تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
 • رشد غوزه پنبه

  معمولا یک یا دو روز پس از تلقیح، گلبرگ ها ریزش کرده و غوزه های کوچکی که به آنها Square می گویند، پدیدار می شوند. نحوه رشد غوزه پنبه بدین صورت است که در ۴ الی ۵ روز اول بعد از تلقیح رشد غوزه ثابت و کم است. سپس بین ۱۸-۲۱ روز دارای رشد سریع می شود. و حدود ۲۰-۲۸ روز بعد دوره رسیدن الیاف صورت می گیرد. اغلب از شروع گلدهی تا باز شدن غوزه ها ۴۵- ۴۰ روز به طول خواهد انجامید.

  نحوه تشکیل و رشد غوزه پنبه

  کلیه غوزه هایی که در طول دوره رشد می رسند، در طول ۴ هفته پس از ظهور گل ها تشکیل می شوند. در شرایطی که گیاه دارای تعداد زیادی غوزه است، جوانه رویشی به حالت رکود می رود. میزان گلدهی و تولید شاخه گل دهنده کاهش یافته و اکثر غنچه هایی که در اواخر تشکیل می شوند، از بین می روند یا ریزش می نمایند. بدین ترتیب در عمل، رشد پنبه را می توان محدود یا Determinate در نظر گرفت.

  در پنبه مشکل ریزش غوزه و گل وجود دارد که حائز اهمیت می باشد. ریزش غوزه و گل تحت تأثیر هورمون های گیاهی است که در شرایط خاصی باعث ایجاد لایه جداکننده در محل اتصال غوزه و ساقه می گردند.

  نحوه تشکیل و رشد غوزه پنبه

  عوامل ریزش غوزه و گل پنبه

  ۱- کمبود رطوبت

  اگر گیاه دچار تنش خشکی شود تعدادی از غوزه ها و گل های آن می ریزند.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  ۲- ابری بودن هوا

  بعد از اینکه باران می آید باعث ریزش گل می شود. در این حالت بارندگی عامل ریزش گل نیست، بلکه کمبود نور سبب ریزش گل می شود.

  ۳- عدم توازن مواد غذایی

  ۴- وجود آفات و امراض

  • اگر تعداد غوزه ها در یک بوته پنبه زیاد باشد برای گیاه دو حالت ممکن است صورت گیرد :

  ۱- غوزه های جوان ریزش کرده و گیاه رشد رویشی خود را ادامه می دهد.
  ۲- غوزه ها روی بوته باقی مانده و رشد کلی گیاه متوقف می شود، که به این پدیده Cut out می گویند. در این حالت میان گره ها کوتاه و برگ های جوان کوچک باقی مانده و غوزه های جوان در مراحل اولیه و برخی از برگ های تحتانی ریزش می نمایند.

  منبع: کتاب زراعت گیاهان صنعتی وعلوفه ای، انتشارات دانشگاه پیام نور.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.