تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
 • پلاستیک

  به طور کلی در تمام دنیا پوشش‌های مورد استفاده جهت ساخت گلخانه نایلون‌هایی هستند که از مواد پلیمری (Low Density Polyethylene) LDPE ساخته می‌شوند.

  انواع پلاستیک عبارتند از:

  ۱- پلاستیک نرم (ترموپلاست)

  پلاستیک نرم در برابر حرارت به شکل دلخواه در می‌آید و شامل پلی‌اتیلن، پلی وینیل کلراید، پلی‌استر، پلی وینیل فلوراید و تنیت (Tenite) می‌باشد.

  ۲- پلاستیک سخت (دوروپلاست)

  پلاستیک سخت در برابر حرارت مقاوم است و شامل فیبر شیشه یا فایبرگلاس و اکریلیک می‌باشد.

  مواد افزودنی خاصی به پلاستیک اضافه می‌شوند که برخی از آنها عبارتند از:

  ١- مواد تثبیت کننده اشعه ماورای بنفش (UV Stabilizer Additive)

  اشعه ماورای بنفش خورشید دارای طول موج پایین است و بر روی پوشش گلخانه پلاستیکی اثر مخرب و منفی دارد. این مواد تثبیت کننده اشعه ماورای بنفش بوده و با تغییر دادن طول موج این اشعه آن را به طول موج‌های مفید برای رشد گیاه تبدیل می‌کنند. افزایش این مواد تثبیت کننده باعث افزایش عمر پلاستیک می‌شود. اغلب پلاستیک‌ها دارای ۱۱-۳ درصد مواد جاذب اشعه ماورای بنفش هستند.

  ۲ – مواد ضد مه (Anti Fog Additive)

  موادی هستند که باعت پخش قطرات آب متراکم به صورت یک لایه یکنواخت مداوم و شفاف روی پوشش داخلی گلخانه می‌شوند و از بازتاب کلی نور خورشید جلوگیری می‌کنند. این مواد باعث تبدیل اشعه مادون قرمز به نور قرمز – نارنجی شده و در نتیجه میزان فتوسنتز افزایش یافته و باروری گیاه بین ۲۰ تا ۴۰ درصد افزایش می‌یابد.

   ۳- مواد نگهدارنده اشعه مادون قرمز (FR Stabilizer Additive)

  گیاهان مانند هر جسم دیگر در روز انرژی نورانی خورشید را جذب کرده در شب به صورت اشعه مادون قرمز (FR)  به اطراف می‌تابانند و در نتیجه مقدار زیادی گرما از گلخانه هدر می‌رود. پلی‌اتیلن مانع ضعیفی در برابر این تابش است، اما شیشه این نور را عبور نمی‌دهد. اشعه مادون قرمز نه تنها اثر منفی روی پوشش‌ها ندارد، بلکه می‌توان با مواد افزودنی خاصی از خاصیت گرمازایی آن استفاده کرد. این مواد باعث نگهداری اشعه مادون قرمز تابش شده از سطح داخلی گلخانه شده و باعث حفظ حدود ۵۰ درصد گرمای تابشی می‌شود.

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید
  فیلم‌های LDPE :

  علاوه بر تک لایه به صورت سه، پنج و هفت لایه تولید می‌شوند، که در بین تمام آنها با توجه به کیفیت و قیمت، فیلم‌های سه لایه بیشتر مورد توجه و استفاده قرار می‌گیرند. پلاستیک اجازه عبور دی‌اکسید‌کربن و اکسیژن را می‌دهد، ولی قابلیت پلاستیک برای عبور دی‌اکسید‌کربن سه برابر قابلیت عبور برای اکسیژن است. پلی‌اتیلن از نظر شیمیایی ماده بی‌اثر و در دماهای پایین نیز قابلیت انعطاف دارد. پلاستیک مقاوم به تگرگ است.

  منابع:

  ۱- کتاب مدیریت گلخانه (جلد اول)، انتشارت سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تهران.

  ۲- کتاب مدیریت گلخانه، تکنولوژی تولید محصولات گلخانه ای، انتشارات سلسبیل.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.