تاریخ :۱۱ مهر ۱۴۰۲
اکالیپتوس-مقابله-سرماخوردگی

 اکالیپتوس برای مقابله با سرماخوردگی

 • اکالیپتوس برای مقابله با سرماخوردگی

  گیاه شناسی اکالیپتوس

  درخت اکالیپتوس با نام علمی Eucalyptus camaldulensis از خانواده Myrtaceae درختی از تیره موردی ها می باشد. ارتفاع آن از ۳۰ میلی متر به ۱۳۵ مترو محیط تنه آن به ۲۵ متر می رسد. این گیاه بومی استرالیا می باشد. چوب این درخت بسیار سخت و در برابر پوسیدگی مقاوم است. پوست آن رنگ قهوه ای مایل به زرد دارد و به راحتی از ساقه جدا می شود. رنگ برگ آن نیز بسته به سن درخت ( در آغاز سبز مایل به آبی و به مرور زمان سبز مایل به سفید) است. دم نوش اکالیپتوس از برگ های آن تهیه می شود. از نظر طب سنتی ایران، اکالیپتوس طبیعتی گرم دارد. مطلب اکالیپتوس برای مقابله با سرماخوردگی را بخوانید. در بین گونه‌های مختلف اکالیپتوس «اکالیپتوس نیلی» عمده‌ترین منبع برای تهیهٔ روغن اکالیپتوس در سطح جهان است.

  گیاه-شناسی-اکالیپتوس

  گیاه شناسی اکالیپتوس

  خواص درمانی اکالیپتوس و مقابله با سرماخوردگی

  زکام ویروسی را تسکین می دهد زیرا در یکی از ترکیبات این گیاه ماده ای به نام اوکالیپتول وجود دارد که خواص ضد التهاب و ضد عفونی کنندگی دارد، بسیار مناسب برای مقابله با سرما خوردگی و سرفه می باشد.باعث روان شدن ترشحات می شود. دم نوش اکالیپتوس درمان مناسبی برای برونشیت می باشد؛ زیرا کمک بسیار زیادی به دفع ترشحات کرده و باعث بهبود سرفه های چرکی می شود. اکالیپتوس برای مقابله با سرماخوردگی می باشد. به‌عنوان یک خلط‌ آور طبیعی برای کاهش خلط گلو و گرفتگی استفاده می شود. بسیاری از داروهای سرفه محتوی روغن اکالیپتوس هستند. اکالیپتوس با مبارزه با باکتری‌های عامل پوسیدگی دندان و پیوره (بیماری‌ بافت‌های اطراف دندان) در سلامت دندان نقش مهمی دارد. این گیاه می تواند طلای موجود در زمین را جذب کند. روغن اکالیپتوس نیلی می‌تواند در برابر لارو و شفیره ی مگس خانگی مؤثر است. برای رفع زکام روزی دو مرتبه جوشانده اکالیپتوس را مصرف کنید.

  موارد منع مصرف اکالیپتوس وجلوگیری از سرماخوردگی

  نوشیدن این دمنوش برای خانم ها در دوران بارداری و شیردهی و همچنین کودکان منع شده است. همچنین مصرف بیش از اندازه این دمنوش ممکن است باعث ورم معده، روده و کلیه شود. پس اگر دچار ناراحتی کبد و یا التهاب روده و یا مجرای صفراوی می باشید، از این دمنوش استفاده نکنید.

  منع-مصرف-اکالیپتوس

  منع مصرف اکالیپتوس

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  عرق اکالیپوس

  این عرق از نظر طب سنتی ایران طبعی سرد و تر است. ضد عفونی کننده، تب بر، رافع سرماخوردگی، پایین آورنده ی قند خون و میکروب کش است.

  منبع :

  کتاب کافی شاپ در خانه،آشنایی با انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم دمنوش‌ها، عرقیات گیاهی، اسموتی…، ۱۳۹۶

   

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.