تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲
 • کاشت گیاه فیسالیس

  گیاه شناسی فیسالیس

  فیسالیس (عروسک پشت پرده) میوه آن جنبه دارویی، خوراکی و صنعتی دارد. بومی مناطق آمریکای شمالی می باشد. این میوه نخستین بار در کشور مکزیک تولید شده است. نام علمی فیسالیس .Physalis sp می باشد. کاشت گیاه فیسالیس در مناطق معتدل و نیمه گرمسیری انجام می شود.

  فیسالیس گیاهی علفی وشبیه به گوجه فرنگی می باشد. برگ ها متناوب، قلبی شکل، کرکدار با حاشیه ساده می باشد. گل ها در زاوبیه بین برگ ها و شاخه اصلی تولید و به رنگ سفید، ارغوانی، زرد دیده می شوند. گل ها دارای تخمدان های تحتانی دو برچه ای پیوسته هستند. میوه آن از نوع سته بوده و در پوششی از کاسبرگ می باشد که گیاه را از آفات حفظ می کند.

  کشت گیاه فیسالیس1

   فیسالیس

  نیازهای اکولوژیکی گیاه فیسالیس

  • دما

  فیسالیس گیاهی کم توقع می باشد. کاشت گیاه فیسالیس در گلخانه یا زیر سایه بان انجام می شود. اولین جوانه های گل در دمای ۵/۵ درجه سانتی گراد و میوه دهی در دمای ۱۰/۵ درجه اتفاق می افتد. دمای خاک برای جوانه زنی ۲۱ تا ۳۲ درجه می باشد. بهترین دما ۲۵ درجه می باشد.

  • نور

  جزو گیاهان بی تفاوت به نور می باشد اما به حداقل به ۷ الی ۸ ساعت نور نیاز دارد.

  • خاک

  خاک های سبک برای کشت گیاه فیسالیس مناسب است. خاک سبک لومی شنی با  ۴/۵PH الی ۸ مناسب است. هر چه میزان کوددهی کمتر باشد میزان محصول بیشتر است. خاک باید دارای زه کش مناسب باشد.

  • آبیاری

  به آبیاری هر روزه احتیاج دارد. نیاز گیاه به آبیاری در طول فصل زیاد است اما در زمان  رسیدن محصول نیاز آبی آن کم می شود.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  کاشت گیاه فیسالیس

  کشت فیسالیس به صورت نشایی می باشد. بعد از یک ماه قابل انتقال به محل اصلی می باشد و از زمان کشت تا رشد اولین میوه حدود سه ماه طول می کشد. بهترین زمان کشت اواخر تابستان تا اوایل پاییز می باشد. این محصول بار ۴ در سال کشت می شود.

  فیسالیس را به صورت بوته ای و داربستی می توان کشت کرد. ازدیاد این گیاه از طریق بذر می باشد.

  آفات و بیماری ها فیسالیس

  آفات و بیماری های فیسالیس مشترک با آفات و بیماری های گوجه فرنگی وفلفل می باشد. از آفات آن می توان به شته، کنه تار عنکبوتی، مگس سفید مینوز و از بیماری کپک پودری، لکه برگی باکتریایی زانتوموناس و وجود نماتد نام برد.

  منبع :

  تولید میوه فیسالیس در شرایط گلخانه ای، معاونت امور باغبانی دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.