تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
ماشین-برداشت-میوه

معرفی ماشین های برداشت میوه

 • معرفی ماشین های برداشت میوه

  در این مقاله از دی مگ به معرفی ماشین های برداشت میوه می پردازیم. روش های مختلفی برای برداشت میوه ها و سبزیجات وجود دارد. روش برداشت به نوع میوه، به نحوه رشد میوه و منابع موجود بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر برای برداشت محصولی نیاز به ماشین‌ برداشت است، این روش‌ها تنها در صورتی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد که پرورش‌دهنده یا شرکت برداشت بتواند از آن ماشین‌آلات برای برداشت محصول استفاده کند.

  معرفی ماشین های برداشت میوه

  معرفی ماشین های برداشت میوه

  بیشتر آن دسته از میوه ها به روش ماشینی برداشت می شوند که در کارخانه های کنسروسازی مورد فرآوری قرار می گیرند. این نوع از برداشت کمک شایانی به کاهش هزینه چیدن میوه هایی همچون گیلاس و آلبالو و آلو می کند.

  انواع ماشین برداشت میوه

  ۱- دروگر دستی میوه – برداشت با ابزار دستی

  برای برداشتن میوه از درخت استفاده می شود و سپس میوه در ظروف برداشت قرار می گیرد. پس از پر شدن ظروف برداشت، محصول برداشت شده به سطل های بزرگتر در مزرعه منتقل می شود و سپس آن ها به کارخانه منتقل می شود. میوه هایی که از این طریق برداشت می شوند عبارتند از: انجیر تازه، هلو، و Cuties. اگرچه این امر در برداشت میوه درختان بسیار رایج است، اما برای سایر محصولات مانند پیاز (عملیات برداشت غیر ماشینی)، سیر و محصولات ردیفی نیز اتفاق می افتد.

  دروگر دستی میوه شامل یک تیغه ثابت و یک تیغه متحرک دیگر است که توسط یک فنر فعال می شود. یک سبد توری برای جمع آوری میوه های چیده شده به آن وصل شده است. دسته بلند دسترسی میوه ها از زمین را تسهیل می کند. در حین برداشت، پایه میوه طوری تنظیم می شود که روی تیغه ثابت قرار گیرد و با فشار دادن اهرم در انتهای دستگیره، تیغه متحرک فعال می شود.

  دروگر-دستی-میوه 

  دروگر-دستی-میوه

  طول کلی ابزار حدود ۳۰۰۰ میلی متر و وزن سر برش ۱٫۳ کیلوگرم است. تیغه ها از فولاد کربنی ساخته شده اند. از این دستگاه برای برداشت پرتقال، سیب و ساپوتا نیز استفاده می شود.

  ۲- دروگر دستی ساپوتا

  این دروگر برای برداشت میوه های کوچک مانند لیمو، ساپودیلا یا ساپوتا، گواوا (Guava) و غیره استفاده می شود. دستگاه برداشت ساپوتا توسعه یافته است و حدود ۱۰۰ کیلوگرم میوه در یک ساعت قابل برداشت است. از بدنه اصلی پی وی سی به شکل استوانه ای تشکیل شده است. انتهای بالای بدنه بسته و انتهای پایین باز است که توری نایلونی برای جمع آوری میوه ها به آن بسته شده است. یک رشته کشیده انتهای دیگر تور را می بندد. روی بدنه دروازه ای برای ورود میوه هایی که قرار است برداشت شود ساخته شده است.

  دروگر-دستی-ساپوتا

  دروگر-دستی-ساپوتا

  در سطح زیرین بدنه یک نگهدارنده فلزی برای نگه داشتن بامبو به طول مورد نیاز نصب شده است. دو انگشت بریده شده به شکل V و با تیغه های تیز کوچک در انتهای بسته بدنه دروگر تعبیه شده است. انگشتان به انتخاب و نگه داشتن میوه برای برداشت از خوشه کمک می کنند. با کشیدن دستگاه دروگر، میوه از دسته جدا می شود که در بدنه می افتد و به داخل توری می غلتد. برای تخلیه میوه های برداشت شده در تور، یک رشته کشیده در انتهای بسته توری شل می شود.

