تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
گیاه مورد و خواص این گیاه دارویی

گیاه مورد و خواص این گیاه دارویی

 • گیاه مورد و خواص این گیاه دارویی

  مورد Myrtus communis که معمولاً با نام myrtle شناخته می شود، تنها گونه از این جنس است که در نیمکره شمالی یافت می شود. مورد بومی اروپا است و در سرتاسر منطقه مدیترانه و خاورمیانه گسترش یافته است. در این مطلب از سایت دی مگ مورد و خواص این گیاه دارویی را مطالعه می کنیم. درختچه مورد در شمال ایران، فارس، کرمان، بندرعباس، یزد و گیلان، استان کرمانشاه و در خوزستان می روید. از نظر طب سنتی مورد طبع مورد سرد و خشک است. گیاه مورد در آیین زرتشت نماد اهورا مزدا است

  دانستنی های خواص گیاه دارویی مورد

  خواص روغن مورد

  گونه‌های میرتوس از نظر روغن‌های فرار، اسیدهای فنولیک، فلاونوئیدها، تانن‌ها، رنگدانه‌های آنتوسیانین و اسیدهای چرب بسیار غنی گزارش شده‌اند. مورد حاوی پلی فنل و اسانس است. محققان وجود چندین ترکیب شیمیایی خاص را در قسمت‌های هوایی نشان داده‌اند. روغن مورد بویی شبیه به گیاه اکالیپتوس می دهد. روغن گیاه مورد در تولید داروهای درمان کننده آکنه و تبخال به کار می رود. چرب کردن ابرو و مژه به وسیله ی این روغن باعث رشد و تقویت ابرو و مژه می شود. اسانس مورد در آروماتراپی (رایحه‌درمانی) کاربرد ویژه‌ای دارد. استفاده از آن در ظرف مخصوص آروماتراپی یا رقیق‌کردن روغن مورد و مالیدن آن به قفسه سینه می‌تواند بسیاری از مشکلات تنفسی مانند برونشیت، آسم و سرفه را کاهش دهد.

  خواص روغن مورد

  خواص روغن مورد

  برگ گیاه مورد

  در گیاه مورد برگ های خشک حاوی سینئول، لینالول، لینالیل استات، ترپینول، تانن ها و ترکیبات فلاونوئیدی است. برگ و گل  مورد حاوی اسانس، اسیدهای فنولیک، فلاونوئیدها و تانن است. رایج‌ترین ترکیبات موجود در برگ، ساقه و گل مورت آلفا پینن (حدود ۱۰ تا ۶۰ درصد) و ۱/۸ سینئول هستند. Myrtus communis L. (Myrtaceae) مدت‌هاست که در طب سنتی برای درمان فرآیندهای التهابی و عفونی مانند پروستاتیت، برونشیت، سینوزیت و سرماخوردگی استفاده می‌شود و مطالعات تجربی مختلف فعالیت‌های ضد میکروبی، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی آن را نشان می‌دهد. محققان رابطه ای بین فعالیت آنتی اکسیدانی گیاه و پتانسیل آن به عنوان یک عامل محافظ شیمیایی ایجاد کرده اند.

  خواص عصاره گیاه مورد

  عصاره آبی مورت در تمام پروتکل های آزمایشی، با غلظت نسبتاً پایین فنل ها و فلاونوئیدها، فعالیت مهار کنندگی بالایی را نشان داد که نشان دهنده پتانسیل آنتی اکسیدانی آن است. سمیت سلولی عصاره مورت بر روی نوتروفیل های انسانی برای تعیین اثرات آپوپتوز مورد سنجش قرار گرفت، ۳۳ % از سلول های تیمار شده دارای هسته هایی با محتوای هیپودیپلوئید DNA بودند و ۹ % از سلول ها نکروز شدند. این نشان می دهد که مورت به جای القای آپوپتوز، نکروز سلول های پیش التهابی را ایجاد می کند.

