تاریخ :۹ مهر ۱۴۰۲
روش بسته بندی گردو و نگهداری آن

روش بسته بندی گردو و نگهداری آن

 • روش بسته بندی گردو و نگهداری آن:

  بسته بندی گردو:

  گردو با پوست و پس از خشک شدن به صورت فله (باز) و یا در کیسه در انبار نگهداری می شود تا در زمان مناسب به بازار عرضه شود. برای صادرات، گردو را از نظر اندازه و ویژگی های ظاهری درجه بندی می کنند و پس از درجه بندی گردوها را در گونی های ۵۰ تا ۵۵ کیلوگرم بسته بندی می کنند. (روش بسته بندی گردو و نگهداری آن)

  بسته بندی گردو
  مغز گردوی صادراتی را در جعبه های چوبی خشک یا کارتن مقوایی محکم بسته بندی می کنند. پیش از ریختن مغز گردو درون جعبه یا کارتن، یک لایه کاغذ کرافت و یک لایه کاغذ مومی می گذارند. جعبه یا کارتن را به گونه ای انتخاب می کنند که وزن خالص مغز گردو در هر بسته بیش از ۱۲/۵ کیلوگرم نباشد مگر این که سفارش دهنده، بسته بندی خاصی را سفارش دهد.

  روش نگهداری گردو:

  مدت زمانی که می توان گردو را نگهداری نمود به دما و رطوبت نسبی محیط بستگی دارد. عمر انباری گردو در دمای اتاق، کوتاه تر از شرایط نگهداری در یخچال یا فریزر است. در صورتی که گردوها به اندازه کافی خشک شده باشند، کیفیت و طعم خود را با پوسته چوبی تا ۱ سال در دمای ۷/۲ تا ۰ درجه سلسیوس و تا ۲ سال در دمای ۱۷/۸ – درجه سلسیوس حفظ می کنند.

  روش نگهداری گردو

  پوست سخت گردو را اغلب قبل از نگهداری در انبار و به منظور کاهش حجم و وزن جدا می کنند. مغز گردو نیز در دمای صفر درجه سلسیوس تا ۱ سال و در دمای ۱۷/۸- درجه سلسیوس برای مدت ۲ سال و بیشتر کیفیت خود را حفظ خواهد کرد.

  • عواملی که عمر انباری گردو را کاهش می دهد عبارتند از:

  ۱- رطوبت بالای مغز گردو

  ۲- دمای زیاد انبار

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  ۳- بوهای خارجی

  ۴- حشرات و آفات انباری.

  جدا کردن پوست سخت گردو سبب جذب رطوبت و بوهای خارجی می شود که با بسته بندی مناسب و حمل و نقل مناسب میتوان کیفیت آن ها را حفظ کرد. گردوها باید در بسته بندی محکم و دور از مواد بودار مانند سیر و پیاز نگهداری شوند.

  منبع: نشریه برداشت، خشک کردن و نگهداری گردو، مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی، ۱۳۸۸.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.