  معرفی ماشین های برداشت میوه

  ۳- ماشین برداشت انبه

  هند بزرگترین تولید کننده انبه است و حدود ۲۳ هزار هکتار زمین زیرکشت انبه است. دروگر دستی انبه و تراکتورهای با سیستم هیدرولیکی برای برداشت انبه از درختان بلند ساخته شده است. ماشین برداشت انبه، انبه را به همراه ساقه آن به طول ۱-۲ سانتی متر برداشت می کند. با این دستگاه، برای برداشت انبه به نیروی کمتری نیاز دارد و مدت ماندگاری میوه ۳-۴ روز افزایش می یابد.

  ماشین برداشت انبه

  ماشین برداشت انبه

  حدود ۱۰۰ کیلوگرم میوه انبه را می توان در یک ساعت برداشت کرد. سکوی هیدرولیک تراکتور دارای ارتفاع متغیر تا ۶ متر است. میوه ها را می توان به راحتی از ارتفاع ۹ الی ۱۰ متری برداشت کرد. از این سکو برای هرس و سمپاشی باغات نیز می توان استفاده کرد.

  ۴- دستگاه های ارتعاش دهنده یا لرزا

  از ماشین های ارتعاش دهنده با دور ۱۰۰۰ چرخش در ثانیه برای برداشت میوه هایی همچون زیتون، گردو و بادام استفاده می شود. باید توجه داشت حداکثر مدت زمان استفاده از این دستگاه در هر بار بین ۳ تا ۵ دقیقه است. مطلوب ترین لرزش هر درخت بین ۱۰ تا ۱۵ ثانیه در هر بار است. استفاده از دستگاه های لرزا، هنگامی به طور کامل مؤثر است که جمع آوری میوه نیز به خوبی انجام شود.

  فروش ویژه ادوات و تجهیزات کشاورزی
  فرصت استثنایی به مدت محدود، فروش انواع ادوات و تجهیزات خاص به قیمت قبل کد تخفیف ۱۰ درصدی برای تمام محصولات  : BLACK-INSTRUMENT
  همین الآن خرید کنید
  دستگاه های ارتعاش دهنده یا لرزا-ماشین برداشت میوه

  دستگاه های ارتعاش دهنده یا لرزا-ماشین برداشت میوه

  برای این منظور، از پارچه یا پلاستیک استفاده می شود، که به وسیله چارچوبی، در زیر درخت، نگه داشته می شوند تا میوه ها روی آن ها بریزند. گاهی این چارچوب با وسایل هیدرولیکی که روی تراکتور سوار شده قابل جابه جایی است تا در جای مناسب قرار گیرد. اخیرا برای این کار از تشک هایی که با هوا پر می شوند، نیز استفاده می شود.

  ۵- ماشین های جمع کننده  انگور

  در حال حاضر، ماشین های برداشت برای برخی از گیاهان دانه ریز مانند تمشک و ریب انگور یا انگور فرنگی و برخی از انواع انگور معمولی نیز به کار می روند. برای نمونه در برداشت ماشینی ریب انگور لازم است که گیاهان روی خط هایی به فاصله ۲۷۰ سانتیمتر کاشته شوند. در هنگام برداشت، تراکتور با سرعتی حدود ۸۰۰ متر در ساعت حرکت می کند و میوه ها را همراه با مقداری از برگها برداشت کرده و در داخل ماشین به یک دستگاه جدا کننده می فرستد.

  ماشین های جمع کننده  انگور

  ماشین های جمع کننده  انگور

  میوه ها، پس از جدا شدن، درون جعبه بسته بندی می شوند. نکته ای که باید در مورد برداشت ماشینی میوه ها به آن توجه کرد این است که این کار باید همراه با برنامه های به نژادی میوه ها صورت گیرد تا هم میوه ها یکنواخت رسی داشته باشند و هم پوست آنها در برابر برداشت ماشینی پایداری کرده و آسیب نبیند.

  منابع:

  ۱- www.ecoursesonline.iasri.res.in

  ۲- www.iihr.res.in

  ۲- منبع: کتاب ماشین های کشاورزی، کمباین، آرش آذروش، ۱۳۹۴.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.