تاریخ :۲۱ خرداد ۱۴۰۲
نکات-کشت-گندم

نکاتی که در کشت گندم باید رعایت کنیم

 • نکاتی که در کشت گندم باید رعایت کنیم (Wheat Crop Cultivation Guide)

  عمق کشت بذر گندم

  یکی از نکاتی که در کشت گندم باید رعایت کنیم، عمق مناسب برای بذر کاری در دیم زارها با توجه به نوع خاک، اندازه بذر و میزان رطوبت موجود در سطوح مختلف خاک، بین ۳ تا ۸ سانتی متر است. زمانیکه رطوبت درون خاک برای گیاه کافی باشد، عمق کشت بذر گندم را ۴ تا ۵ سانتی متر در نظر می گیریم. و اگر رطوبت کافی نباشد، عمق کشت را بیشتر، مثلا ۶ تا ۷ سانتی متر قرار می‌دهند. در خاک‌های سبک و شنی، بذر را عمیق‌تر و در خاک‌های سنگین و رسی، نزدیک‌تر به سطح زمین می‌کارند. به علاوه بذر گندم هرچه درشت‌تر باشد، عمیق‌تر کاشته می‌شود. برای تضمین عملکرد بیشتر، لازم است که بذرکاری در بستر مرطوب صورت بگیرد.

  نکاتی که در کشت گندم باید رعایت کنیم

  نکاتی که در کشت گندم باید رعایت کنیم

  تاریخ کشت گندم از نکاتی که در کشت گندم باید رعایت کنیم

  آنچه که زمان مناسب کشت گندم را در اقلیم‌های وسیع تعیین می‌کند، دما است. دمای اصلی برای جوانه زنی گندم بین ۴ تا ۳۲ درجه است. اما دمای مطلوب آن ۲۵ درجه سانتیگراد است. بهترین زمان کشت گندم در مناطق خیلی سرد کوهستانی، از اواخر شهریور تا نیمه اول مهرماه قبل از اولین بارندگی موثر پاییزه است. در مناطق سردسیر از اول الی ۲۰ مهر ماه قبل از اولین بارندگی موثر پاییزه است. و در مناطق معتدل از ۱۵ مهر تا ۱۵ آبان قبل از اولین بارندگی موثر پاییزه است.

  هیچگاه نباید این نکته را فراموش کنیم که کشت گندم باید موقعی باشد که قبل از رسیدن سرمای زمستانی، رشد اولیه را نموده باشد. و در زمان سرما به مرحله ۴ برگی رسیده باشد. گندمی که در فصل پاییز کشت می‌شود، حتما باید چهل روز از کشت را طی کرده باشد تا به فصل زمستان برخورد کند. به طور کلی گندم پاییزه باید زمانی کشت گردد که گرمای تابستان تمام شده و سرمای زمستان هم هنوز شروع نشده باشد.

  تاریخ کشت گندم

  تاریخ کشت گندم

  زمان مناسب بذرکاری در کشت گندم

  بذرکاری خیلی زود و یا خیلی دیر گندم پاییزه از قدرت پنجه زنی آن می‌کاهد. بذرکاری خیلی زودتر گندم، بوته را در معرض حمله مگس گندم قرار می‌دهد. و اگر دیرتر کاشته شود احتمال سرمازدگی افزایش می‌یابد. در نتیجه میزان عملکرد پایین می‌رود. باید توجه داشت که بذرکاری خیلی زود در مناطق دیم ممکن است موجب رشد بیش از حد بوته‌ها در فصل پاییز شود. که در این حالت با مصرف زیادتر رطوبت خاک در این فصل، محصول را در مقابل کمبود آب در مراحل رشد بعدی قرار دهد.

  در مناطق خشک‌تر و گرم تر، بذرکاری همیشه باید بلافاصله بعد از اولین باران کافی یا پس از اولین آبیاری که رطوبت لازم را برای جوانه زنی تأمین کند، صورت بگیرد. در مناطقی که چرانیدن مزارع گندم متداول است، کاشت باید زودتر انجام بگیرد. تا پیش از فرا رسیدن سرما بوته‌های چرانیده شده فرصت کافی برای رشد مجدد داشته باشند. علاوه بر این موردی که باید در کشت گندم رعایت کنیم.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  میزان بذر در کشت گندم

  نکته دیگر که در کشت گندم باید رعایت کنیم، میزان بذر گندم در یک بستر مناسب، کشت به موقع و آبیاری بهنگام با توجه به رقم بذر مصرفی در کشور با روش خطی کاری بر اساس تعداد ۳۵۰-۳۸۰ دانه در مترمربع (حدود ۱۳۰ تا ۱۶۵ کیلوگرم در هکتار) خواهد بود. عامل مهم در تعیین مقدار بذر گندم در مناطق دیم، میزان رطوبت قابل مصرف در خاک است. بدین معنی که هر قدر شرایط محیطی رشد گیاه خشک‌تر باشد، به همان نسبت باید تراکم یا تعداد بوته‌ها در واحد سطح کمتر باشد.

  منبع: اتحادیه سراسری تعاونی‌های کشاورزی باغبانی ایران

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.