تاریخ :۲۱ خرداد ۱۴۰۲
 • عملیات کاشت گیاه کتان

  آماده سازی زمین:

  تهیه زمین برای این گیاه شبیه گندم می باشد. اما چون بذر کتان ریزتر از گندم است بایستی خاک سطحی نرم و متراکم باشد. این گیاه به حاصلخیزی خاک عکس العمل نشان می دهد، اما تا حدی که علف های هرز بر کتان غالب نشوند.

  فراوانی ازت باعث تأخیر در رسیدگی بزرک می شود بنابراین مقدار ۶۰- ۴۵ کیلوگرم ازت و ۴۵ – ۳۵ کیلو گرم اکسید فسفر برای هر هکتار مناسب است تا بزرک عملکرد کافی تولید نماید. تولید هر تن الیاف کتان به حدود ۸۰ کیلوگرم ازت، ۷۰ کیلوگرم پتاس و ۴۰ کیلوگرم اکسید فسفر نیاز دارد. بهتر است یک سوم ازت را قبل از کاشت و مابقی آن را حدود ۱-۱/۵ ماه پس از سبز شدن گیاه به طور سرک به مزرعه اضافه نمود.

  زمان کاشت گیاه کتان:

  برای کاشت این گیاه در بهار باید این عمل در فروردین یا اسفند ماه انجام گردد و زمان کاشت باید وقتی باشد که علف های هرز هنوز سبز نشده اند. در مناطق گرمسیر که کشت پاییزه انجام می شود کمی پس از گندم زمان کاشت کتان است (وقتی دما به ۲۰- ۱۵ درجه سانتی گراد رسید).

  نحوه کاشت گیاه کتان:

  این گیاه را مانند گندم به صورت کرتی یا نواری می کارند. فاصله ردیف های کاشت بزرک ۱۵-۱۲ سانتی متر و میزان بذر لازم حدود ۷۰- ۴۵ کیلوگرم در هکتار است. تراکم کاشت ۱۰۰۰-۸۰۰ بوته در متر مربع مناسب این گیاه است. البته در کتان لیفی تراکم حدود ۲۰۰۰-۱۵۰۰ بوته در متر مربع می باشد در کتان لیفی فاصله ردیف های کاشت کمتر و حدود ۱۰ سانتی متر بوده و مقدار بذر مصرفی ۹۰-۱۴۰ کیلوگرم در هکتار می باشد. عمق کاشت بذر کتان حدود ۲-۱ سانتی متر است.

  • نکات آبیاری گیاه کتان:

  آبیاری کتان به خشکی حساس تر از گندم است. چون در کتان لیفی رشد رویشی مد نظر است لذا در تمام دوره رشد مواجه شدن با تنش خشکی مناسب نیست. بزرک کمبود آب را در طی دوره رویش تحمل می کند. اما هنگام دانه بستن و گلدهی به آب فراوان نیاز دارد.

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید

  {عملیات کاشت گیاه کتان}

  منبع: کتاب زراعت گیاهان صنعتی وعلوفه ای، انتشارات دانشگاه پیام نور.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.