تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲
احداث خزانه تولید نشاء سبزی و صیفی

احداث خزانه تولید نشاء سبزی و صیفی

 • احداث تولید نشاء سبزی و صیفی

  برای کاشت انواع سبزی و صیفی، بهتر است آنها را قبلا در محل مناسبی (خزانه) به صورت متراکم بکارید و زمانی که این سبزی ها به اندازه مناسبی رسیدند آنها را به زمین اصلی انتقال بدهید. این روش کشت را خزانه کاری با تولید نشاء در خزانه می گویند. (احداث خزانه تولید نشاء سبزی و صیفی)

  احداث خزانه تولید نشاء سبزی و صیفی
  برای احداث یک خزانه ارزان قیمت و مناسب، در حیاط خانه خود، یک محل آفتابگیر را انتخاب کنید و سپس توسط میله های آهنی نازک هلالی شکل و پلاستیک، در این محل یک تونل پلاستیکی با ارتفاع حدود ۷۵ سانتی متر و عرض یک متر ایجاد کنید. طول تونل با توجه به امکانات موجود و میزان سطح زیر کشت شما متغیر خواهد بود.
  برای کاشت سبزی هایی مانند بادمجان، گوجه فرنگی، کلم وتره فرنگی، به منظور برداشت زودتر محصول و رشد بهتر گیاه، نشاء آنها را تهیه کرده و سپس به صورت نشاء در زمین اصلی بکارید.

  تولید نشاء سبزی و صیفی

  احداث خزانه تولید نشاء سبزی و صیفی

  برای تهیه نشاء این سبزی ها در ابتدا جعبه هایی را تهیه کرده و سعی کنید ارتفاع این جعبه ها بیشتر با کمتر از ۲۰ سانتی متر نباشد. در ته جعبه ها شیار یا سوراخ هایی را به منظور خروج آب ایجاد کنید. خاک درون جعبه ها باید کاملا سبک باشد تا آب خروجی حاصل از آبیاری به راحتی از ته جعبه ها خارج شود.
  در داخل تونل و دو طرف آن، یک ردیف آجر بگذارید و یک طرف جعبه ها را روی آجر و انتهای دیگر را روی زمین قرار دهید تا زیر جعبه ها آب ماندگی صوت نگیرد.
  اطراف و کف خزانه را در زمستان با مواد قابل تخمیر مانند پهن پوسیده یا نصف پهن تازه و نصف خاک برگ نرم شده بپوشانید. برای تهویه فضای داخل خزانه، در ساعت هایی از روز که آفتاب مستقیم وجود دارد. می توانید با باز کردن ابتدا و انتهای خزانه البته به میزانی که موجب کوران نشود، تهویه هوا را انجام دهید.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  (احداث خزانه تولید نشاء سبزی و صیفی)

  منبع: کتاب آموزشی احداث باغچه های کوچک خانگی، انتشارات جهاد کشاورزی.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.