تاریخ :۱۹ خرداد ۱۴۰۲
ژن چیست؟

تعریف ژن و کروموزوم به زبان ساده

 • ژن ها اطلاعاتی را در بر می گیرند که صفات شما را تعیین می کند. این ویژگی ها یا خصوصیاتی است که از والدین به شما منتقل می شود – یا به شما ارث می رسد. هر سلول در بدن انسان حدود ۲۵۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ ژن دارد.

  به عنوان مثال، اگر هر دو والدین شما چشمان سبز دارند، ممکن است ویژگی چشم های سبز را از آنها به ارث ببرید. یا اگر مادر شما کک و مک دارد، ممکن است شما نیز کک و مک داشته باشید زیرا این ویژگی را برای کک و مک به ارث برده اید. ژن ها فقط در انسان یافت نمی شوند. همه حیوانات و گیاهان نیز ژن دارند.

  ژن چیست؟

  این ژن های مهم کجا هستند؟

  خوب، آنها آنقدر کوچک هستند که نمی توانید آنها را ببینید. ژن ها در ساختارهای کوچک اسپاگتی مانند به نام کروموزوم یافت میشوند و کروموزوم ها در داخل سلول ها یافت می شوند. بدن شما از میلیاردها سلول ساخته شده است. سلول ها واحدهای بسیار کوچکی هستند که همه موجودات زنده را تشکیل می دهند. سلول آنقدر ریز است که فقط با استفاده از میکروسکوپ قوی می توانید آن را ببینید.

  • کروموزوم چیست؟

  کروموزوم چیست؟

  کروموزوم ها به صورت دو مجموعه (یا جفت) منطبق هستند و صدها – گاهی هزاران ژن فقط در یک کروموزوم وجود دارد. کروموزوم ها و ژن ها از DNA ساخته شده اند که مخفف اسید deoxyribonucleic اسید است.

  اکثر سلول ها دارای یک هسته هستند. هسته یک ساختار تخمک شکل کوچک در داخل سلول است که مانند مغز سلول عمل می کند. به هر قسمت از سلول می گوید که چه کاری باید انجام دهد.

  اما، هسته از کجا اینقدر آگاهی دارد؟

  این شامل کروموزوم ها و ژن های ما است. هسته هرچه ریز باشد، اطلاعات بیشتری نسبت به بزرگترین دیکشنری که تاکنون دیده اید در آن قرار دارد. در انسان، یک هسته سلول حاوی ۴۶ کروموزوم جداگانه یا ۲۳ جفت کروموزوم است. کروموزوم ها به صورت جفت هستند، به یاد داشته باشید (۲۳ ۲۳ = ۴۶). نیمی از این کروموزوم ها از یک والد و نیمی از والد دیگر است.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  در زیر میکروسکوپ می توانیم ببینیم که کروموزوم ها طول های مختلف و الگوهای راه راه دارند. وقتی آنها با اندازه و الگوی راه راه مشابه ردیف می شوند، به ۲۲ جفت اول اینها اتوزوم گفته می شود. جفت نهایی کروموزوم ها را کروموزوم های جنسی X و Y مینامند.

  • کروموزوم های جنسی پسر یا دختر بودن شما را تعیین می کنند:

  ماده ها دو کروموزوم X دارند در حالی که مردان یک X و یک Y. اما هر موجود زنده ۴۶ کروموزوم در داخل سلولهای خود ندارد. به عنوان مثال ، یک سلول مگس میوه فقط چهار کروموزوم دارد!

  ژن ها نقش مهمی در تعیین صفات جسمی – شکل ظاهری – و بسیاری از چیزهای دیگر در مورد ما دارند. آنها اطلاعاتی را به شما هدیه می کنند که شما هستید و شکل ظاهری شما را به وجود می آورد: موهای مجعد یا صاف، پاهای بلند یا کوتاه، حتی نحوه لبخند زدن یا خندیدن. بسیاری از این موارد توسط یک ژن از یک نسل به نسل دیگر در یک خانواده منتقل می شود.

  مترجم: فاطمه سکه چی

  منبع: سایت Kids Health

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۳ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.