تاریخ :۱۰ مهر ۱۴۰۲
 • فلفل دلمه ای زرد با نام علمی : Capsicum frutscene grossum  از خانواده  Seolanacea  دارای میوه های بزرگ و پر حجم بوده که اغلب در انتهای آن ها یک فرورفتگی دیده می شود. بدنه ی میوه ی آن کاملا صاف نیست و دارای شیارهایی می باشد. طعم این نوع فلفل به دلیل داشتن ژن کور کننده ی ماده (کاپسایسین ) تند نیست. فلفل زرد و قرمز نسبت به بقیه فلفل ها شیرینی بسیار زیادی دارد.

  بسیاربه گرما و خشکی، بیماری ویروس موزاییک تنباکو و بیماری های باکتریایی مقاوم بوده.  ازاین جهت با فلفل های قلمی یا Annuam تفاوت دارند ، و از آن در تهیه سالاد ، پیتزا ، استفاده می کنند. مدت زمان تبدیل گل به میوه ۷۵ روز می باشد. تکثیر آن از طریق بذر در اواخر زمستان و اوایل بهار می باشد. ۱۰تا ۱۲ روز جوانه زنی بذرها طول می کشد.

  آب و هوا

  فلفل ریشه ای ضعیف دارد از این رو به آب نیاز دارد. حداقل دما برای جوانه زنی ۱۱ درجه است. این نوع فلفل زرد ، در هواهای گرم تر رنگ زردتر و در هواهای خنک تر زرد کم رنگ تر تولید می کند. فلفل ها مانند گوجه فرنگی و بادمجان یک سبزی فصل گرم هستند و بسیار به سرما حساس می باشند .

  خاک

  فلفل ها ، در زمین های سبک و قوی و آفتاب گیر باpH بین ۶/۵ تا ۷/۵ می‌باشد. محصول خوب می دهد . همین طور در منزل یا باغچه می توانید از خاک های مخصوص کاشت بذر استفاده کرد که سبک و غنی باشد.

  کاشت

  برای کشت خانگی می توان بذر فلفل را مستقیما در گلدان کوچکی نشا کرد و بعد از چند برگی شدن به خاک باغچه منتقل کرد. و یا این که مستقیما بذور را در گلدان محتوی کود پوسیده وخاک برگ کاشته و گلدان را در محیط گرم خانه قرار داد. بعد از اینکه به ارتفاع ۱۲ سانتی متری رسید می توان گلدان آن را تعویض کرد. و یا مستقیما به فضای بیرون منتقل نمود. با اینکه گیاه فلفل گرما و فصل گرم را دوست دارد باید توجه داشت که دمای بیش از ۲۸ درجه سانتی گراد موجب پژمردگی و عدم گلدهی آن     می شود. فلفل ها را می توان با فاصله حداقلی ۳۰ سانتی متری از یک دیگر کاشت.

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید

  داشت

  دوره رشد از هنگام باروری تا برداشت محصول ۶۰ تا ۱۲۰ روز به طول می انجامد. از آنجایی که فلفل ساقه ای نرم و شکننده دارد پس از رشد می توان کنار آن از یک تکه چوب بعنوان قیم استفاده نمود.معمولا به فاصله دوماه پس از کاشت، گلدهی شروع می شود و یک ماه پس از گل آغازی، میوه بستن صورت می گیرد.
  در دوره ای که گیاه گل می دهد ترجیح داده می شود که برگ های آن را با غبار پاش مرطوب نمود تا شرایط تشکیل میوه ایجاد شود. در این مرحله هر دوهفته یکبار بجای آبیاری باکود مایع گلدان را تقویت نمایید. کود حیوانی پوسیده و کمپوست برای تولید و بالابردن عملکرد استفاده می شود. صرف نظر از این که در باغچه یا در گلدان فلفل را می کارید، همیشه خاک آن را باید مرطوب نگه دارید. مخصوصا زمانی که گیاه در حال رشد است باید همیشه خاک آن خیس باشد. البته باید گلدان و یا خاک باغچه شما زهکشی مناسبی داشته باشد زیرا که آبیاری زیاد نیز موجب گندیدن گیاه می شود. نور کافی و آفتاب مستقیم برای رشد فلفل بسیار موثر است و کمبود نور موجب پژمردگی گیاه می شود.

  برداشت


   شرایط کاشت و برداشت تقریبا برای تمام ارقام فلفل یکسان است. اما بسته به رقم آن دوره رشدی آن ها متفاوت است. رقم این گیاه بر روی تند و یا شیرین بودن آن موثر است. معمولا به فاصله دوماه پس از کاشت، گلدهی شروع می شود و یک ماه پس از گل آغازی، میوه بستن صورت می گیرد.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.