تاریخ :۹ مهر ۱۴۰۲
ژن چگونه کار می کند؟

ژن چگونه کار می کند؟

 • ژن ها چگونه کار می کنند؟

  هر ژن کار ویژه ای برای انجام دارد. DNA موجود در یک ژن دستورالعمل های خاصی را بیان می کند. دقیقاً مانند دستورالعمل کتاب آشپزی. به عنوان مثال ساخت پروتئین در سلول.

  پروتئین ها عناصر سازنده همه چیز در بدن شما هستند. استخوان و دندان، مو و لاله گوش، عضلات و خون، همه از پروتئین تشکیل شده اند. این پروتئین ها به رشد، عملکرد صحیح و سلامت بدن کمک می کنند. دانشمندان امروز تخمین می زنند که هر ژن در بدن ممکن است به ۱۰ پروتئین مختلف برسد. این بیش از ۳۰۰۰۰۰ پروتئین است!

  پروتئین

  ژن ها نیز مانند کروموزوم ها به صورت دوتایی می آیند. والدین شما از هر یک از ژن های خود دو نسخه دارد و هر یک از والدین فقط یک نسخه را برای ساختن ژن های شما انتقال می دهند. ژن هایی که به شما منتقل می شوند بسیاری از صفات شما را تعیین می کنند، مانند رنگ مو و رنگ پوست.

  کروموزوم

  شاید مادر ما یک ژن برای موهای قهوه ای و یک ژن برای موهای قرمز داشته باشد و او ژن موهای قرمز را به ما منتقل کرده است. اگر پدر ما دو ژن برای موهای قرمز دارد، این می تواند موهای قرمز او را توضیح دهد. در نهایت ما با دو ژن برای موهای قرمز یکی از پدر و یکی از مادر روبرو هستیم.

  اگر به همه نژادهای مختلف سگ فکر کنید، می توانید ژن ها را در محل کار خود ببینید. همه آنها دارای ژن هایی هستند که آنها را به جای گربه یا ماهی سگ می کند. اما همین ژن هایی که سگ را به سگ تبدیل می کنند، صفات مختلف سگ را ایجاد میکنند. بنابراین برخی نژادها کوچک و برخی بزرگ هستند. برخی دارای خزهای سفید و برخی دیگر دارای خزهای سیاه هستند. سگ های دالمیشن (Dalmatian) ژن هایی برای خز سفید و لکه های سیاه دارند و سگ پودل عروسکی دارای ژن هایی هستند که آنها را با خز فرفری کوچک می کند

  مترجم: فاطمه سکه چی

  kids health منبع: سایت

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.