تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
میکروبیولوژی چیست

میکروبیولوژی چیست

 • میکروبیولوژی چیست

  میکروب ها و معرفی آنها

  میکروب ها گروه بسیار بزرگی از موجودات متنوع هستند. میکروارگانیسم‌ها و فعالیت‌های آن‌ها تقریباً برای تمام فرآیندهای روی زمین بسیار مهم هستند. میکروارگانیسم ها در زندگی ما تأثیر می گذارند. آنها در اطراف ما هستند و اهمیت دارند. میکروب‌ها در سطح داخلی و خارجی بدن انسان، در خاک، دریاها و هوا یافت می‌شوند. آنها به ابزاری قدرتمند برای مطالعات ژنتیک و متابولیسم در سطح مولکولی تبدیل شده‌اند. در این مقاله می خواهیم بدانیم میکروبیولوژی چیست؟

  میکروب ها و معرفی آنها

  میکروب ها و معرفی آنها

  میکروبیولوژی microbiology مطالعه همه موجودات زنده ای است که خیلی کوچک هستند و با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند. شامل باکتری‌ها، آرک ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها، پریون‌ها، تک یاخته‌ها و جلبک‌ها می‌شوند و در مجموع به عنوان میکروب شناخته می‌شوند. میکروبیولوژی در نهایت به یک علم تخصصی تبدیل شد.  مطالعه میکروارگانیسم ها دانش همه موجودات زنده را ارتقا داده است.

  کاربرد میکروب ها

  میکروارگانیسم ها به طور موثر در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند. فعالیت های آنها هدایت شده است و محصولات با ارزشی هستند. میکروب ها در موارد مختلف از جمله ساخت داروهای نجات دهنده، سوخت های زیستی، پاکسازی آلودگی، تولید و فرآوری غذا و نوشیدنی کاربرد دارند. این میکروب ها نقش کلیدی در چرخه مواد مغذی، تجزیه زیستی، تغییرات آب و هوا، فساد مواد غذایی، کنترل بیماری و بیوتکنولوژی دارند. کاوش در عملکرد میکروب ها منجر به سودهای متعدد و غیرمنتظره شده است. برای مثال، آگاهی از متابولیسم اساسی و نیازهای تغذیه ای یک پاتوژن، به کنترل بیماری منجر می شود.

  میکروبیولوژیست کیست

  میکروبیولوژیست‌ها، میکروب‌ها و برخی از مهم‌ترین اکتشافاتی که زیربنای جامعه مدرن بوده را مطالعه می‌کنند. نتایج تحقیقات میکروبیولوژیست‌های معروف مانند جنر  واکسن او علیه آبله، فلمینگ و کشف پنی‌سیلین، مارشال و شناسایی ارتباط هلیکوباکتر( عفونت پیلوری و زخم معده)است و زور هاوزن که ارتباط بین ویروس پاپیلوما و سرطان دهانه رحم را شناسایی کرد. تحقیقات میکروبیولوژی برای پاسخگویی به بسیاری از چالش های جهانی مانند حفظ امنیت غذا، آب و انرژی برای جمعیت سالم در زمین ادامه دارد. تحقیقات میکروبیولوژی در پاسخ به سؤالاتی مانند «حیات روی زمین چقدر متنوع است؟» و «آیا زندگی در جای دیگری در کیهان وجود دارد» کمک خواهد کرد.

  میکروبیولوژیست کیست

  میکروبیولوژیست کیست

  معرفی میکروب ها

  میکروب ها میکروارگانیسم‌های فراوان هستند. اگرچه معمولاً مورد توجه قرار نمی‌گیرند، شواهد فراوانی از حضور خود ارائه می‌کنند، گاهی اوقات به‌طور نامطلوب، مانند پوسیدگی مواد یا گسترش بیماری‌ها  و گاهی به طور مطلوب مانند زمانی که شکر را به شراب و آبجو تخمیر می‌کنند به کار می روند. میکروب ها باعث تخمیر آرد نان، طعم‌دار شدن پنیر می‌شوند و محصولات با ارزشی مانند آنتی بیوتیک و انسولین تولید می کند. میکروارگانیسم ها برای اکولوژی زمین ارزش غیرقابل محاسبه ای دارند، بقایای حیوانات و گیاهان را متلاشی می کنند و آنها را به مواد ساده تری تبدیل می کنند که می توانند در موجودات دیگر بازیافت شوند.