  خواص عصاره گیاه مورد

  خواص عصاره گیاه مورد

  Myrtus communis Linn. (MC) یک گیاه قلب و عروق در طب سنتی ایرانی است. این مطالعه به منظور بررسی اثر محافظتی MC بر نارسایی قلبی ناشی از ایزوپروترنول (HF) در موش صحرایی انجام شد. ایزوپروترنول به صورت زیر جلدی در تمام گروه ها به جز گروه کنترل به مدت ۴ روز متوالی برای ایجاد آسیب میوکارد در موش های صحرایی نر نژاد ویستار تزریق شد.در مورد گروه های تیمار، حیوانات با دزهای مختلف عصاره هیدروالکلی میوه یا برگ MC (150، ۳۰۰ و ۷۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم) تحت درمان قرار گرفتند و با موش های صحرایی سالم و HF مقایسه شدند. به منظور بررسی عملکرد قلب، اکوکاردیوگرافی در روز ۲۸ پس از درمان انجام شد.

  عصاره میوه و برگ گیاه مورد به همه گروه ها به جز گروه کنترل سالم به مدت ۲۸ روز تجویز شد. در پایان دوره آزمایش، حیوانات قربانی شدند و نواحی بطن چپ قلب بافت برای اندازه‌گیری سطوح فاکتورهای استرس اکسیداتیو با استفاده از روش الایزا جمع‌آوری شد. باعث کاهش استرس اکسیداتیو و فیبروز میوکارد شد. بلفارول ترکیب اصلی این گیاه است.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  پماد مورد

   اثرات پماد عصاره متانولی برگ گیاه مورد در روند التیام زخم در رت های نژاد ویستار مورد بررسی قرار گرفت. منجر به افزایش معنی داری در درصد بهبود زخم، افزایش تعداد فولیکول های مو و تعداد رگ های خونی گردید. در افزایش ضخامت پوست و قطر کلاژن تفاوت معنی داری مشاهده شد. این نتایج دلیلی بر تسریع روند بهبود زخم در نمونه های تحت تیمار بود.

  پماد مورد

  پماد مورد

  استفاده از مورد برای پوست ومو

  میکروب ها و قارچ ها در روی پوست سر و مو سبب پوسته پوسته شدن و ایجاد مشکلاتی مانند شوره سر، ریزش مو می گردد. داشتن مواد ضد ریزش مو و چربی هایی که مورد نیاز فولیکول مو هستند سبب شده تا مورد جز بهترین داروهای تقویت مو باشد. پودر مورد در درمان سلول های آسیب دیده پوست صورت و رفع آکنه صورت قابل استفاده است. در درمان التهابات، چین‌ و چروک‌های صورت، درمان جوش‌های سرسیاه و اگزمای پوستی کاربرد دارد. پودر برگ مورد را به دست، پا و زیربغل خود بزنید و بوی بد ناشی از تعرق را درمان کنید. برای شفافیت پوست استفاده از ترکیب پودر برگ مورد با پودر سدر بسیار موثر خواهد بود.

  مورد و عوارض آن برای انسان

  مخاط برونش ها را دچار مشکل می کند. خوردن بیش از حد مورد سبب مشکلات گوارشی مانند اسهال، استفراغ و مسمومیت می شود.

  گیاهشناسی مورد

  • گیاه مورد Myrtus communis از خانواده Myrtaceae درختچه ای همیشه سبز معطر با برگ های نوک تیز، بیضی شکل و براق است.
  • گل‌های خوش‌بوی آن، سفید با رنگ صورتی، برچه‌های بسیار بلندی دارند که ظاهری کرکی ایجاد می‌کنند.
  • گل‌های ستاره‌مانند دارای پنج گلبرگ، پنج کاسبرگ و برچه‌های پرزدار هستند.
  • گل ها توسط حشرات (پرندگان، پستانداران و مورچه ها) گرده افشانی می شوند.
  • از گل ها توپ های کوچک سیاه مایل به ارغوانی قرار می گیرند. از اردیبهشت تا تیر گل ها ظاهر می شوند.
  گیاهشناسی مورد

  گیاهشناسی مورد

  • مورد Myrtus communis در فضای باز در خاک مرطوب با زهکشی خوب در آفتاب کامل رشد می کند.
  • شامل حدود ۱۰۰ جنس و ۳۰۰۰ گونه است که در مناطق معتدل، گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می کنند.
  • درختچه مورد تا ارتفاع حدود ۱ تا ۵ متر و به طور خودکار در ارتفاعات رشد می کند.
  • برای تولید گل و میوه به تابستان گرم و طولانی نیاز دارد.
  • به عنوان درختچه زینتی در حاشیه ها و سطح چمن ها کاشته می شود.

  منبع: www.sciencedirect.com

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.