تاریخ :۱۰ مهر ۱۴۰۲
غذا-مناسب-زمستان

غذاهای مناسب فصل زمستان

 • غذاهای مناسب فصل زمستان

  با غذاهای مناسب فصل زمستان آشنا شوید.

  غذاهای افراد تندرست در فصل زمستان

  غذای افراد تندرست در این فصل باید غذایی معتدل و غلیظ باشد مثل: حلیم و کله پاچه و گوشت شیشک و آب گوشت آن و گوشت نمک سود و گوشت شکار با ادویه گرم و کباب و بریان و گوشت کبک و تیهو و بلدرچین و مانند این ها و همچنین اسفیدباها (انواعی از آش) و قلیه خشک (گوشت سرخ شده با روغن گردوی بریان کرده با روغن زیتون و یا روغن زرد آلو) و مانند این، به ویژه با دارچین و زیره و رازیانه و مانند آنها؛ زیرا که حرارت غریزی در این فصل مجتمع و قوی است و هضم در فصل زمستان قوی و نیکو بوده، عمل گوارش برای بدن و معده آسان تر است.

  غذاهای مناسب فصل زمستان۲

  غذای معتدل زمستان

  مواد غذایی مناسب فصل زمستان

  مواد گرم و خشک برای تغذیه در فصل زمستان

  انبه، بادام کاغذی، تخم شربتی، پسته، پونه، پیاز، پیه (دمبه)، ترب، تره، جعفری، چای، خردل، خرما، خرمالو، دارچین، روغن، ریحان، زردچوبه، زعفران، زنجبیل، زنیان، زیتون، زیره سیاه، سیر، شنبلیله، فلفل، فندق، کرفس، کشمش انگور سیاه ( مویز)، کلم، کنگر، گردو، گل سرخ، لپه، مرزه، موسیر، موم عسل، نارگیل، نخود، نعناع، عرق بهار نارنج، هل و… مصرف هر یک رابطه مستقیم با مزاج افراد دارد و لازم است از زیاده روی این غذاها خودداری شود.

  خوردنی هایی برای رفع خشکی پوست در زمستان

  سبزی ها و میوه های زرد رنگ و نارنجی در طراوت پوست موثر هستند. سبزی هایی مانند هویج، کدو حلوایی یا میوه هایی مانند نارنگی و پرتقال، طالبی، زرد آلو و لیمو

  این دسته به دلیل داشتن بتاکاروتن (Beta Carotene) باعث شادابی پوست خواهد شد. روغن زیتون، سیر، پیاز و تخم مرغ بهتر است بیشتر مصرف شود؛ چون گوگرد موجود در آنها باعث حفظ لطافت و جوانی پوست می شود.

  غذاهای مناسب فصل زمستان۱

  خوردنی های رفع کننده خشکی

  طرز تهیه ژل برای خشکی پوست

  ۲ قاشق غذاخوری گل اسطوخودوس، ۲ قاشق غذاخوری گل بابونه، ۲ قاشق وری روغن بادام شیرین و ۳۰۰ گرم وازلین مخلوط کنید. سپس این مخلوط را در یک ظرف شیشه ای در دار بریزید و به صورت وارونه در یک ظرف آب داغ بگذارید. این آب را حدود یک ساعت حرارت ملایم بدهید ( مطمئن باشید آب وارد شیشه نشود) بهتر است هر ۱۰ دقیقه یک بار شیشه را بیرون بیاورید، هم بزنید یا تکان دهید. شیشه را از آب بیرون بیاورید و اجازه دهید خنک شود و حالت ژل مانند پیدا کند. این ژل به برطرف شدن خشکی دست ها در فصل زمستان کمک می کند.

  منبع :

  کتاب بدانید و سالم بمانید، هفت گام برای سلامتی، نشر اندیشمندان جوان، ۱۳۹۳

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.