تاریخ :۱۹ خرداد ۱۴۰۲
در دوران بارداری از مصرف این گیاهان دارویی بپرهیزید

در دوران بارداری از مصرف این گیاهان دارویی بپرهیزید

 • در دوران بارداری از مصرف این گیاهان دارویی بپرهیزید

  در دوران بارداری از مصرف این گیاهان دارویی بپرهیزید: یکی از زمانهایی که به هیچ وجه نباید دارویی گیاهی را بدون مشاوره با پزشک مصرف کرد، دوران بارداری است. یکی از اصول طبیعت درمانگران در پیشنهادهای گیاهی که برای بیماریهای مختلف به بیماران می دهند این است که همه گیاهان دارویی کاملا بی خطر نیستند و برای استفاده بیشتر و بهره از گیاهان باید ابتدا برخی از اطلاعات اساسی را درباره آنها کسب کنیم.

  در دوران بارداری از مصرف این گیاهان دارویی بپرهیزید

  در دوران بارداری از مصرف این گیاهان دارویی بپرهیزید

  به عبارت دیگر اگرچه به خاطر این که ترکیبات موثر داروهای گیاهی نسبت به داروهای شیمیایی رقیق تر و در نتیجه اثرات جانبی آنها کمتر است. اما همچنان باید در استفاده از داروهای گیاهی با احتیاط عمل کرد. یکی از نخستین دستورات احتیاطی در این زمینه توجه به این مسئله است که تا وقتی کاملا مطمئن نشده اید که گیاهی برایتان مناسب است، آن را مصرف نکنید و در این باره هیچکس مثل یک متخصص این حوزه نمی تواند کمک کننده یکی از زمانهایی که به هیچ وجه نباید دارویی گیاهی را بدون مشاوره با پزشک مصرف کرد، دوران بارداری است.

  در این میان گاهی عوارض استفاده سرخود از برخی از داروهای گیاهی می تواند نتایج بسیار بدی به همراه داشته باشد. یکی از زمان هایی که به هیچ وجه نباید دارویی گیاهی را بدون مشاوره با پزشک مصرف کرد، دوران بارداری است. مهم ترین دلیل این موضوع این است که برخی از گیاهان باعث سقط جنین می شوند.

  گیاهان دارویی خطرناک در دوران بارداری

  زنان باردار در خوردن گیاهان دارویی زیر باید احتیاط کرده و حتی المقدور به مقدار کم مصرف نماید:

  • از نگاه برخی از متخصصان طبیعت درمانگر، زنان باردار باید از خوردن گیاهانی چون پوست ریشه زرشک، بابونه گاوی، افسنطین، پونه معطر، سداب، فلوس، کدو تلخ، جعفری فرنگی، سنبل چینی، نعناع کوهی و مینا پرهیز کنند.
  گیاهان دارویی خطرناک در دوران بارداری

  گیاهان دارویی خطرناک در دوران بارداری

  • از جمله ممنوعیت های گیاهی زنان باردار استفاده از کافئین است. چرا که از نظر علمی ارتباط مستقیم بین مصرف کافئین در دوران بارداری و سقط جنین ثابت شده است. خوردن ۱۶۳ میلی گرم کافئین در روز معادل یک یا دو فنجان قهوه، خطر سقط جنین را تا دو برابر افزایش میدهد.
  • زنان باردار بایستی از خوردن گیاه بولاغ اوتی (Nasturtium officinale) خودداری نمایند. چون ممکن است باعث سقط جنین شود.
  • برای زن آبستن افراط در کلیه خوراکیها ممنوع است و نباید هیچ غذایی را خارج از اندازه بخورد. تنوع بهترین روشی است که زن آبستن بکار بسته و از تمام خوراکیها استفاده نماید.
  • زعفران، جعفری، غوره، آبغوره، مارچوبه، زیره، سیاه دانه، دارچین، مسهل.
  • غذاهای مانده مخصوصا غذاهای گوشتی برای زن باردار بدترین سم هاست. خوردن موادی مثل کالباس، سوسیس، ژامبون و ساردین و سایر کنسروها و ماهی مانده به کلی ممنوع است.
  • بانوان حامله چنانچه کرفس میل نماید، ممکن است نوزادانشان دچار ناراحتیهای عصبی، مخصوصا حملات شبه صرع گردد.
  • بانوان باردار نباید سیاه دانه مصرف کنند. زیرا قاعده آور و سقط کننده جنین است.
  •  خوردن جعفری برای زن آبستن جایز نیست.
  گیاهان خطرناکی که در دوران بارداری باید از آنها اجتناب کنید

  گیاهان خطرناکی که در دوران بارداری باید از آنها اجتناب کنید

  زعفران در بارداری خطرناک است

   

  مطالعات جدید دانشمندان نشان می دهد زنان باردار به هیچ وجه نباید در غذاهای خود از زعفران استفاده کنند. زرشک و زعفران برای زنان باردار خطرات جبران ناپذیری دارد و سقط کودکشان را به دنبال دارد. به گزارش گوگل هلث، در طی آزمایشاتی که روی ۱۵۰ زن انجام شد دانشمندان دریافته اند کسانی که در سه ماهه اول بارداری زرشک و زعفران مصرف می کنند جان کودکشان در خطر می افتد و دچار زایمان زودرس نیز می شوند. نتایج تحقیقات پژوهشگران حاکی است که این دارو سبب انقباض عضله ها می شود و حتی مصرف آن تنفس مادران را نیز با مشکل دچار می کند.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  گلپر در بارداری 

   
  • در ۳ ماهه اول بارداری گلپر نخورید. گلپر یکی از معروف ترین گیاهان در طب سنتی برای درمان بیماریهای گوارشی به خصوص نفخ محسوب می شود. گلپر، هضم کننده غذا و تقویت کننده معده است. برای بهره بردن از خواص ضدنفخ گلپر، بهتر است یک گرم از پودر دانه های این گیاه را همراه رازیانه بعد از غذا و با آخرین لقمه به اندازه نصف قاشق غذاخوری بخورید.
  • از آنجا که گلپر طبیعت گرم و خشکی دارد، افراد گرم مزاج باید دانه های این گیاه را یک شب در سرکه بخوابانند. بعد از ۲۴ ساعت و خشک شدن دانه ها، آن را در روز، پودر و استفاده کنند. غیر از خواص درمانی از دیگر کاربردهای گلپر در طب سنتی، تلطیف گوشتها به خصوص گوشت آبزیان و ماهی است.
  • توصیه می شود به عنوان ادویه در پخت ماهی از گلپر استفاده کنید. اما مصرف بیش از ۲ گرم گلپر در روز در دوران بارداری به خصوص ۳ ماهه اول جایز نیست. زیرا باعث سقط جنین می شود. گاهی مصرف گلپر در افراد گرم مزاج باعث سردرد می شود، در این صورت می توانند گلاب بو کنند تا سردردشان رفع شود.

  منبع: کتاب درمان با گیاهان دارویی، فاطمه فرتوش، چاپ اول، ۱۳۹۳.

   

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.