تاریخ :۱۰ مهر ۱۴۰۲
مراحل رشد پنبه

روش های کاشت گیاه پنبه و تعیین زمان کاشت

 • روش های کاشت گیاه پنبه و تعیین زمان کاشت

  زمان کاشت پنبه:

  زمان کاشت پنبه در هر منطقه بستگی به شرایط آب و هوایی آن دارد اما باید پنبه را زمانی کشت کرد که خطر سرمای زمستان یا اوایل بهار در منطقه از بین رفته باشد و میانگین درجه حرارت روزانه بین ۱۳ تا ۱۵ درجه سانتیگراد باشد. زیرا در این زمان خاک دارای درجه حرارت کافی جهت رویش بذر می باشد. اما در زمین های شنی باید کشت زودتر از زمین های رسی انجام گیرد.(روش های کاشت گیاه پنبه و تعیین زمان کاشت)

  زمان کشت به موقع باعث می شود در ریشه گیاه تا عمق مناسب در خاک فرو رفته و از رطوبت ذخیره شده زمین استفاده نماید و در تابستان با شروع گرم شدن هوا به کم آبی مقاومت خواهد کرد و برداشت محصول هم قبل از شروع سرما و یخبندان انجام می شود.

  زمان کاشت پنبه

  روش های مختلف کاشت:

  1) کرتی :

  در این روش بذر را با روش دست پاش در داخل کرت هایی که قبلا آماده شده است، می پاشند و روی آنها را به وسیله دندانه یا ماله خاک می دهند تا بذر زیر خاک نرود. در این روش میزان بذر بیشتری مصرف می شود و سطح سبز مزرعه در تمامی نقاط کرت یکنواخت نمی باشد.

  2) پشته ای:

  پس از عملیات آماده سازی زمین در جهت شیب پشته هائی در زمین ایجاد می شود به طوریکه فواصل جوی وپشته ها بین ۱۰۰-۸۰ سانتی متر و ارتفاع آنها ۵۰-۳۰ سانتی متر و سپس بذر را در روی پشته می کارند و سپس آبیاری انجام تا بذر با جذب رطوبت کافی به سرعت جوانه تولید نماید.

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید
  ۳) خطی

  در این روش فواصل بوته ها ۲۵ – ۲۰ سانتی متر و فواصل خطوط ۸۰-۶۰ سانتی متر در نظر گرفته می شود. این روش در زراعت آبی و دیم توصیه می شود و در زمین هایی که شیب خیلی زیاد نباشد انجام خواهد شد. لازم به توضیح است در خاک های رسی و سنگین عمق کشت بذر ۶-۳ سانتی متر و در زمین های شنی و سبک عمق کشت ۷-۵ سانتی متر می باشد.

  منبع: کتاب زراعت گیاهان صنعتی وعلوفه ای، انتشارات دانشگاه پیام نور.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.