تاریخ :۲ مهر ۱۴۰۲
 • به راحتی در منزل جوانه ماش تهیه کنید

  تهیه جوانه ماش در منزل: تهیه جوانه ها کار بسیار آسانی است و ما ایرانیان با سبزکردن انواع دانه ها برای سبزه شب عید، آشنایی زیادی با تهیه جوانه داریم. محل تهیه جوانه باید کمی گرم باشد. مثلاً یک طاقچه بالای شوفاژ یا نزدیک اجاق و یا یک قفسه که هوا در آن جریان داشته باشد، ولی سرد نباشد.

  برای آن که گرد و غبار روی جوانه ننشیند، روی شیشه یا سینی را با تنزیبی بپوشانید. توجه کنید که از هر یک قاشق غذاخوری دانه غلات، هشت قاشق جوانه بدست می آید.

  جوانه-ماش

  وسایل لازم برای تهیه جوانه

  •  یک شیشه دهان گشاد نسبتاً بزرگ یا یک سینی کوچک که لبه آن اندکی بلند باشد
  • یک تکه ململ یا تنزیب و چند کش لاستیکی
  • یک آبکش و یا یک چای صاف کن بزرگ

  طرز تهیه جوانه ماش

  ۱- دانه ها را از شب تا صبح در آب خیس کنید و آن را در جای نیمه گرم قرار دهید.

  ۲- پس از خیساندن و آبکش کردن، آن را به آرامی زیر شیر آب بگیرید. سپس بگذارید در همان آبکش، کاملاً  آبش جدا شود تا نپوسد.

  ۳- آن را در شیشه و یا سینی کوچک بریزید و پارچه مرطوبی روی آن بکشید. هر صبح و شب عمل شستن و آبکش کردن را تکرار کنید.

  جوانه-ماش-تهیه

  • در تابستان وقتی هوا خیلی گرم است عمل شستن را سه بار در شبانه روز تکرار کنید. در تمام این مدت ظرف را در محلی تاریک و نسبتاً گرم نگاه دارید. توجه کنید که باید اندکی آب در انتهای دانه ها وجود داشته باشد.
  •  اگر حرارت محیط حدود ۲۲ درجه سانتی گراد و محل آن تاریک باشد، دانه خیلی زود جوانه می زند. بسته به نوع دانه، بین سه تا پنج روز و گاهی بیشتر می توانید جوانه را از تاریکی درآورید و پشت پنجره رو به آفتاب بگذارید. جوانه را همیشه مرطوب نگاه دارید تا اندکی بیشتر رشد کند ( آبکش کردن را فراموش نکنید).
  • مدت زمان خیساندن جوانه ماش ۱۰ الی ۱۸ ساعت می باشد.
  • مدت زمان جوانه زدن ماش ۳ اای ۵ روز می باشد.

  ۴- پس از یک تا دو روز ماندن در جلوی نور خورشید، جوانه آماده مصرف است. آن را یک بار دیگر به آرامی آبکش کنید و در ظرفی دربسته ای در یخچال نگه دارید و به تدریج مصرف کنید.

  اگر بخواهید پوسته روی بعضی از جوانه ها مانند ماش یا سویا را از آن ها جدا کنید. جوانه آماده شده را در کاسه ای بریزید و آن را پر از آب کنید. سپس به آرامی آن را هم بزنید. پوسته ها روی آب می آیند، ولی بهتر است پوسته ها را از جوانه ها جدا نکنید، زیرا همین پوسته ها دارای مقدار زیادی فیبر هستند که برای کار دستگاه گوارش بسیار مفیدند.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.