تاریخ :۲۱ خرداد ۱۴۰۲
 • کاج نوئل نام عمومی سرده‌ای (Picea) از درختان مخروطی همیشه سبز شامل ۳۵ گونه، متعلّق به خانوادهٔ کاج‌ها (Pinaceae) و بومی مناطق معتدل شمالی می‌باشد. کاج‌های نوئل عموماً درختانی بزرگ هستند و در زمان رشد کامل ارتفاع آن‌ها به ۲۰ تا ۶۰ متر (۶۶ تا ۲۰۰ پا) می‌رسد. این درختان از روی شکل مخروطی و آرایش محوری متمرکز (فراهمه) برگ‌ها بر شاخه هایشان به راحتی قابل تشخیص اند.

   

  کاج نوئل چه شکلی است؟

  کاج نوئل یک گیاه مخروطی همیشه سبز با رشد سریع است که می تواند به ۴۰ متر برسد و تا ۱۰۰۰ سال زنده بماند. آنها بلند و مستقیم و دارای شکل مثلثی، دارای تاجی نوک تیز هستند. پوست جوان مایل به خاکستری مایل به قهوه ای است و صاف به نظر می رسد. درختان بالغ (بالای ۸۰ سال) دارای پوست قهوه ای بنفش تیره، دارای ترک و صفحات کوچک هستند. شاخه ها نارنجی، قهوه ای، شیاردار و بدون مو هستند.

  برگ ها

  برگ های سوزنی، مربع شکل و نوک تیز، دارای خطوط ریز، خالدار سفید و بوی شیرین و غنی است. برگ های سوزنی این درختان به‌طور مجزّا، و هر یک سوار بر عضوی پایه مانند موسوم به «بالشتک» (در انگلیسی: pulvinus) با آرایشی مارپیچ به شاخه اتّصال یافته‌اند. برگهای درخت با گذشت ۴ تا ۱۰ سال فرو می‌ریزند و شاخه‌ها را با سطحی ناهموار، پوشیده از بالشتک‌ها، عریان به جا می‌گذارند (و این خود راهی آسان برای تشخیص این درختان از سایر سرده‌های کاج سانان است، زیرا در سایر سرده‌ها شاخه‌ها بعد از برگ ریزی سطحی هموار دارند).

  گل ها

  گل های نر از خوشه های پرچم تشکیل شده است که در هنگام بهار از گرده قرمز به زرد تبدیل می شوند. گل های ماده قرمز، قائم و بیضی شکل بوده و تمایل دارند در بالای درخت شکل بگیرند.

  میوه ها

  گل های ماده هنگامی که توسط باد گرده افشانی می شوند، سبز شده و بزرگ می شوند و به مخروط هایی به رنگ قهوه ای قرمز با مقیاس های گرد و الماس شکل تبدیل می شوند. بذرها در بهار آزاد می شوند.

   

  کاج نوئل را از کجا می توان پیدا کرد؟

  کاج نوئل در انگلستان بسیار گسترده است، زیرا در دهه ۱۸۰۰ برای جنگل کاری کاشته شده است. بومی مناطق کوهستانی اروپا است و در اصل از اسکاندیناوی بوده است. تصور می شود که کاج نوئل در آخرین دوره بین یخبندان بومی انگلستان بوده و سوابق نشان می دهد که از اوایل سال ۱۵۴۸ دوباره معرفی شده است.

  در کوه های غرب سوئد، دانشمندان به یک نوئل نروژی (متعلّق به همین سرده) برخورده‌اند که با نوزایی از طریق لایه گذاری (layering) عمر آن به ۹۵۵۰ سال رسیده است. این درخت «تزیکوی کهن» (Old Tjikko) نام گرفته و گفته می‌شود کهنسال‌ترین درخت زنده ایست که تا کنون شناخته شده.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  ارزش حیات وحش

  درختان نوئل نروژی زیستگاهی را برای انواع حیوانات وحشی از جمله سوسک ها، شپشک ها و مگس ها فراهم می کنند. زنجیره ای از گونه های پروانه از شاخ و برگ گیاهان تغذیه می کنند، از جمله فرش صنوبر، پاکت شنل دار ، پاکت کوتوله و قرمز منعقد شده. مخروط ها توسط سنجاب های قرمز خورده می شوند.

  موارد استفاده از کاج نوئل

  از دهه ۱۸۰۰، برای تولید چوب برای تیرچه، پارچه و کف، مبلمان و جعبه و ساخت کاغذ پرورش داده شده است. کاج نوئل نیز به طور گسترده ای رشد می کند و به عنوان درخت کریسمس تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد.

  مراقبت از درخت و گیاه

  سیستم ریشه کاج نوئل بسیار کم عمق و پخش شده در یک لایه ۳ تا ۴ اینچی مالچ آلی تا دمای متعادل خاک سود می برد و رطوبت را حفظ می کند. بهترین شرایط کاشت این درخت در آفتاب کامل است و در شرایط سایه رشد ضعیفی به همراه خواهد داشت است.

   

  مترجم : فاطمه سکه چی

  منبع: وبلاگ woodlandtrust انگلستان

   

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.