  تاریخچه میکروبیولوژی چیست

  میکروبیولوژی اساساً با توسعه میکروسکوپ آغاز شد. اگرچه ممکن است دیگران قبل از او میکروب‌ها را دیده باشند، اما آنتونی ون لیوونهوک، پارچه‌فروش هلندی که سرگرمی‌اش سنگ زنی عدسی و ساخت میکروسکوپ بود اولین کسی بود که مستندات مناسبی از مشاهدات خود ارائه کرد. توصیفات و نقاشی‌های او شامل تک یاخته‌هایی از روده حیوانات و باکتری‌های حاصل از تراشیدن دندان‌ها بود. رکوردهای او عالی بود زیرا لنزهای ذره بین با کیفیت استثنایی تولید می کرد. Leeuwenhoek یافته های خود را در یک سری نامه به انجمن سلطنتی بریتانیا در اواسط دهه ۱۶۷۰ منتقل کرد.

  تاریخچه میکروبیولوژی

  تاریخچه میکروبیولوژی

  اگرچه مشاهدات او علاقه زیادی را برانگیخت، اما هیچ کس تلاش جدی برای تکرار یا گسترش آنها نکرد. برای دانشمندان زمان خود عجیب بود و اشتیاق برای مطالعه میکروب ها به آرامی گسترش یافت. جیرولامو فراکاستورو، محقق ایتالیایی، در اواسط دهه ۱۵۰۰ این مفهوم را مطرح کرد که سرایت، عفونتی است که از چیزی به چیز دیگر منتقل می شود. اواخر دهه ۱۸۰۰ پاستور نقش باکتری ها را در تخمیر و بیماری ها مشخص کرد. روبرت کخ، یک پزشک آلمانی، روشی را برای اثبات اینکه یک ارگانیسم خاص باعث ایجاد یک بیماری خاص می‌شود را تعریف کرد. شاگردان پاستور، کخ و دیگران به سرعت تعدادی از باکتری‌ها را کشف کردند که قادر به ایجاد بیماری‌های خاص (پاتوژن‌ها) بودند. همه این تحولات در اروپا اتفاق افتاد.

  فروش ویژه ادوات و تجهیزات کشاورزی
  فرصت استثنایی به مدت محدود، فروش انواع ادوات و تجهیزات خاص به قیمت قبل کد تخفیف ۱۰ درصدی برای تمام محصولات  : BLACK-INSTRUMENT
  همین الآن خرید کنید
  • تا اوایل دهه ۱۹۰۰ میکروبیولوژی در آمریکا تأسیس نشد.
  • بسیاری از میکروبیولوژیست هایی که در آن زمان در آمریکا کار می کردند یا زیر نظر کخ یا در انستیتو پاستور در پاریس تحصیل کرده بودند.
  • در آمریکا میکروبیولوژی با توجه به رشته های مرتبط مانند بیوشیمی و ژنتیک شناخته شد.
  • در سال ۱۹۲۳، دیوید برگی، باکتری‌شناس آمریکایی، مرجع اصلی علم را معرفی کرد.
  • نسخه‌های به‌روز شده از پروتکل های میکروب شناسی امروزه هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  علم میکروبیولوژی چیست

  این علم پاعلوم سلولی مولکولی است زیرا وقتی در مورد فیزیولوژی سلول ( به اصطلاح چگونگی کار کردن و سوخت و ساز بدن سلول) صحبت می شود، در واقع ساختار سلول به عنوان یک میکروارگانیسم مورد بررسی قرار می گیرد،. در علم میکروبیولوژی تأثیرات بیرونی میکروارگانیسم ها مطالعه می شود. مثلا نگاه می کنید که میکروارگانیسم مورد نظر شما چه نوع بیماری ایجاد کرده و از روی آثار بیماری حدس می زنید میکروارگانیسمی را که بررسی می کنید چه نوع میکروبی است.

  علم میکروبیولوژی

  علم میکروبیولوژی

  بازار کار رشته میکروبیولوژی

  میکروبیولوژیست می تواند در سازمان ها و مراکزی مانند سازمان های حوزه بهداشت، آزمایشگاه های پاتولوژی و میکروب شناسی، پژوهشگاه های نفت و در بخش های تحقیقاتی صنایع غذایی و دارویی، کشاورزی، محیط زیست و … استخدام شود. به خاطر ارتباط زیاد میکروبیولوژی با صنایع مختلف و کاربرد آن، موقعیت های شغلی متنوع و زیادی برای میکروبیولوژیست ها وجود دارد.

  منبع

  wikipedia

   

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.