تاریخ :۹ مهر ۱۴۰۲
کمباین-برداشت-عملکرد

کمباین برداشت + عملکرد کمباین برداشت، کاربرد و نکات

 • کمباین برداشت + عملکرد کمباین برداشت، کاربرد و نکات

  کمباین برداشت

  کمباین برداشت + عملکرد کمباین برداشت، کاربرد و نکات: امروزه که ماشین‌های کشاورزی انقلابی در بخش کشاورزی ایجاد کرده‌اند، اعتبار عمده به اختراع کمباین‌هایی تعلق می‌گیرد که وظیفه درو، خرمن کوبی و جداسازی دانه های غلات را انجام می‌دهند. این دستگاه غول‌پیکر خودکار انواع محصولات غلات را برداشت می‌کند و جایی برای بی‌کفایتی و ناتوانی از هر نوع، شکل و شیوه‌ای باقی نمی‌گذارد. توانایی جادویی کمباین برای درک نقش آن به عنوان یک ماشین آلات کشاورزی کارآمد باید به دقت تشریح شود.

  کمباین مدرن، دستگاهی همه کاره است که برای برداشت موثر انواع غلات طراحی شده است. این نام از ترکیب چهار عملیات برداشت جداگانه، درو کردن، خرمن کوبی، جمع آوری و بوجاری در یک فرآیند واحد گرفته شده است. از جمله محصولاتی که با کمباین برداشت می‌شوند می‌توان به گندم، برنج، جو دوسر، چاودار، جو، ذرت، سورگوم، سویا، کتان، آفتابگردان و کلزا اشاره کرد. کاه جدا شده شامل ساقه‌ها و هر برگ باقی مانده از محصول با مواد مغذی محدودی است که در آن باقی مانده است. سپس کاه را خرد می‌کنند، در مزرعه پخش می‌کنند و دوباره در آن شخم می‌زنند که برای بستر کردن و خوراک دام استفاده می‌شود. کمباین‌ها یکی از مهم‌ترین اختراعات اقتصادی برای صرفه جویی در نیروی کار هستند. که به طور قابل توجهی بخشی از جمعیت مشغول به کشاورزی را کاهش می‌دهد.

  کمباین برداشت + عملکرد کمباین برداشت، کاربرد و نکات

  کمباین برداشت + عملکرد کمباین برداشت، کاربرد و نکات

  کمباین چگونه متولد شد؟

  ماشین هیولایی که امروز می‌بینیم به عنوان طراحی ساده یک ماشین زنگ در ذهن پاتریک بل در سال ۱۸۲۶ شروع شد. در نتیجه، در سال ۱۸۳۵، هیرام مور در ایالات متحده اولین کمباین را طراحی کرد که توسط اسب و قاطر یا تیم‌های گاو کشیده می‌شد. تعدادی از تصورات، طرح‌ها، شکست‌ها و موفقیت‌هایی که بعداً مظهر اوج راندمان بودند، کمباین امروزی را متولد کردند. پیش از این، ابزار اصلی کشاورزان، دستانشان همراه با چرخ دنده‌های دیگر بود که با آن دانه‌ها را در قسمت‌های مختلف برش، خرمنکوبی (جدا کردن خوراکی از غیرخوراکی) می‌کردند. این نه تنها از زمان و تلاش زیادی استفاده کرد، بلکه بهره وری کلی را نیز کاهش داد. کشاورزان با آخرین خداحافظی خود با ابزارهای سنگین مانند داس، از این ماشین آلات مزرعه زیبا استفاده کردند که پلتفرم هدر به عنوان ویژگی اصلی آن ظاهر می‌شود.

  عملکرد کمباین برداشت

  ویژگی‌های فنی موجود در کمباین برداشت تنها به اجزای مختلف این دستگاه پیچیده محدود نمی‌شود. بلکه به عمق کار و عملکرد آن نیز محدود می‌شود. این ابزار کشاورزی که از حدود ۲۱ قسمت از جمله هدر، چرخ فلک، دروگر، مارپیچ، نقاله دانه، تله سنگ، کوبنده، ضدکوبنده، کلش کش، سینی دانه، بادبزن، غربال بالایی قابل تنظیم، غربال پایینی، نقاله کزل برگردان، بازگشت کزل، مارپیچ دانه، مخزن دانه، کاه خردکن، کابین راننده، موتور، مارپیچ تخلیه، پروانه تشکیل شده است، می‌تواند برای برداشت، برش و درو،خرمن کوبی و بوجاری استفاده شود. خرمن زدن محصولاتی مانند برنج، ذرت، گندم، آفتابگردان، حبوبات، جو، کتان و سویا. این محصولات فقط تا حدی خوراکی هستند و قسمت‌های غیر قابل خوردن به همراه ساقه آن‌ها باید از بین برود.

