تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
فواید-چربی

فواید چربی ها را بدانید

 • فواید چربی ها را بدانید

  حذف چربی در برنامه غذایی موجب کمبود ویتامین ها می شود. روغن ها و چربی ها به عنوان حامل ویتامین های محلول در ویتامین A ،D،K و E بوده و در جذب گوارشی آن ها نقش دارند. چربی در برنامه غذایی، فرد دچار کمبود این ویتامین ها می شود. بنابراین حذف چربی ها از برنامه غذایی توصیه نمی شود. فواید چربی ها را بدانید.

  تعادل چربی ها و کاهش وزن

  روغن ها و چربی ها Fat به آهستگی و با سرعت کمتری نسبت به سایر مواد غذایی از معده تخلیه می شوند. این تاخیر به احساس سیری در انسان کمک می کند و فرد دیرتر گرسنه می شود. بنابراین در برنامه های کاهش وزن استفاده از چربی ها در حد متعادل به موفقیت بیشتر فرد در کاهش وزن کمک می کند.

  فواید چربی ها

   فواید چربی های زیر پوست

  چربی های زیر پوست از نفوذ سرما به بدن جلوگیری می کنند. چربی ها همچنین نقش نگهدارنده در دیواره های سلولی و غشاهای عصبی دارند. چربی های زیر پوست از هدر رفتن حرارت بدن و نفوذ سرما به بدن جلوگیری می کنند. وجود چربی در غذا باعث بهبود عطر، طعم غذا و برانگیختن اشتها می شود.

  روغن ها و چربی ها حیوانی و گیاهی

  روغن ها و چربی ها به دو گروه حیوانی و گیاهی تقسیم می شوند. پیه، دنبه کره، چربی موجود در لبنیات، روغن ماهی و … روغن های حیوانی بوده و روغن های آفتابگردان، سویا، پنبه دانه، زیتون، گردو، کلزا، هسته انگور و … روغن های گیاهی یا نباتی بوده که حاصل روغن کشی از دانه یا میوه های روغنی است.

  فواید چربی ها را بدانید۱

   چربی گیاهی

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  چربی های مرئی و نامرئی

  چربی ها در رژیم غذایی ما به دو صورت مرئی و نامرئی نیز یافت می شوند. چربی های مرئی (قابل رویت) مانند کره، مارگارین، روغن نباتی و روغن حیوانی و چربی های نامرئی در اغلب غذاها در داخل بافت پراکنده اند و دیده نمی شوند مانند شیر و همه فراورده های لبنی، تخم مرغ، زیتون، شکلات، چیپس سیب زمینی و آجیل.

  منبع :

  کتاب بدانید و سالم بمانید، هفت گام برای سلامتی، نشر اندیشمندان جوان، ۱۳۹۳

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.