تاریخ :۹ مهر ۱۴۰۲
اندازه گیری پتانسیل اسمتیک گیاه

اندازه گیری پتانسیل اسمتیک گیاه

 • برای اندازه گیری پتانسیل اسمتیک به عنوان شاخص وضعیت آب سلول زیاد تاکید شده است، زیرا پتانسیل اسمتیک سلول ها بر مقدار آب آنها موثر است. در هر صورت پتانسیل استیک در بین گیاهان متفاوت بوده و مقدار طبیعی آن در هالوفیت ها، گیاهان مناطق شور به مراتب کمتر از مزوفیت ها یا گیاهان مناطق شیرین می باشد. (اندازه گیری پتانسیل اسمتیک گیاه)

  اندازه گیری پتانسیل اسمتیک با استفاده از نمونه برگ:

  صرف نظر از روشی که بکار گرفته می شود، استفاده از نمونه های مقایسه حائز اهمیت فراوان است. بسیاری از اندازه گیری ها بر روی برگ انجام می شوند، و دسترسی و امکان نمونه گیری آسان بوده و برگ ها از نظر فیزیولوژی نیز مهم می باشند. برگ ها در برابر تنش آب شاخص حساسی به شمار می روند ولی وضعیت آب آنها بسیار متفاوت است. برای مثال برگ های جوان و مسن از نظر مقدار آب و پتانسیل اسمتیک با یکدیگر متفاوت می باشند.

  این تفاوت ها در برگ هایی که در سایه یا آفتاب قرار گرفته و یا در پائین و بالای درخت قرار گرفته اند مشاهده می شود. اگر چنانچه برگ هایی که از نظر سن متفاوت هستند و یا از نظر نحوه قرار گرفت متفاوت بوده و یا در زمان های مختلف روز نمونه برداری شده اند با یکدیگر مقایسه شوند، اشتباهات زیادی ببار می آید. باید زیاد دقت شود که در مقدار آب نمونه ها در طی زمان جمع آوری و نیز بعد از آن تغییری حاصل نشود.

  • روش کار:

  نمونه ها را باید در ظرف سربسته ای در سایه قرار داده و هرچه زودتر اندازه گیری انجام شد و عملیات آماده نمودن از قبیل بریدن برگ ها و قرار دادن در داخل محفظه سایکرومتر باید در داخل اطاقک مرطوبی انجام گیرد.

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید

  (اندازه گیری پتانسیل اسمتیک گیاه)

  منبع : کتاب رابطه آب و خاک و گیاه، موسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.