  عملکرد-کمباین-برداشت

  عملکرد-کمباین-برداشت

  هدر جلوی دستگاه، محصولات غلات را جمع آوری می‌کند و سپس به سمت میله برش هل داده می‌شود. سپس محصولات توسط میله کاتر بریده می‌شوند و سپس توسط قرقره گردان جمع می‌شوند. با عبور از تسمه خطی به منطقه خرمنکوبی، محصولات بریده شده را تکان داده و می‌شکنند تا دانه‌ها از ساقه‌ها جدا شوند. دانه‌ها و ساقه‌ها قرار است راه‌های جداگانه‌ای را طی کنند که به موجب آن دانه‌ها در یک مخزن جمع‌آوری از طریق غربال جمع‌آوری می‌شوند. تا بعداً در کامیون تخلیه شود و ساقه‌ها همراه با سایر مواد ناخواسته به سمت مخزن منتقل می‌شوند. در نهایت از پشت دستگاه در یک منطقه وسیع یا زمینی که از آن برداشت شده، پرتاب می‌شوند.

  کمباین برداشت + عملکرد کمباین برداشت، کاربرد و نکات

  موارد استفاده از کمباین برداشت

  کاری که با سرمایه‌گذاری خون، عرق و اشک کشاورز انجام شد، اکنون با یک دستگاه به شیوه‌ای کارآمدتر و پربارتر انجام می‌شود. فرآیند عملیاتی بهبود می‌یابد که به نوبه خود سود حاصل از کشاورزان را به شدت افزایش می‌دهد. برخی از راه‌هایی که عملکرد کمباین را ثابت کرده است عبارتند از:

  فروش ویژه ادوات و تجهیزات کشاورزی
  فرصت استثنایی به مدت محدود، فروش انواع ادوات و تجهیزات خاص به قیمت قبل کد تخفیف ۱۰ درصدی برای تمام محصولات  : BLACK-INSTRUMENT
  همین الآن خرید کنید

  ۱- استفاده از کمباین برداشت تعداد افراد شاغل در برداشت را کاهش می‌دهد. در نتیجه کاهش نیروی انسانی، زمان و تلاش صرف شده را کاهش می‌دهد. که در نتیجه بهره وری کلی را افزایش می‌دهد.
  ۲- محصولات را می‌توان با سهولت و به شیوه‌ای کارآمدتر برداشت کرد. که به نوبه خود به دلیل توانایی آن در بدست آوردن عملکرد بهتر دانه، سود کشاورزان را به همراه دارد. نسخه‌های مدرن کمباین با پیشرفت‌های تکنولوژیکی پیشرو، برداشت دانه‌های شکننده را که اغلب توسط نسخه‌های قبلی کمباین خرد و از بین می‌رفتند، تسهیل کرده‌اند.
  ۳- تولید غلات تمیزتر، کاهش تلفات محصول، حفظ کیفیت محصول و کاهش هزینه کار کشاورزان را به سرمایه‌گذاری در یک کمباین برداشت خوب سوق داده است.
  ۴- با نسخه‌های مختلف کمباین‌های موجود، می‌توان انواع مزرعه‌ها را بدون توجه به مساحتشان برداشت کرد. که باعث می‌شود فرآیند کار کمتری داشته باشد.

  عملکرد-کمباین-برداشت

  عملکرد-کمباین-برداشت

  نکات کلیدی استفاده از کمباین برداشت

  قبل از استفاده از کمباین، اپراتور ماشین باید آموزش رسمی را طی کند. و گواهینامه رانندگی بگیرد تا بهترین استفاده را از دستگاه داشته باشد. این ماشین غول پیکر باید به طور مرتب مورد بررسی و نگهداری قرار گیرد. و در صورت بروز هرگونه نقص یا ناهنجاری سریعاً تعمیر شود. بازرسی دوره‌ای قطعات ظریف برای اطمینان از عمر طولانی دستگاه ضروری است. قبل از استفاده از کمباین در مزرعه باید شرایط خاصی بررسی شود:

  • وضعیت میدان
  • شرایط کشت
  • میزان رطوبت
  • ارتفاع برش محصول

  منبع: www.fieldking.com/blogs/combine-harvester

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.