تاریخ :۹ مهر ۱۴۰۲
 • کاشت گیاه سیر

  شرایط کاشت سیر

  کاشت گیاه سیر در آب و هوای خنک صورت می گیرد و در اثر گرما و سرمای شدید آسیب می بیند. سیر در خاک های سبک شنی بهتر نتیجه می دهد. در زراعت سیر  زهکشی و تهویه زمین باید به نحو مطلوب صورت گیرد. همچنین سیر را در زمینی که تازه کود حیوانی دریافت کرده، نباید کاشت. زیرا تجزیه کود حیوانی، حرارت ایجاد می کند و حرارت ایجاد شده باعث پوسیدگی ریشه های غده ای و قطور شده زیر خاک می شود. سیر Allium sativum معمولا به وسیله سیرچه های آن و ندرتا به وسیله بذر تکثیر می شود.

  روش کاشت سیر 

  سیرهای کوچک متصل به جدار خارجی بهتر از سیرچه های وسطی هستند. بعد از اینکه زمین آماده شد کود فسفره و پتاسه را با خاک مخلوط می کنند. سیر را طوری حبه می کنند که هر سیرچه دارای مقداری ریشه باشد. سپس آنها را به صورت ردیفی در فواصل ۱۰ سانتیمتر کاشت می کنند. زمان کاشت اوایل فروردین و زمان برداشت اوایل تابستان است. در طول مدت رشد، وجین علف های هرز، آبیاری و کنترل آفات و بیماری در دستور کار قرار دارد. آبیاری به طور متوسط هر ۷ روز یک بار و وجین علف های هرز دو روز پس از آبیاری که زمین رطوبت کافی دارد انجام می شود. برداشت سیر در روزهای خشک انجام می گیرد.

  کاشت سیر ۱

  کاشت سیر

  گیاه شناسی

  گیاه سیر با نام علمی Allium sativum گیاهی است دائمی زادگاه اصلی آن اروپای مرکزی است. برگ ها بلند، پهن و لبه دار است. کاشت سیر در بعضی مناطق اصولا گل نمی کند و به جای گل پیازهای ریزی بالای ساقه پدیدار می شود که به جای بذر جهت تکثیر سیر مورد استفاده قرار می گیرند. سیر دارای قسمت های جداگانه ی به هم چسبیده ای است که یک پوسته نازک نقره ای رنگ آن را احاطه کرده است.

  کاشت سیر۲

  گیاه سیر

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  آفات و بیماری ها

  آفات مهم  مگس پیاز و کرم سیر هستند و با استفاده از سم دیازینون قابل کنترل اند و بیماری های قارچی بیشتر سیر را آلوده می کنند که استفاده از قارچ کش مالاتیون توصیه می شود.

  منبع :

  کتاب مبانی و اصول سبزیکاری برای کشاورزی پایدار، نویسنده دکتر حسین بری ابرقویی و اعظم حبیبی پور، ۱۳۹۱

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.