واقعی، فناوری هواپیماهای بدون سرنشین رشد و ترقی زیادی به صنعت کشاورزی بخشیده است. این فناوری با سنسورهای حرارتی یا چند طیفی مناطقی را که نیاز به تغییر در آبیاری دارند شناسایی می کنند. هنگامی که محصولات شروع به رشد می کنند، حسگرها سلامت آنها را نشان می دهند و شاخص پوشش گیاهی آنها را محاسبه می کنند و در نهایت، اثرات زیست محیطی را کاهش داده اند.

  هواپیماهای بدون سرنشین

  مترجم: فاطمه سکه چی

  منبع: https://www.biz4intellia.com/blog/5-applications-of-iot-in-agriculture

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.