تاریخ :۲۱ خرداد ۱۴۰۲
عوارض-چای-گیاهی

عوارض مصرف بی رویه چای گیاهی

 • عوارض مصرف بی رویه چای گیاهی

  مصرف داروهای گیاهی به اعتقاد پزشکان، عوارض نهفته ای دارد که برای مردم مشخص نیست و به همین دلیل، مصرف کنندگان فکر می کنند که مصرف این داروها روند بهبودی را سریع تر می کند. برخی از بیماران با مصرف داروهای گیاهی در دوران بیماری، درمان اصلی را به تعویق می اندازند. برخی گیاهان دارویی بسیار قوی یا سمی هستند و می توانند باعث از کار افتادگی کبد و حتی مرگ مصرف کننده شوند. برای نمونه تداخل دارویی برخی از گیاهان دارویی با داروهای شیمیایی ممکن است باعث افزایش خونریزی شود. عوارض مصرف بی رویه چای گیاهی را بدانید.

  داروهای ضد انعقاد

  آسپرین و یا وارفارین، از تشکیل لخته خون در داخل عروق جلوگیری می کند و بیماری های قلبی و در سکته را کاهش می دهد. هنگامی که این داروها با گیاهان دارویی و مکمل ها ترکیب شوند می توانند اثر ضد انعقادی را تشدید کرده و باعث افزایش خونریزی شوند.

  برخی از دمنوش ها که با آسپرین و وارفارین تداخل ایجاد می کنند عبارتند از:

  آلوئه ورا، بابونه، مریم گلی، گل مینا Aster، سیر، زنجبیل، جینکو، جینسینگ و نخلک اره ای. هنگام استفاده از آسپرین و وارفارین و دیگر ضد انعقادها که لازم است با پزشک  مشورت شود.

  عوارض مصرف بی رویه چای گیاهی۲

  دمنوش و تداخل دارویی

  عوارض استفاده بی رویه از چای گیاهی

  عوارض چای گیاهی در زمان بارداری

  مادران باردار یا شیرده تنها پس از مشاوره با پزشک، مجاز به مصرف دمنوش هستند. در هنگام بارداری بسیاری از گیاهان مورد استفاده در دمنوش می تواند مضر باشد. ممکن است در اوایل حاملگی، احتمال سقط و یا وزن کم نوزاد هنگام تولد را افزایش دهد.

  برخی از چای های گیاهی مضر

  یونجه، توت، چای ترش، دارچین، زردچوبه، رزماری، قاصدک، پای خر، زرشک، بابونه ی گاوی، شنبلیله، انجدان رومی، پنج انگشت، برگ گزنه، زعفران و…تمشک قرمز (برگ تمشک قرمز فقط در چند ماه اول ممنوع است اما در ماه ای آخر به سهولت زایمان کمک می کند) چای یاسمن در هنگام حاملگی مجاز نیست.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  چای گیاهی جهت ازدیاد شیر مادر

  جهت ازدیاد شیر مادر بعد از زایمان رازیانه (معروف ترین دارو به منظور افزایش شیر مادر به شمار می رود)، زیره، قاصدک، برگ تمشک قرمز، خار مریم، شنبلیله و بادیان رومی با مشورت پزشک توصیه می شود.

  عوارض مصرف بی رویه چای گیاهی ۱

  دمنوش ازدیاد شیر

  منبع :

  کتاب کافی شاپ در خانه، آشنایی با انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم دم‌نوش‌ها، عرقیات گیاهی، اسموتی…، ۱۳۹۶

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.