تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
غذا-مضر-تابستان

مواد غذایی مضر در فصل تابستان

 • مواد غذایی مضر در فصل تابستان

  فصل تابستان و طب سنتی

  مزاج فصل تابستان گرم و خشک است. به عبارت دیگر، گرما در این فصل بیشترین حد خود را دارد و خشکی هوا و طبیعت هم بیشتر است. سبک زندگی افراد در فصول مختلف متفاوت است و غذاهایی که فرد در فصول مختلف می خورد باید متفاوت باشند وگرنه بیمار خواهد شد. حتی حالت خواب و میزان فعالیت های بدنی و … نیز باید تفاوت داشته باشد. با مواد غذایی مضر در فصل تابستان آشنا شوید.

  پرهیز مواد غذایی در تابستان

  در فصل تابستان از نظر غذا، باید بدانیم از چه مواد غذایی پرهیز کنیم. توجه داشته باشید که در طب سنتی پرهیز بر درمان مقدم است و آغاز کار حفظ سلامتی و درمان بیماری ها، پرهیز است؛ به این صورت که از مصرف مواد غذایی مضر پرهیز شود.

  ۱. در فصل تابستان افراد با مزاج گرم و خشک، بیشتر در معرض آسیب می باشند، زیرا به دلیل گرم و خشک بودن مزاج این افراد و همچنین فصل تابستان، احتمال خطر در این افراد بیشتر است؛ بنابراین در این فصل باید از تمام خوردنی ها و نوشیدنی هایی که حرارت بدن را بالا می برند و باعث خشکی می شوند، پرهیز کرد مخصوصا مواد غذایی تند از قبیل فلفل و زنجبیل، دارچین، زعفران، سس های تند، خردل، سبزیجات تند مانند سیر، پیاز، ترخون، نعناع، تره، شاهی، شوید و… در نتیجه باید از غذاهای پخته ساده بدون ادویه جات استفاده شود.

  مواد غذایی مضر در فصل تابستان۲

  پرهیز غذایی در تابستان

  ۲. این افراد باید در فصل تابستان در مصرف نمک و غذاهای شور و تنقلات مانند چیپس شور، آجیل شور و… احتیاط نمایند. مثلا در صورت مصرف بادام با فندق، از انواع خام آن و به مقدار کم استفاده کنند. اکثر مغزها مزاج گرم و خشک دارند و همه افراد به ویژه کسانی که مزاج گرم و خشک دارند، نباید در مصرف آن زیاده روی کنند.

  ۳. سرخ کردن، بو دادن و تفت دادن باعث گرم و خشک شدن مزاج می شوند بنابراین نباید در مصرف غذاهای تهیه شده به این روش ها زیاده روی شود.

  مواد غذایی مضر در فصل تابستان کدام ها هستند

  ۴. در مورد شیرینی جات نیز به همین ترتیب است، چون پایه مزاج این مواد هم گرم است، بنابراین نباید در مصرف شیرینی ها، شکلات ها و حتی شیرینی جات طبیعی مانند عسل، کشمش، مویز و میوه های شیرین مانند انجیر، نارگیل، خربزه، آناناس و … در فصل تابستان زیاده روی شود.

  ۵. گوشت های قرمز مخصوصا به دلیل داشتن گرما و حرارت زیاد باید ی مصرف شوند. به ویژه گوشت پرندگانی مانند کبک و بلدرچین که گرمای بسا زیادی نسبت به گوشت گوسفند دارند و همچنین گوشت شتر هم به دلیل گرمای زیاد نباید زیاد مصرف شوند.

  ۶. از مصرف غذاهایی مانند فسنجان، گردو walnuts و کنجد نیز به دلیل گرم بودن مزاجشان باید در این فصل پرهیز شود.

  مواد غذایی مضر در فصل تابستان۱

  گردو مضر در تابستان

  ۷. برای کاهش بوی بد بدن در تابستان باید از هر نوع خوردنی و آشامیدنی گرم و خشک پرهیز کرد. شربت سکنجبین، لیمو، غوره، هندوانه یا آب آن، آب غوره و میوه های تر (ترش و شیرین) مانند آلو و آلبالو و گیلاس را می توان به افراد توصیه کرد.

  منبع :

  کتاب بدانید و سالم بمانید، هفت گام برای سلامتی، نشر اندیشمندان جوان، ۱۳۹۳

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.