تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
عناصر غذایی مورد نیاز گیاه پنبه

پنبه و سطح زیرکشت آن در جهان

 • گیاه پنبه و تاریخچه آن:

  • نام علمی: Gossipyum spp coola pli

  گیاه پنبه

  پنبه گیاهی است چند ساله از خانواده پنیرک (Malvaceae) که به صورت یکساله کشت می شود. این گیاه مهمترین گیاه لیفی است که پیشینه کاشت آن جهت تولید لباس به ۵۰۰۰ سال قبل می رسد. کشت این گیاه در ایران در زمان کهن صورت می گرفته و مارکوپولو هم در سفرنامه خود از کشت پنبه در ایران نام برده است. احتمالا منشأ تمام گونه های پنبه از آفریقای استوایی بوده و از آنجا به سایر نقاط جهان منتقل گردیده است.

  سطح زیر کاشت پنبه:

  سطح زیر کاشت پنبه

  سطح زیر کاشت جهانی گیاه پنبه در سال ۲۰۰۶ میلادی ۳۵ میلیون هکتار بوده است. در بین کشورهای جهان هندوستان، ایلات متحده، جمهوری خلق چین و پاکستان دارای بیشترین سطح زیر کاشت پنبه هستند. ایران در سال ۲۰۰۵ دارای ۱۵۹/۵ هزار هکتار سطح زیر کاشت پنبه بوده است. میانگین تولید جهانی لیف پنبه در سال ۲۰۰۶ برابر ۷۰۹/۲ کیلوگرم در هکتار و در ایران در سال ۲۰۰۵ حدود ۷۵۲ کیلوگرم در هکتار بوده است. در ایران، استان گلستان مقام اول تولید پنبه را دارا می باشد و استان های خراسان و فارس در رده های بعدی قرار دارند.

  متوسط عملکرد پنبه در دنیا ۱۶۰۰ کیلوگرم وش در هکتار و در ایران ۲۰۰۴ کیلوگرم وش در هکتار می باشد. (وش = دانه + الیاف).
  اغلب عملکرد بالاتر از ۳ تن وش در هکتار مطلوب است.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  ویژگی الیاف پنبه:

  ویژگی الیاف پنبه

  الیاف پنبه دارای خصوصیات منحصر به فردی است که هیچ ماده مصنوعی دیگر تمام این خصوصیات را یک جا ندارد. قابلیت شستشو، دوام، استحکام، قابلیت هدایت بخار آب، نرمی، و انعطاف از خصوصیات الیاف پنبه است. هیچ ماده مصنوعی بهتر از الیاف پنبه (پارچه) برای مناطق گرم نیست به عنوان مثال پشم عرق را جذب کرده اما هدایت نمی کند. تولید الیاف تا اواخر قرن نوزدهم تنها هدف تولید پنبه محسوب می شد، اما امروزه پنبه را جهت تولید الیاف و استخراج روغن از دانه آن کشت می کنند.

  منبع: کتاب زراعت گیاهان صنعتی وعلوفه ای، انتشارات دانشگاه پیام نور.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.