تاریخ :۱۱ مهر ۱۴۰۲
کشت هیدروپونیک در مواد جامد دانه بندی شده

کشت هیدروپونیک در مواد جامد دانه بندی شده

 • کشت در مواد دانه بندی شده:

  در این سیستم، ریشه گیاه در مواد جامد دانه بندی شده مستقر می گردد و محلول غذایی در بستر کشت جاری می شود. در زیر محفظه کشت، لوله زهکش قرار گرفته و محلول غذایی مازاد را بازیافت می نماید. کشت هیدروپونیک در مواد جامد دانه بندی شده)

  مواد دانه بندی مورد استفاده شامل : ورمی کولیت ، پرلیت، لیکا ، اسکوریا ، سنگریزه ، ماسه ، خرده شیشه ، خاک اره و … و یا ترکیبی از آنها می باشد.

  روش آبیاری درکشت هیدروپونیک در مواد جامد دانه بندی شده:

  در این سیستم معمولا از آبیاری قطره ای یا آبفشان استفاده میشود. با توجه به اینکه احتمال رسوب مواد غذایی در سیستم قطره ای وجود دارد، بهتر است از قطره چکان های مناسب استفاده شود تا از گرفتگی آنها در طول دوره رشد محصول جلوگیری گردد. در پایان هر دور کشت باید مواد دانه بندی را از محفظه کشت خارج نموده و آنرا از بقایای گیاهی پاک کرد. این مواد در نهایت ضد عفونی می شوند.

  مواد دانه بندی را میتوان در کانال های سیمانی که در کف گلخانه ساخته شده و دارای شیب مناسب می باشند ( شیب ۱-۰/۵ درصد ) ریخت؛ اما قبل از آن باید سطح داخلی کانال را با پوشش نایلونی آب بندی کرد تا زهکشی و جمع آوری محلول غذایی به راحتی صورت گرفته و از واکنش محفظه کشت با مواد محلول جلوگیری شود.

  از انواع دیگر این روش کشت می توان به سیستم بالشتکی ( کاشت در کیسه های پلاستیکی)، جعبه های پلاستیکی، محفظه های فایبر گلاس و فلزی ،گلدان های پلاستیکی یک طبقه و چند طبقه اشاره کرد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید
  نکات مهم در کشت هیدروپونیک در مواد جامد دانه بندی شده:

  قبل از کاشت باید محفظه کشت را ضد عفونی کرده و مواد بستری ضد عفونی شده را درون آن ریخت. پس از محلول دهی و بازیافت آن، چنانچه استفاده مجدد از محلول مد نظر باشد، باید اسیدیته و هدایت الکتریکی محلول بازیافتی را اندازه گیری کرده و در صورت نیاز آنرا اصلاح نمود. شایان ذکر است، این روش کشت هیدروپونیک متداولترین روش در کشور ما می باشد.

  منبع: کتاب آموزشی آشنایی با سیستم های کشت هیدروپونیک، انتشارات جهاد کشاورزی.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.